هدر موبایل
1398/04/12 17:36:09
سرویس فرهنگی

بازدید جمعی از زرتشتیان کشور از کتابخانه مجلس

نماینده زرتشتیان در مجلس و جمعی از زرتشتیان کشور به مناسبت سالگرد فوت ارباب کیخسرو شاهرخ از کتابخانه مجلس بازدید کردند.
بازدید جمعی از زرتشتیان کشور از کتابخانه مجلس نماینده زرتشتیان در مجلس و جمعی از زرتشتیان کشور به مناسبت سالگرد فوت ارباب کیخسرو شاهرخ از کتابخانه مجلس بازدید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/46932.jpg بازدید,جمعی,از,زرتشتیان,کشور,از,کتابخانه,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،  دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده جامعه زرتشتیان در دورهای هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی،‌ همراه آقای دکتر افشین نمیرانیان، رئیس انجمن زرتشتیان تهران و جمعی از اعضای انجمن و فرهیختگان زرتشتیان، برای بزرگداشت ارباب کیخسرو در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

اسفندیار اختیاری و هیئت همراه، ابتدا با حضور در کنار سردیس ارباب کیخسرو ـ که در ورودی کتابخانه مجلس نصب شده ـ با نثار حلقه گل، از مقام او تجلیل کرده، سپس از بخش‌های خطی، مرمّت و آسیب‌شناسی و موزه مجلس شورای اسلامی بازدید کردند.

لازم به توضیح است علاوه بر سردیس ارباب کیخسرو نصب شده در ورودی کتابخانه مجلس، پرتره‌ای وی اثر جعفر چهره‌نگار، در موزه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود.

آرش کیخسرو

 

دهم تیرماه سالروز درگذشت ارباب کیخسرو، نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای ملی و بنیانگذار کتابخانه، موزه و چاپخانه مجلس است.

 کیخسرو شاهرخ ملقب به ارباب کیخسرو (زادروز ۷ تیر ۱۲۵۴ کرمان، مرگ ۱۱ تیر ۱۳۱۹ تهران)، از سال ۱۲۸۸ تا ۱۳۱۹ (از دوره دوم تا یازدهم) نماینده مجلس شورای ملی (کرسی جامعه زرتشتیان) و رئیس انجمن زرتشتیان تهران بود. از ارباب کیخسرو به عنوان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جامعه زرتشتی ایران و از شخصیت‌های خوش‌نام تاریخ معاصر ایران یاد می‌شود.

وی در دوره نمایندگی خود در مجلس، تأسیس کتابخانه‌ای را که نمایندگان بتوانند در اوقات فراغت به مطالعه بپردازند، ضروری می‌دانست. طرح این موضوع در مجلس سبب شد که پس از بررسی‌های لازم در دی‌ماه 1285 تأسیس کتابخانه مجلس به تصویب رسد. به همین دلیل، سردیسی از ارباب کیخسرو، در ورودی کتابخانه مجلس، نصب شده است. جامعه زرتشتیان کشور هر ساله در سالروز درگذشت ارباب کیخسرو، با حضور در کتابخانه مجلس و اهدای حلقه گل، از مقام وی تجلیل می‌کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet