هدر موبایل
1398/04/15 15:24:49
سرویس سیاسی
یوسفیان ملا:

شورای حکام نمی‌تواند به شکایت آمریکا درباره برجام ورود کند

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، گفت: آمریکا با خروج از برجام خلع سلاح شده و دیگر نمی‌تواند به شورای حکام آژانس یا هیات داوری شکایت کنند لذا شورای حکام هم طبق قوانین و مقررات بین‌المللی نمی‌تواند به این موضوع وارد شود.
شورای حکام نمی‌تواند به شکایت آمریکا درباره برجام ورود کند عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، گفت: آمریکا با خروج از برجام خلع سلاح شده و دیگر نمی‌تواند به شورای حکام آژانس یا هیات داوری شکایت کنند لذا شورای حکام هم طبق قوانین و مقررات بین‌المللی نمی‌تواند به این موضوع وارد شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201903108858459628.jpg شورای,حکام,نمی‌تواند,به,شکایت,آمریکا,درباره,برجام,ورود,کند Icana

عزت الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با یادآوری درخواست نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در خصوص برگزاری نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: کنگره آمریکا و شورای حکام با خروج آمریکا از برجام دیگر طرف معاهده نیستند بنابراین حق اعتراض ندارند. از سوی دیگر در برجام پیش‌بینی شده در صورت نقض عهد یکی از طرف‌ها باید هیات داوری تشکیل و موضوع شکایت به آن هیات ارجاع شود.

ضرورتی برای برگزاری نشست ویژه شورای حکام نیست

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سالانه تشکیل جلسه می‌دهد و ضرورتی برای برگزاری نشست ویژه نیست، بر اساس گزارش مدیر کل آژانس، جمهوری اسلامی بر اساس تعهدات خود به برجام پایبند بوده است.

وی افزود: وظیفه شورای حکام آژانس سیاست گذاری و نظارت است، تصمیم‌های آنها از تذکر و بازرسی گرفته تا فصل هفتم منشور ملل متحد که موضوعی را به شورای امنیت می‌فرستند، است. لذا آمریکایی‌ها وقتی یک جانبه از توافق هسته‌ای خارج شدند نمی‌توانند شکایتی از سایر طرف‌ها کنند.

کاهش تعهدات برجام از سوی ایران واکنشی در مقابل اقدامات 5+1

یوسفیان ملا یادآور شد: شورای حکام تاکنون بر تعهدات و پایبندی جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند و به سایر طرف‌های برجام گوشزد کردند که جمهوری اسلامی هیچ تخطی نکرده است، کاهش تعهدات برجام که طی مراحلی قرار است اتفاق بیفتد، اقدامی در واکنش به اقدامات آمریکا و اروپا طبق معاهده برجام است.

آمریکا با خروج از برجام دیگر نمی‌تواند به شورای حکام یا هیات داوری شکایت کند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای حکام نمی‌تواند وارد این مرحله شود، هیات داوری برجام باید تشکیل و اظهارنظر کند، از آنجایی که آمریکایی‌ها با خروج از برجام خلع سلاح شدند، دیگر نمی‌توانند به شورای حکام آژانس یا هیات داوری شکایت کنند.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی در قِبال برجامی که یکی از طرف‌های آن غیرقانونی از معاهده خارج شده، هیچ تعهدی در مقابل سایر طرف ها هم ندارد، شورای حکام هم طبق قوانین و مقررات بین‌المللی نمی‌تواند به این موضوع وارد شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ نمایندگی دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در خصوص درخواست یک نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بحث در مورد آخرین گزارش مدیر کل آژانس در مورد اجرای برجام داشته است که نمایندگی ایران در آژانس این درخواست را «طنزی تلخ» خواند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet