خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/04/16 09:55:46
سرویس فرهنگی
ابطحی با انتقاد از عدم نظارت کافی مطرح کرد؛

دریافت شهریه میلیونی به بهانه کمبود بودجه آموزش و پرورش

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: برخی مدارس به بهانه کمبود بودجه آموزش و پرورش شهریه‌های میلیونی دریافت می‌کنند و نظارت‌ها در این زمینه بسیار کم است.
دریافت شهریه میلیونی به بهانه کمبود بودجه آموزش و پرورش عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: برخی مدارس به بهانه کمبود بودجه آموزش و پرورش شهریه‌های میلیونی دریافت می‌کنند و نظارت‌ها در این زمینه بسیار کم است. https://cdn.icana.ir/d/019/201901109047766490.jpg دریافت,شهریه,میلیونی,به,بهانه,کمبود,بودجه,آموزش,و,پرورش Icana

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانهملت با اشاره به افزایش بی‌رویه شهریه برخی از مدارس گفت: گرفتن شهریه در مدارس دولتی و بویژه دوره ابتدایی و متوسطه از اولیاء ممنوع است و بخشنامه هم وجود دارد اما نظارت نمی‌شود و به بهانه اینکه بودجه وزارت آموزش و پرورش کافی نیست به مدیران توصیه می‌کنند که مخفیانه و تحت عناوین مختلف شهریه بگیرید که این کار خلاف است و باید جلوی آن را گرفت.

مقام معظم رهبری فرمودند که نگاه مسئولان به آموزش و پرورش باید به جای هزینه‌ای، سرمایه‌ای باشد

مدرسه‌ای که شهریه غیرقانونی بگیرد باید مجازات شود

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: هیات‌های رسیدگی کننده به تخلفات اداری و کارکنان آموزش و پرورش چنانچه ببینند که مدیری شهریه گرفته و ثبت نام دانش آموز را منوط به دریافت شهریه کرده، باید حتما برخورد کنند.

 شهریه مدارس غیر انتفاعی سرسام آور شده

وی در خصوص مدارس غیرانتفاعی گفت: متاسفانه شهریه مدارس غیر انتفاعی سرسام آور شده و درست است که می‌گویند 9 میلیون تومان در تهران شهریه مدارس غیرانتفاعی است اما خبر داریم که شهریه 30 میلیونی به عناوین مختلف مثل ناهار و اردو نیز دریافت می‌کنند و یک راه تجارت برای اینها باز شده و از طرفی هدف تعلیم و تربیت گم شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها نمی‌تواند شهریه میلیونی بدهند، تصریح کرد: از طرف دیگر بین بچه‌ها چشم و هم چشمی ایجاد می‌شود و به خانواده‌هایی که کارمند هستند فشار می‌آید چراکه حقوق آنها به اندازه‌ای نیست که بتوانند شهریه بالا بدهند.

ابطحی اظهار داشت: در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی شد و رأی آورد که در پایان برنامه ششم توسعه مدارس دولتی از 24 نوع مدرسه به یک نوع تبدیل شده و تمام مدارس خاص جمع و دولتی شوند البته پیشنهاد بنده این بود که مدارس غیر انتفاعی را منحل کنید چراکه آموزش و پرورش مسئله حاکمیتی است و در تمام دنیا اینگونه است یعنی این نهاد را حاکمیت باید اداره کند؛ حتی مقام معظم رهبری نیز فرمودند که نگاه مسئولان به آموزش و پرورش باید به جای هزینه‌ای، سرمایه‌ای باشد بنابراین باید آموزش و پرورش ردیف اول بودجه را داشته باشد.

وی گفت: دولت باید استخدام و گزینش را انجام دهد و آموزش و پرورش نیز رایگان باشد اما قانون دور زده می‌شود یعنی  به بهانه اینکه بودجه نداریم پس مدارس غیر انتفاعی را زیاد می‌کنیم و آنچه که نباید بشود انجام ‌می‌شود؛ حتی شورای نگهبان در بحث قانون مدارس غیرانتفاعی این ملاحظه را کردند اما دوستان متوجه نشدند و بنده در مجلس در این خصوص این تذکر را دادم.

غیر انتفاعی‌ها محدودسازی شود نه اینکه گسترش پیدا کند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس افزود: نظر شورای نگهبان این بود که مقام معظم رهبری می‌خواهند مدارس غیرانتفاعی‌ها محدودسازی شود نه اینکه گسترش پیدا کند؛ اما متاسفانه قانون منعی ندارد و گسترش پیدا می‌کند. در هر شهری هر سال در هر خیابانی یک مدرسه جدید ایجاد می‌شود و شهریه دریافت می‌کنند و به خانواده‌های کارمند فشار می‌آید یعنی یک کارمندی که پاک باشد باید به جای 8 ساعت 12 ساعت کار کند در غیر این صورت مجبور است رشوه بگیرد، اختلاس کند و کلاهبردار شود.

دانشمندان دنیا معتقدند که بعد از خانواده مهمترین نهاد، نهاد تعلیم و تربیت است

نگاه برخی از افراد به آموزش و پرورش هزینه‌ای است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه تعجب می‌کنم که چرا نگاه برخی به آموزش و پرورش هزینه‌ای است، تصریح کرد: حتی فردی که شغل آزاد دارد برای تامین شهریه مدرسه غیرانتفاعی باید هزینه اجناس را بالا ببرد و این آسایش را در اقتصاد از بین می‌برد بنابراین توجه نکردن به آموزش و پرورش اقتصاد را به هم می‌ریزد بنابراین یکی از مشکلات ما در اقتصاد بحث آموزش و پرورش است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که تعلیم و تربیت درست نباشد تاثیر خود را در اقتصاد می‌گذارد و چیزی به عنوان قناعت وجود ندارد چراکه حرص بیشتر، خوشی و ریخت و پاش بیشتر ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: چنانچه بخواهیم کشور را از اقتصاد وابسته، مصرف‌گرا و اسراف نجات دهیم باید به آموزش و پرورش توجه کنیم حتی دانشمندان دنیا معتقدند که بعد از خانواده مهمترین نهاد، نهاد تعلیم و تربیت است بنابراین زمانی که از تعلیم و تربیت غافل می‌شویم به مشکلاتی از جمله حیات شبانه نیز می‌رسیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet