خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/04/16 15:03:34
سرویس سیاسی
انصاری مطرح کرد؛

تنقیح؛ مسیری برای تسهیل دسترسی مردم به قوانین

عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس معتقد است باید برای نمایش اهمیت تنقیح قوانین، دوره‌های آموزشی برگزار شود که به این منظور واحدهای درسی برای دانشجویان حقوق و دوره‌هایی برای کارکنان مربوطه در قوای مقننه و مجریه برگزار می‌شود.
تنقیح؛ مسیری برای تسهیل دسترسی مردم به قوانین عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس معتقد است باید برای نمایش اهمیت تنقیح قوانین، دوره‌های آموزشی برگزار شود که به این منظور واحدهای درسی برای دانشجویان حقوق و دوره‌هایی برای کارکنان مربوطه در قوای مقننه و مجریه برگزار می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201907107349336342.jpg تنقیح؛,مسیری,برای,تسهیل,دسترسی,مردم,به,قوانین Icana

باقر انصاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره نحوه تقسیم کار میان سه قوه در حوزه تنقیح قوانین بر اساس تفاهمنامه مشترک میان آنها، گفت: در قانون سال 89 درباره تنقیح قوانین و مقررات کشور تقسیم وظایف صورت گرفته و متولی اصلی آن مجلس مشخص شده است؛ برای تنقیح مقررات دستگاه های اجرایی نیز معاونت حقوقی ریاست جمهوری موارد مد نظر را تنقیح کرده و به مجمع می دهد و برای قوه قضاییه نیز تنقیح به نوع دیگری انجام می گیرد.

تفاهمنامه مشترک سه قوه اصول و ضوابط تنقیح قوانین را معتبر کرد

عضو هیأت مشاورین معاون قوانین مجلس شورای اسلامی درباره تفاهمنامه ای که میان سه قوه درباره تنقیح قوانین تدوین شده است، عنوان کرد: مجلس، قوه قضاییه و قوه مجریه هر کدام کار تنقیح را با اصول خاص خود انجام می دادند که در نتیجه قانونی که برای مثال از نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری معتبر بود از نظر قوه دیگر منسوخ اعلام می شد.

وی افزود: در نهایت تفاهمنامه برای مشخص شدن وظایف دستگاه ها به امضا رسید و اصول استانداردی مشخص شد که هر سه قوه قبول داشتند لذا اولین گام این بود که هر سه قوه با یکدیگر اصول و ضوابط را مشخص کنند.

انصاری در ادامه با بیان اینکه دو قوه مجریه و قضاییه لوایح خود را به مجلس می فرستند و مجلس نیز طرح های قانونی خود را دارد، اظهار داشت: مشکل اینجا بود که وقت زیادی صرف شفاف کردن قوانین و مقررات می گذاریم در حالی که باید مانع قانونگذاری های اضافه شویم از این رو مقرر شد تمامی پیشنهادهای قانونگذاری پالایش و تنقیح شود و مجلس اجازه ندهد قانونی تصویب شود که انواع اشکالات تنقیحی در آن وجود داشته باشد.

استفاده از تجربیات فرانسه، انگلیس و آمریکا در تنقیح قوانین

این حقوقدان درباره استفاده از تجربیات سایر کشورها در تدوین تفاهمنامه جهت تنقیح قوانین در کشورمان عنوان کرد: بسیاری از کشورها درباره اصول و ضوابط کار کرده اند و دو نظام حقوقی خیلی معروف داریمکه یکی رومنیستی و رومی ژرمنی به رهبری فرانسه است که از سال 1948 تنقیح قوانین را آغاز کرد و سیستم دیگر در انگلستان است البته آمریکا در این باره پیشقدم شد و از 1927 کار تنقیح قوانین خود را آغاز کرد.

وی افزود: از سوی دیگر خودمان نیز در این امر تجربه داشتیم و در کنار آن با استفاده از تجربیات این کشورها که حکم رهبری تنقیح قوانین را دارند و هر ساله بودجه زیادی برای تنقیح قوانین اختصاص می دهند، تفاهمنامه ای تنظیم کردیم.

انصاری همچنین با اشاره به اهمیت تنقیح قوانین برای استفاده عموم مردم گفت: تصور عمومی این است که تنقیح قوانین به معنای جمع آوری و انتشار آن است اما بحث بسیار پیچیده تر و تخصصی تر می کند.

تنقیح قوانین در دانشگاه تدریس می‌شود

این عضو هیأت علمی دانشگاه با تأکید بر ضرورت آموزش به حقوقدانان درباره تنقیح قوانین ابراز داشت: برای این منظور یک واحد درسی برای دانشجویان حقوق مقطع کارشناسی با عنوان اصول و ضوابط قانونگذاری و برای دانشجویان حقوق مقطع کارشناسی ارشد نیز درس دیگری تحت عنوان علم قانونگذاری در دست بررسی است همچنین دوره های آموزشی دیگری به تناسب در دستگاه های اجرایی دولت و مجلس برگزار می شود ضمن اینکه نقش رسانه ها نیز برای آگاهی عموم جامعه بسیار مهم خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه موضوع تنقیح قوانین نسبت به 20 سال گذشته بسیار جا افتاده است، یادآور شد: بر اساس درخواست های دریافتی از مردم در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متوجه شدیم بخش قابل توجهی از افراد قصد دارند فعالیتی را آغاز کنند و نیاز به قوانین موجود در این زمینه دارند  یا تسهیلات بانکی می خواهند و بخشنامه ها و مصوبات در این حوزه متفاوت است و بلاتکلیف مانده اند.

عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از این رو بزرگ ترین دستاورد تنقیح برای مردم این است که ساده و آسان قوانین و مقررات لازم برای حوزه خود را به دست آورند که در حال حاضر بسیار این روند پیچیده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet