هدر موبایل
1398/04/17 13:53:56
سرویس سیاسی
نجفی خواه:

وضع قوانین منقح از مسیر لوایح قانونی میسر می‌شود

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات معتقد است باید برای تسهیل کار تنقیح قوانین، وضع قانون را از طریق لوایح قانونی پیش برد نه طرح‌ها.
وضع قوانین منقح از مسیر لوایح قانونی میسر می‌شود عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات معتقد است باید برای تسهیل کار تنقیح قوانین، وضع قانون را از طریق لوایح قانونی پیش برد نه طرح‌ها. https://cdn.icana.ir/d/019/201907107498959102.jpg وضع,قوانین,منقح,از,مسیر,لوایح,قانونی,میسر,می‌شود Icana

محسن نجفی خواه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت تنقیح قوانین گفت: قانون در سال 89 شورایی را به ریاست مجلس پیش بینی کرد تا مسئول هماهنگی قوا در امر تنقیح قوانین باشد.

موضوعات مهم برای تنقیح در قوای سه گانه کدگذاری مشترک شده‌اند

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات در ادامه به اهمیت موضوع هماهنگی میان قوا برای تنقیح قوانین اشاره و بیان کرد: قانونگذار به تنقیح توجه داشته اما نتوانسته در عمل هماهنگی را به نقطه کمال برساند لذا معاونت قوانین مجلس ابتکار عمل را در دست گرفت و با همکاری دو قوه دیگر سند جامعی را به تصویب رساند.

وی در ادامه با بیان اینکه تفاهمنامه ضوابط متحدالشکلی را میان قوا برای تنقیح قوانین ایجاد کرده است، اظهار داشت: همکاری میان سه قوه باعث می شود مقررات با هماهنگی تنقیح شود که برای آن کدگذاری به صورت توافقی صورت گرفت برای مثال برای تنقیح کدهایی مانند کد بازرگانی، کد آب، کد محیط زیست و غیره داریم که درباره اینکه کد آب زیرمجموعه انرژی باشد یا خیر و امثال آن بحث و بررسی صورت گرفته و در تفاهمنامه ذکر شده است.

نجفی خواه ادامه داد: در کشور فرانسه دو مجموعه تنقیحی برای حوزه قانونگذاری و مقرراتی وجود دارد اما همان سرفصل هایی که در قوانین آمده معادلی در مقررات دارد یعنی اگر 8 سرفصل برای موضوعی در حوزه قوانین باشد در بخش مقررات نیز همین تعداد سرفصل داریم.

تولید قوانین غیرمنقح مهم‌ترین ایراد در مسیر تنقیح قوانین

وی درباره مشکلاتی که تا کنون سر راه تنقیح قوانین وجود داشت، عنوان کرد: یکی از مهم ترین مشکلات این است که ماشین تولید قوانین، قوانین غیرمنقح تولید می کند و کاری که ما می کنیم این است که قوانین موجود و قوانینی که در جریان بررسی هستند و هر روز به دریاچه قوانین، اضافه می شوند را تنقیح کنیم که سخت تر می شود.

عضو شورای راهبردی تنقیح قوانین و مقررات در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که هیأت وزیران لایحه ای به مجلس می دهد باید فهرستی از قوانین موجود را به آن ضمیمه کند و یا مجلس وقتی طرحی را بررسی می کند فهرستی از قوانین متروک و منسوخ را در نظر بگیرد همچنین باید اکثر قوانین از طریق لایحه به مجلس بیاید و تبدیل به قانون شود نه طرح؛ چرا که به صورت تخصصی تر از قبل بررسی می شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet