هدر موبایل
1398/04/16 15:03:57
سرویس اجتماعی
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در نشست خبری:

400 قلم دارو برای درمان حجاج به عربستان سعودی ارسال شده است

حلی‌ساز در نشست با اهالی رسانه به تشریح جزییات روند بررسی سلامت حجاج و نحوه ارسال داروهای مورد نیاز برای درمان آنها در کشور عربستان سعودی پرداخت.
400 قلم دارو برای درمان حجاج به عربستان سعودی ارسال شده است حلی‌ساز در نشست با اهالی رسانه به تشریح جزییات روند بررسی سلامت حجاج و نحوه ارسال داروهای مورد نیاز برای درمان آنها در کشور عربستان سعودی پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/45020.jpg 400,قلم,دارو,,برای,درمان,حجاج,به,عربستان,سعودی,ارسال,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدتقی حلی‌ساز رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در نشست خبری امروز (یکشنبه 16 تیرماه) که در محل ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شده بود به تشریح تدابیر مرکز پزشکی حج و زیارت این سال برای برگزاری مراسم حج امسال پرداخت.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: نخستین گروه از تیم‌های پزشکی و درمانی هلال احمر با تعدادی از کارکنان سازمان حج به عربستان اعزام شدند و دو گروه دیگر نیز در تاریخ ۱۶ و ۲۰ تیرماه به این کشور اعزام خواهند شد.

 حلی ساز با اشاره به میانگین سنی حجاج ادامه داد:  میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال بوده و حدود ۸۰۰۰  زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و ۱۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند، همچنین حدود ۱۵۰ نفر کمتر از ۱۸ سال سن دارند.

ارائه خدمات درمانی به حجاج در عربستان سعودی از فردا آغاز می‌شود

وی در ادامه به حجاج در رابطه با ضرورت توجه به گرمای هوا و شرایط موجود هشدار داد و تاکید کرد که آنها باید در این رابطه به توصیه‌های کاروان‌ها توجه کنند.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر یادآورشد: ارائه خدمات درمانی به حجاج در عربستان سعودی از فردا (هفدهم تیرماه) آغاز خواهد شد.

7000نفر به دلیل عسر در پرداخت هزینه‌ها از سفر به عربستان انصراف دادند

وی تصریح کرد: بر اساس آمارهایی که در اختیار داریم که البته ممکن است آمار نهایی و قطعی نباشد، ۴۲۵ نفر در همان مراحل اولیه معاینه و به توصیه پزشک از سفر به عربستان سعودی انصراف دادند، ضمن اینکه پرونده تعدادی از آنها که اصرار بر بررسی مجدد داشتند به کمیسیون ارجاع داده شد که در نهایت تقاضای تعداد ۷۳ نفر بار دیگر رد شد، از سوی دیگر
حدود ۷۰۰۰ نفر نیز به دلایل مختلف غیرپزشکی نظیر هزینه‌های سفر انصراف دادند.

حلی ساز با یادآوری سخت‌گیری دو کشور ایران و عربستان سعودی در مورد حمل موادمخدر خاطرنشان کرد: تاکنون ۷۱ نفر که وابسته به مصرف مواد مخدر بودند، مجوز سفر به عربستان سعودی را به دست نیاوردند که از این تعداد پرونده ۲۹ نفر در حال بررسی است، چرا که حتی حمل یک گرم موادمخدر نیز مانع سفر حجاج خواهد شد، ضمن اینکه حجاج باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند که عربستان سعودی پیشرفت زیادی در زمینه تامین تجهیزات لازم برای استفاده در این بخش داشته است.

 وی درصد حجاج زن و مرد در حج امسال را نیز ۴۸ درصد مرد و ۵۲ درصد زن اعلام کرد و افزود: آمار حجاج بالای ۸۰ سال تغییر چندانی نسبت به سال گذشته نداشته است.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر تاکید کرد: بیش از ۱۳۰ مطب و مرکز درمانی پزشکی جمعیت هلال احمر در ایام حج به زائران خدمات درمانی ارائه خواهند کرد، ضمن اینکه لیست تمامی داروهایی که حجاج مجاز به حمل آنها هستند، اعلام شده است، کما اینکه داروهای کدئین‌دار از جمله داروهای ممنوعه محسوب می‌شوند و حجاج نباید آنها را به همراه داشته باشند.

حلی‌ساز افزود: حجاجی که به داروهای تخصصی و خاص نیاز دارند باید این داروها را به همراه خود بیاورند و البته قبل از آن باید از سوی پزشک ما تایید شود حتی ما یک نسخه عربی برای این داروها تهیه کرده‌ایم که آنها دچار مشکل نشوند.

۱۵ پزشک مسلط به زبان عربی در تیم پزشکی حج امسال حضور دارند

حلی‌ساز درباره این‌که آیا حجاج ایرانی می‌توانند از بیمارستان کشور عربستان استفاده کنند، اظهار کرد: ۱۵ پزشک مسلط به زبان عربی در تیم پزشکی حج امسال حضور دارند که این افراد در صورتی که نیاز به ارائه خدمات درمانی بیشتر از آنچه در مراکز درمانی هلال احمر ارائه می‌شود، وجود داشته باشد، حجاج را به بیمارستان‌های کشور عربستان سعودی معرفی می‌کنند.

وی بیان کرد: حدود ۴۰۰ قلم دارو در محموله‌ای حدود ۶۰ تن به کشور عربستان سعودی ارسال شده است، ضمن اینکه تلاش شده است تا داروهایی با بهترین اثربخشی و مناسب حجاج را همراه ببریم، اما چنانچه یکی از حجاج نیاز جدی به داروهای خاص داشته باشند، باید حتماً آن را همراه داشته باشد و توجه شود که این دارو جزو لیست داروهای ممنوعه که به آنها اعلام شده است، نباشد.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر عنوان کرد: در بررسی‌هایی که بر روی سلامتی حجاج انجام دادیم، تمامی نتایج را به شکلی الکترونیکی به پزشکان فعال در مراکز هلال احمر مستقر در عربستان سعودی ارسال کردیم و آنها با اسکن بارکد ویژه هر کدام از آنها می‌توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته حدود ۲۰ درصد از زائران حج تمتع امسال مبتلا به فشارخون هستند، حدود ۱۵ درصد دیابت دارند که این آمار ۱۲ درصد بود، همچنین پنج درصد آنها مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و ۳۱ نفر نیز دیالیز می‌شوند.

شایعات در مورد آلودگی آب زمزم صحت ندارد

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در پایان در مورد شایعات مطرح شده پیرامون سلامت آب زمزم تصریح کرد: بر اساس بررسی های صورت گرفته شایعات در این زمینه صحت ندارد و هیچ نوع فلز سنگین سرطان‌زا در این آب مشاهده نشده است، ضمن اینکه نتایج نشان می‌دهد که آب زمزم یکی از بهترین آب‌ها است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet