هدر موبایل
1398/04/16 17:19:52
سرویس اقتصادی
ابوترابی مطرح کرد:

اصلاح قوانین مالکیت صنعتی ایران با الگوگیری از کشورهای مترقی

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس معتقد است با تعیین تکلیف هرچه سریعتر لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات" در مجلس، قوانین مربوط به مالکیت صنعتی در ایران با الگوگیری از کشورهای مترقی اصلاح می‌شود.
اصلاح قوانین مالکیت صنعتی ایران با الگوگیری از کشورهای مترقی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس معتقد است با تعیین تکلیف هرچه سریعتر لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات" در مجلس، قوانین مربوط به مالکیت صنعتی در ایران با الگوگیری از کشورهای مترقی اصلاح می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201802104219829541.jpg اصلاح,قوانین,مالکیت,صنعتی,ایران,با,الگوگیری,از,کشورهای,مترقی Icana

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره حقوق مالکیت صنعتی در ایران، گفت: در مجلس هشتم شورای اسلامی قانونی با بیش از 70 ماده برای حمایت از مالکیت صنعتی در ایران تصویب شد از سوی دیگر ایران به کنوانسیون پاریس ملحق شد؛ با الحاق ایران به این کنوانسیون می‌توان با پرداخت مبلغی ناچیز اختراعات مخترعان ایرانی و مالکیت صنعتی ایرانیان را در کل دنیا ثبت کرد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی افزود: لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات" در مجلس نهم به دقت بررسی شد؛ این لایحه حدود 70 ماده داشت اما در مجلس به 140 ماده افزایش پیدا کرد.

ابوترابی بیان کرد: لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات" منطبق با قوانین کشورهای پیشرفته در زمینه ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی است و با تصویب آن ایران جزو کشورهای مترقی در زمینه مالکیت صنعتی می‌شود.

ضرورت تصویب هرچه سریعتر لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات"

وی با بیان اینکه لایحه "ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات" در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم تصویب شد اما فرصت کافی برای بررسی آن در صحن علنی مجلس نهم به دست نیامد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد فرصت کافی برای رسیدگی به این لایحه در صحن علنی مجلس دهم نیز وجود ندارد در حالیکه ایران به تصویب هرچه سریعتر این لایحه نیاز دارد.

خروج مخترعان از کشور به دلیل خلا قانونی در زمینه مالکیت صنعتی

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: ایران کشوری جوان بوده و بیشتر جوانان دارای تحصیلات عالیه هستند، در صورتی که مخترعان نتوانند اختراعات خود را به درستی ثبت کنند ناچار می‌شوند برای ثبت اختراع به خارج از کشور مراجعه کنند.

اگرچه قوانین کنونی ایران در زمینه مالکیت صنعتی مترقی نیست اما با تصویب لایحه ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات، کشور ما به یکی از مترقی ترین کشورها در این زمینه تبدیل می‌شود

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس ادامه داد: اگرچه قوانین کنونی ایران در زمینه مالکیت صنعتی مترقی نیست اما با تصویب لایحه ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات، کشور ما به یکی از مترقی ترین کشورها در این زمینه تبدیل می‌شود.

ابوترابی تصریح کرد: رییس اداره ثبت اسناد و املاک ایران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیات ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات -که هر ساله در کنوانسیون پاریس تشکیل می‌شود- حضور می‌یابد.

ثبت اختراعات در اداره ثبت اسناد و املاک ایران به صورت الکترونیکی انجام می‌شود

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: در حال حاضر ثبت اختراعات در اداره ثبت اسناد و املاک ایران بدون نیاز به حضور مردم و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، در مرحله بعدی این اختراعات به هیات داوری ارجاع خواهد شد تا ویژگی‌های آن مشخص شود.

قوانین ایران در بحث ثبت اختراعات کوچک دست و پا گیر، در دسرساز و پرهزینه است

وی بیان کرد: مخترعان به 2 دلیل برای ثبت سفارش اختراعات خود به کشورهای غربی مراجعه می‌کنند؛ نخست آنکه ممکن است مخترع به آزمایشگاه‌ها و هیات داوری فنی ایران اعتماد لازم را نداشته باشد و دوم آنکه به دلیل سطح متوسط قوانین در زمینه مالکیت صنعتی باشد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه با الگوگیری از کشورهای مترقی قانون موجود در زمینه مالکیت صنعتی اصلاح می شود، گفت: قوانین ایران در بحث اختراعات کوچک دست و پا گیر، در دسرساز و پرهزینه است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet