خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1398/04/17 13:52:11
سرویس سیاسی
موسوی لارگانی به نظارت جدی تر بر شوراهای شهر تاکید کرد:

کارآمدتر شدن شوراهای شهر با دستگیری اعضای متخلف

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس می گوید برای تقویت شوراهای شهر باید تایید صلاحیت کاندیداهای این شورا به نهادی غیر از مجلس سپرده شود و نمایندگان تنها ناظر بر انتخابات باشند.
کارآمدتر شدن شوراهای شهر با دستگیری اعضای متخلف عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس می گوید برای تقویت شوراهای شهر باید تایید صلاحیت کاندیداهای این شورا به نهادی غیر از مجلس سپرده شود و نمایندگان تنها ناظر بر انتخابات باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201902102398079200.jpg کارآمدتر,شدن,شوراهای,شهر,با,دستگیری,اعضای,متخلف Icana

سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اخباری مبنی بر دستگیری برخی اعضای شوراهای شهر و روستا، در خصوص تقویت این شوراها گفت: از آنجایی که مجلس شورای اسلامی نه امکانات و نه توان لازم برای انتخابات شورای شهر را دارد، به نظر می رسد برای تقویت شوراها باید تایید یا رد صلاحیت شوراها به نهاد و ارکانی به غیر از مجلس واگذار شود.

تایید صلاحیت شوراها توسط مجلس روش صحیحی نیست

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس با بیان اینکه نمایندگان در تعیین صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا ملاحظاتی را در نظر میگیرند، بیان داشت: امکان دارد افرادی که امروز عضو شورای شهر و روستا می شوند در آینده بخواهند برای حضور در مجلس کاندیدا شوند و در واقع آنها می تواند رقیب آینده نمایندگان باشند، این نگاه در تایید صلاحیت افراد اثرگذار است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه روش تایید صلاحیت کنونی شوراهای شهر و روستا صحیح نیست، اظهار داشت: هر دوره شاهد هستیم که افراد ضعیف تر و در برخی موارد افراد رانت خوار، مفسده دار یعنی کسانی که مشخصا تخلف داشته اند برای حضور در انتخابات شوراها تایید می شوند.

انتخابات شورای شهر و روستا

 

وی ادامه داد: از این رو باید راهکاری پیدا شود و به نحوی قانون را تغییر دهیم تا تایید صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا به شورای نگهبان یا سازمان دیگری سپرده شود.

نمایندگان از لحظه ای انتخابات شوراها تا پایان دوره باید جوابگو باشند

موسوی لارگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه نمایندگان از لحظه ای انتخابات شوراها تا پایان دوره باید جوابگو باشند، اظهارداشت: بعضا صلاحیت عده ای را رد می کنند این افراد طلبکار می شوند، در حالی که نمایندگان مجلس جدا از هیات های نظارتی که در مرکز کشور و در مراکز استان ها تشکیل می شود، هستند و هیچ دخالتی در شوراها ندارد، از سوی دیگر هیات نظارت مرکز کشور، ترکیب هیات نظارت شهرستان ها را انتخاب می کنندو در باره صلاحیت ها اظهار نظر می کنند،اما این نمایندگان هستند که مورد هجمه و توهین قرار می گیرند که چرا فردی رد شده است.

این نماینده مجلس افزود: اگر روش برگزاری انتخابات شوراهای شهر تغییر کند و در اختیار شورای نگهبان یا در اختیار گروه مستقلی قرار گیرد و مجلس تنها در بحث نظارتی حضور داشته باشد نه تایید صلاحیت، عملکرد شوراهای شهر و روستا تقویت می شود.

افراد رد صلاحیت شده متخلفان کنونی هستند

وی تاکید کرد: در این دوره شاهد بودیم بعضا همان افرادی که در شهرستان ها و مراکز استان ها رد صلاحیت شده بودند اما در مرکز تایید صلاحیت گرفته اند، متخلفانی هستند که از این جایگاه سوء استفاده کرده و رانت خواری می کنند، اگر روش اصلاح شود شوراهای شهر کارآمدتر می شود.

آن طور که باید و شاید نه بر عملکرد شهرداری ها و نه بر عملکرد شوراهای شهرو روستا نظارت جدی نمی شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس گفت: آن طور که باید و شاید نه بر عملکرد شهرداری ها و نه بر عملکرد شوراهای شهر و روستا نظارت جدی نمی شود.

دستگیری های اخیر حاکی می تواند بر کارآمدی شوراها تاثیرگذار باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بازداشت برخی اعضای شوراهای شهرهای مختلف اظهار داشت: دستگیری های اخیر حاکی از ورود و نظارت بر عملکرد شوراها است، که می تواند بر کارآمدی آنها تاثیرگذار باشد اما حقیقتا ساز و کار جدی تر را می طلبد تا با تغییر قانون یا آیین نامه اجرایی آن در مجلس و دولت، بازدارندگی بیشتر شود و نظارت های جدی تری بر عملکرد شوراها صورت گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet