هدر موبایل
1398/04/20 07:45:52
سرویس فرهنگی
احمدی ابهری عنوان کرد؛

بودجه یک سال کتابخانه مجلس کمتر از بودجه یک روز برخی وزارتخانه‌ها

معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با بیان اینکه بودجه کتابخانه مجلس باید افزایش پیدا کند، گفت: حدود ۲۷ هزار عنوان نسخه خطی در کتابخانه مجلس نگهداری می‌شود.
بودجه یک سال کتابخانه مجلس کمتر از بودجه یک روز برخی وزارتخانه‌ها معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با بیان اینکه بودجه کتابخانه مجلس باید افزایش پیدا کند، گفت: حدود 27 هزار عنوان نسخه خطی در کتابخانه مجلس نگهداری می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/46932.jpg بودجه,یک,سال,کتابخانه,مجلس,کمتر,از,بودجه,یک,روز,برخی,وزارتخانه‌ها Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدمحمدعلی احمدی ابهری، معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با اشاره به برخی از مشکلاتی که بر اثر محدودیت بودجه کتابخانه مجلس برای این نهاد ایجاد شده‌ است، گفت: بخش عمده‌ای از بودجه در مسیر حقوق کارمندان صرف می‌شود و برای فعالیت‌های علمی کفایت نمی‌کند، البته ریاست کتابخانه مجلس به مسائل پژوهش، توجه خاصی دارد و بودجه تقریبا مناسبی را به پژوهش اختصاص داده‌اند که این کار سبب شده کمبود بودجه در بخش پژوهش به اندازه دیگر بخش‌ها محسوس نباشد اما به هرحال مشکل بودجه وجود دارد و باید فکری برای آن شود.

ابهری با بیان اینکه بودجه سالانه کتابخانه مجلس به اندازه هزینه‌های یک روز بعضی از وزارتخانه‌ها هم نیست، افزود: برخی از دفاتر تشریفات دولتی از کتابخانه مجلس بیشتر بودجه می‌گیرند و این نشان می‌دهد مسئولان برای مسائل تشریفاتی اهمیت بیشتری قائل هستند.

وی با درخواست از نمایندگان مبنی براینکه برای کتابخانه خود ارزش بیشتری قائل باشند و برای بهبود وضعیت نخستین کتابخانه رسمی کشور برنامه‌‌ریزی کنند، ادامه داد: نباید اجازه داد در هیچ یک از بخش‌های کتابخانه خللی وارد شود.

فقط 70 درصد بودجه مصوب شده تخصیص داده می‌شود

معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس با بیان اینکه فقط حدود 70درصد بودجه در نظر گرفته شده برای هر بخش، به موسسات تخصیص داده می‌شود، اظهار کرد: در کتابخانه مجلس با 70 درصدی که از بودجه پرداخت می‌شود، فقط می‌توان حقوق کارمندان را پرداخت کرد و با آن کار دیگری نمی‌توان انجام داد.

وی با اشاره به اینکه به برخی از موسسات 70 درصد و برخی حتی 60 درصد از بودجه تصویب شده تخصیص داده می‌شود، اضافه کرد: مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان در این رابطه فرموده‌اند "سعی کنید هر آنچه تصویب می‌کنید همان را به دستگاه‌ها ارائه کنید" اما متاسفانه این مهم در بسیاری از دستگاه‌ها اجرایی نمی‌شود.

نمی‌توان یک سال برای کتابخانه کتاب نخرید

ابهری با تاکید بر اینکه کتابخانه موجودی زنده است، بیان کرد: برای مثال نمی‌توان گفت کتابخانه‌ای یک سال کتاب نخرد چراکه این اتفاق فقدان نقص بزرگی است.

وی ادامه داد: نباید مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌های بزرگ مانند کتابخانه ملی، آستان قدس و ... با مشکل فقدان کتاب و عدم دسترسی به منبع مورد نظر رو به رو شوند، زیرا مجموعه این هزینه‌ها مبلغ چندانی نمی‌شود.

معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در چهارمین ماه سال جاری فعالیت‌های انتشارات کتابخانه مجلس، بودجه تمام سال این کتابخانه را جذب کرده است، ادامه داد: امید است ریاست کتابخانه به امور پژوهشی توجه ویژه کنند، البته در کنار آن اقداماتی هم مانند مذاکره و همکاری با مراکز معتبر علمی برای مشارکت در نشر آثار انجام می‌دهیم.

آمادگی همکاری با مراکز علمی

وی به ارائه پیشنهاداتی برای همکاری در زمینه انتشار نتایج تحقیقات کتابخانه مجلس اشاره کرد و گفت: برای مثال می‌توان بخش تحقیقات و فعالیت‌های علمی و پژوهشی برعهده کتابخانه مجلس باشد و انتشار کتاب توسط مراکز علمی و پژوهشی معتبر طرف مشارکت انجام شود.

ابهری ادامه داد: کتابخانه مجلس حاضر است با مراکز معتبر علمی قراردادی منعقد کند تا کار نشر به صورت مشترک با هزینه کمتر انجام شود، در این شرایط می‌توانیم تحقیقات خود را با هزینه‌های کمتر منتشر کنیم، پیش از این با بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی، دانشگاه آزاد و دانشگاه تهران چنین همکاری‌هایی داشته‌ایم.

کتابخانه پارلمانی باید امکانات کافی داشته باشد

ابهری در تاکید اهمیت و ارزش کتابخانه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کتابخانه مجلس نهادی ارزشمند و نخستین کتابخانه رسمی کشور است که حتی قبل از کتابخانه ملی تشکیل شده است. این کتابخانه در سراسر جهان توسط محققان شناخته شده است. در کتابخانه مجلس برای ارائه خدمات به مردم و نمایندگان مردم تلاش می‌کنیم؛ تا زمانی که نماینده‌ای می‌خواهد درباره طرح و لایحه‌ای نظربدهد ما هم در ارائه مطالب مفید علمی و آگاهی بیشتر به نماینده نقش خود را ایفا کرده باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم که به مساله اهمیت نقش کتابخانه مجلس توجه شود و مسئولان بدانند اگر اینجا یک کتابخانه پارلمانی است، باید امکاناتی داشته باشد تا بتواند به نمایندگان خدماتی مناسب ارائه دهد و این مساله به طبع نیازمند بودجه است. کتابخانه مجلس باید نقش خود را در غنی کردن رای نماینده ایفا کند تا به قانون‌هایی برنخوریم که بدون تعمق کافی تصویب شده و پس از مدت کوتاهی نیاز به متمم، تفسیر، اصلاحیه و الحاقیه داشته باشد.

معاون پژوهش کتابخانه مجلس با بیان اینکه مایه شرمندگی است اگر کسی فکر کند کشور به کتابخانه مجلس نیاز ندارد، مطرح کرد: "کیخسرو شاهرخ" از نمایندگان اقلیت این کتابخانه را پایه‌گذاری کرده است؛ زیرا به این نتیجه رسیده بود که رای نماینده باید براساس اطلاعات علمی عمیق و دقیق شکل گیرد. امروز بعد از 110 سال معنی ندارد که کسی در این تردید داشته باشد که نماینده نیاز به کتابخانه دارد یا نه.

نگهداری از اوراق هویت فرهنگی و تاریخی ملت در کتابخانه مجلس

ابهری درباره روند فعالیت در بخش پژوهش کتابخانه مجلس گفت: با تحولاتی که در کل کتابخانه مجلس انجام شد، امروز در معاونت پژوهش 5گروه تحقیقاتی و چهار مجله داریم، در گروه‌های پژوهشی یکی گروه تصحیح و احیا و انتشار نسخ خطی است که از سال‌ها قبل فعال است، همچنین در کتابخانه مجلس مجموعه ارزشمندی از نسخ خطی را  اختیار داریم، درواقع این‌ها اوراق هویت فرهنگی و تاریخی ملت و کشور هستند و نشان می‌دهند در چندصد سال گذشته افراد اهل دانش و بینش بسیاری داشته‌ایم که جنبه‌های علمی و فرهنگی تاریخ ما را برجسته می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری دانشجویان و برخی از اساتید رغبتی به مطالعه نسخ خطی ندارند و برخی توانایی آن را ندارند و حاضر نیستند خواندن کتاب‌های چاپی را رها کرده و به سمت نسخ خطی بروند، توضیح داد: معتقدیم نباید این سابقه غنی فرهنگی در کنج مخازن باقی بماند لذا باید آن‌ها را تصحیح، احیا و منتشر کنیم تا به خوبی مورد استفاده اساتید، دانشجویان و محققان قرار گیرد، این موضوع را بسیاری از مردم مورد توجه قرار داده‌اند؛ اما گمان می‌کنند کافیست نسخه خطی را به دست یک حروفچین دهیم تا آن را حروفچینی کند.

حدود 27 هزار عنوان نسخه خطی در کتابخانه مجلس

ابهری افزود: کتابخانه مجلس حدود 27 هزار عنوان نسخه خطی، چیزی حدود 60 هزار جلد کتاب دارد، به همین دلیل در این عرصه کار بسیاری باید انجام شود. در اسناد هم حدود 12 تا 14 میلیون سند تاریخی، سیاسی، قانونگذاری و سندهای ارزشمند داریم که باید آماده شود و در اختیار دیگران قرار گیرد تا بتوانند از آن اسناد درباره تاریخ تحقیق کنند.

معاون پژوهشی کتابخانه مجلس ادامه داد: در آثار تحقیقاتی محققان غربی گاهی مسائلی که برای ما آموزنده است وجود دارد و گاهی مشکلاتی دارند که نباید از آن‌ها غافل باشیم، برای مثال برداشت درستی از اسلام ندارند که باید آن را اصلاح کنند به همین دلیل ما یک گروه اسلام‌شناسی و یک گروه ایران‌شناسی داریم و هر کدام یک شورای علمی دارند.

ابهری با بیان اینکه موضوع تصویب شده در شورای پژوهش به روش‌های مختلف بررسی می‌شوند، توضیح داد: می‌توانیم با محققان خارج از کتابخانه مجلس قرارداد ببندیم و از آن‌ها بخواهیم که پژوهش را انجام دهند، همچنین یکی‌دیگر از شیوه‌ها این است که به گروه‌های علمی در مقاطع کارشناسی ارشد و بیشتر دکترا، پیشنهاد کنیم تا این کار را به‌عنوان پایان‌نامه دانشجویی انجام دهند و ما آن‌ها را در این زمینه کمک و حمایت خواهیم کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet