ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1398/04/18 14:40:48
سرویس اجتماعی
مدیر پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی در گفت وگو با خانه ملت:

احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟

زارع با یادآوری اینکه احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران پیوسته وجود دارد از نبود عزم جدی در مدیران حوزه بحران برای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از آن انتقاد کرد.
احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟ زارع با یادآوری اینکه احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران پیوسته وجود دارد از نبود عزم جدی در مدیران حوزه بحران برای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در جهت کاهش آسیب‌های ناشی از آن انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201801102884222426.jpg احتمال,وقوع,زلزله,بزرگ,در,تهران,وجود,دارد؟ Icana

مهدی زارع در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد اینکه آیا خطر وقوع زلزله پایتخت را نیز تهدید می‌کند، گفت: احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران پیوسته وجود دارد، ضمن اینکه اغلب پیش‌بینی‌های 6 تا 10 ساله در این مورد داریم و هر چند می‌توان پیش‌بینی‌های کوتاه مدت هم در این زمینه انجام داد، اما دقیق نیستند.

وی ادامه داد: البته در بازه زمانی 6 ماه تا یک سال هم می‌توان احتمال وقوع زلزله را پیش‌بینی کرد و گاه اعداد منطقی هم به دست می‌آید، اما به این دلیل که نبود قطعیت آن بالا است، سعی می‌کنیم که آن را اعلام نکنیم.

هیچ عزم جدی در مسئولان حوزه بحران برای مقابله با مشکلات ناشی از زلزله تهران وجود ندارد

زارع در پاسخ به اینکه مسئولان در حوزه مدیریت بحران چه اقدامات اساسی برای کاهش آسیب‌های ناشی از وقوع این زلزله و شناسایی نقاط حادثه‌خیز قبل از بروز بحران انجام داده‌اند، تصریح کرد: هیچ عزم جدی در مسئولان مربوطه برای مقابله با مشکلات ناشی از وقوع این زلزله در تهران وجود ندارد، ضمن اینکه مدیریت بحران سلسله مراتبی دارد، به این معنا که وزارت کشور، استانداری و ... در آن نقش دارند، اما تاکنون اقدام جدی در زمینه پیشگیری در این حوزه انجام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری در زمینه کاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله در پایتخت از اهمیت بسزایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است سلسله مراتب در زمینه مدیریت بحران در زمان وقوع زلزله نمی‌تواند کارآمدی خاصی داشته باشد، کما اینکه در ساعت 6 صبح دی ماه سال 82 در شهر بم سلسله مراتب کارایی نداشت، چرا که بسیاری از مدیران جان خود را از دست داده بودند و ایستگاه آتشنشانی و تمام امکانات از بین رفته بود.

فساد مالی و سیاست بازی مانع از پیشبرد اهداف حوزه بحران می‌شود

زارع یادآور شد: فساد مالی، بروکراسی اداری، سیاست بازی و رکود، جنبه‌های منفی عملکرد سلسله مراتب بحران هستند که مانع از پیشبرد اهداف در حوزه کاهش آسیب‌های ناشی از بحران می‌شوند، ضمن اینکه از طریق آموزش، استفاده از علم نوین، توانمندسازی، اعتمادسازی و شفافیت می‌توان مشکلات این بخش را به حداقل رساند.

مدیران بحران کم‌کاری خود را با بهانه نبود بودجه و خلاء قانونی توجیه می‌کنند

وی افزود: اغلب مسئولان حوزه بحران نبود بودجه و خلاء قانونی را در این زمینه بهانه می‌کنند و در عمل با این روش بی‌عملی در گردش کار مدیریت بحران و کم کاری خود در این زمینه را توجیه کنند.

مدیر گروه مهندسی زلزله‌شناسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، تاکید کرد: البته نمی‌توان منکر این موضوع شد که در تامین امکانات مرتبط با حوزه بحران مشکلی وجود دارد، اما سیستم مدیریت بحران باید کارآمد، هوشمند و توانمند باشد و بداند که هنر در جایی است که بتوان با بودجه محدود بحران را مدیریت کرد، ضمن اینکه مناسبات سیاسی نباید مانعی در مسیر سازماندهی سلسله مراتب در مدیریت بحران باشد، کما اینکه بعد از وقوع سیل در استان گلستان و برکناری استاندار شاهد بروز این مشکل بودیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet