هدر موبایل
1388/07/19 10:15:00
سرویس صحن
شبانپور موافق کلیات لایحه:

هدفمند کردن یارانه‌ها منطبق بر برنامه چهارم و چشم انداز است

**نماینده مردم مرودشت در مجلس شورایاسلامی در موافقت با کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در انطباق با قانون اساسی، برنامه چهارم توسعه و افق چشم انداز است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "حسن شبانپور" اظهار داشت: قاچاق حامل‌های انرژی با فاصله‌های قیمتی زیاد در داخل و خارج باعث شده تا حجم پرداخت یارانه‌ها به شدت افزایش پیدا کند به طوری که نسبت یارانه‌ها به تولید ناخالص داخلی طی سال‌های اخیر حدود 300 درصد بوده است.

وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد علیرغم اهداف مورد پیگیری توسط دولت‌ها و اختصاص حجم عظیمی از منابع کشور برای پرداخت یارانه‌ها در اشکال مختلف میزان دستیابی به اهداف، ناچیز بوده است و تناسبی با حجم منابع و مصارف نداشته است.

نماینده مرودشت خاطرنشان کرد: برآیند این سیاست سبب تخصیص غیر بهینه منابع، مصرف بی‌رویه انرژی، توزیع ناعادلانه ثروت و افزایش شکاف طبقاتی شده است.

شبانپور گفت: با توجه به آثار منفی شیوه کنونی پرداخت یارانه‌ها بر اقتصاد کشور اغلب دولت‌های پس از انقلاب تلاش نمودند تا به گونه‌ای نسبت به اصلاح روند اقدام نموده و ساز و کار پرداخت یارانه‌ها را هدفمند سازند اما بنابر دلایلی از جمله عدم انجام مطالعات تفصیلی و پیشگیری راهکارهای موفق نتوانستند این تحول ساختاری را سازماندهی کنند.

وی ادامه داد: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در انطباق با قانون اساسی و برنامه چهارم و قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و در راستای افق چشم انداز خدمت به مردم است.

نماینده مرودشت تحقق عدالت را یکی از مهمترین اهداف این طرح دانست و تاکیدکرد: یکی از مهمترین حوزه‌های برقراری عدالت، ایجاد امکان دسترسی عادلانه به امکانات و توزیع عادلانه منابع کشور است که در اصل 48 قانون اساسی نیز به آن تصریح شده است.

وی یادآور شد: به رغم اینکه یکی از اهداف مورد پیگیری توسط دولت‌ها در ساز و کار قیمت گذاری حامل‌های انرژی و پرداخت یارانه کالاهای اساسی، برقراری عدالت از طریق ایجاد دسترسی به این کالاها برای اقشار محروم و مستضعف بوده اما عدم تحقق کامل این هداف مشکلاتی را ایجاد کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet