هدر موبایل
1398/04/19 11:22:57
سرویس اجتماعی
بلاتکلیفی 200 گود مرگبار رها شده در پایتخت:

گود برج میلاد جان هزاران نفر را تهدید می‌کند

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه گود رها شده به صورت مستقیم با مرکز همایش‌های برج میلاد و غیرمستقیم با سازه برج در ارتباط است، گفت: ۲۰۰ گود مرگبار بلاتکلیف در پایتخت رها شده‌اند.
گود برج میلاد جان هزاران نفر را تهدید می‌کند عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه گود رها شده به صورت مستقیم با مرکز همایش‌های برج میلاد و غیرمستقیم با سازه برج در ارتباط است، گفت: 200 گود مرگبار بلاتکلیف در پایتخت رها شده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201907108102730747.jpg گود,برج,میلاد,جان,هزاران,نفر,را,تهدید,می‌کند Icana

مجید فراهانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد اظهارات معاون شهردار تهران مبنی بر اینکه گود برج میلاد هیچ ارتباطی با برج میلاد ندارد، گفت: گود معروف به برج میلاد چسبیده به سالن مرکز همایش‌های برج یعنی دیوار به دیوار سالن مرکز همایش‌ها است.

فراهانی عضو شورای  شهر

 وی ادامه داد: 5 سال پیش توافقی میان شهرداری تهران و یکی از دستگاه ها منعقد که براساس آن موضوع  فاز دوم مجموعه برج میلاد مطرح و در واقع یکی از موارد  توافق شده ساخت هتلی در کنار مرکز همایش‌های برج میلاد بود که حتی در آن زمان شمای کلی این هتل دو قلو منتشر شد.

فراهانی ادامه داد: متاسفانه دستگاه مربوطه منتظر نهایی شدن تمامی توافقات نماند و نسبت به ایجاد گود اقدام کرد.

نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و وزارت کشور بارها در مورد خطرات این گود تذکر داده اند

عضو شورای شهر تهران با هشدار نسبت به اینکه گود رها شده کنار برج میلاد جزء گودهای پرخطر شهر تهران است که در کنار یکی از المان‌ها و عناصر هویت بخش شهر تهران قرار گرفته‌است، تصریح کرد: بارها سازمان بازرسی کل کشور و وزارت کشور و سایر نهادهای نظارتی درخصوص خطرات ایجاد شده از ناحیه این گود و رها شدن آن تذکر داده‌اند.

گود برج میلاد

 

وی یادآور شد:  با توجه به متوقف بودن پروژه، دستگاه مذکور معتقد است که برایش حقوق مکتسبه‌ای  ایجاد شده و به نظر می‌رسد اراده ای برای اتمام کار و پروژه نداشته باشد البته ممکن است دلیل توقف پروژه، منابع مالی باشد و اینکه نتوانسته سرمایه گذار برای پروژه پیدا کند هر چند در گذشته مدعی بودند که سرمایه گذاران هندی و چینی حاضر هستند در اتمام پروژه  همکاری کنند.

شهرداری تنها اقدام به رصد خطرات ناشی از گود می‌کند

عضو شورای شهر تهران افزود: با توجه به تغییر طرح و متوقف بودن پروژه، مذاکرات مجددی میان  مجموعه سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهر تهران و بنیاد تعاون ناجا، این پروژه مشارکتی که قرار بود به مجموعه‌ای تجاری، اقامتی و تفریحی تبدیل شود بلاتکلیف مانده و همچنین طرح پایدارسازی گود نیز  رها شده و شهرداری تهران نیز تنها به رصد خطراتی ناشی از این گود بسنده می کند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، خطر گود برج میلاد از نوع بسیار زیاد و جزو گودهای پرخطر تهران محسوب می‌شود و واقع اثر مستقیمی بر مجموعه سازه کنار گود که همان مرکز  همایش‌های برج میلاد بوده و روزانه محل برگزاری  همایش‌ها و  کنسرت‌هایی با بیش از هزار نفر جمعیت است خواهد داشت

فراهانی با تاکید بر اینکه بر اساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، خطر این گود از نوع بسیار زیاد است و جزو گودهای پرخطر تهران محسوب می‌شود، گفت:  این گود اثر مستقیمی بر مجموعه سازه کنار گود که همان مرکز  همایش‌های برج میلاد بوده و روزانه محل برگزاری  همایش‌ها و  کنسرت‌هایی با بیش از هزار نفر جمعیت است خواهد داشت و در صورت رخداد اتفاقی جان افراد به خطر خواهد افتاد.

وی یادآور شد: با توجه به در نظر گرفتن اثرات لحظه‌ای و ژئوفیزیکی، رها کردن گود در طراحی اولیه و بررسی به عملکرد سازه اصلی برج در مرحله بهره برداری دور از انتظار است بنابراین باید هر سریع تر وضعیت پروژه توسط متولیان آن تعیین تکلیف شود.

عضو شواری شهر تهران، افزود: به عنوان نماینده مردم در شورای شهر از شهرداری تهران خواسته ام وضعیت گود مذکور سریع تر تعیین تکلیف و در صورت امکان اقدام به فسخ یک جانبه قرارداد با بنیاد تعاون ناجا کند؛ در این رابطه شهرداری  باید گود رها شده را پر کند زیرا به این شکل رها کردن آن صحیح نیست و از سویی مجموعه برج میلاد می‌تواند برای تعیین تکلیف پروژه با سرمایه‌گذار دیگری قرارداد منعقد کند.

فراهانی ادامه داد: در حال حاضر ما با دو مسئله روبرو هستیم یکی بحث ایمن سازی گود است که خطر مستقیم برای مرکز همایش‌ها و همچنین غیر مستقیم برای برج نداشته باشد و دیگری سرمایه‌گذاری اقتصادی است که مردم و شهرداری تهران به دلیل رها شدن پروژه و بی توجهی به عدم سرمایه‌گذاری آسیب‌هایی متحمّل می‌شوند؛ به عنوان نماینده مردم در شورای شهر نمی توانستم به راحتی از کنار این موضوع بگذرم بنابراین هفته گذشته  در صحن شورای شهر در این خصوص تذکر دادم.

این گود ارتباط مستقیم با مرکز همایش‌های برج میلاد دارد

 وی با تاکید بر اینکه این گود ارتباط مستقیم با مرکز همایش‌های برج میلاد دارد، تصریح کرد: همچنین به صورت غیرمستقیم با سازه برج در ارتباط است و اگر خطری ایجاد شود تاثیر معنوی غیرقابل جبرانی را دارد.

عضو شورای شهر تهران با انتقاد از اینکه حدود 200 گود مرگبار رها شده و پرخطر در تهران وجود دارد که موجبات نارضایتی شدید ساکنان اطراف آنها را فراهم آورده است، گفت: آمارهای مختلفی از گودهای رها شده اعلام می‌شود و شکایت‌های زیادی در این رابطه داشته ایم؛ این گودها در کنار فراهم آوردن نارضایتی مردم در صورت خطر رانش، فرونشست زمین و هر گونه فعل و انفعالات زیرزمینی به محلی برای زلزله خاموش تبدیل می شوند.

گودهای رها شده به محل تجمع معتادان و منشاء آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده‌اند

 مدیریت شهری باید نسبت به گود پرخطر برج میلاد حساسیت دوچندان داشته باشد

فراهانی ادامه داد: این گودها به محل تجمع معتادان و منشاء آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده اند و ما در شورا حساسیت‌هایی را ایجاد کرده‌ایم که از ابتدای تشکیل شورای شهر پنجم به این موضوع ورود و برای کسانی که گودی را ایجاد و به صورت خطرزا و مرگبار بدون ایمن سازی رها می‌کنند و ساکنان اطراف را در معرض خطر قرار می‌دهند جرائمی را وضع کرده‌ایم و در این رابطه می طلبد مدیریت شهری نسبت به گود پرخطر چسبیده به مرکز همایش های برج میلاد حساسیت دوچندان داشته باشد تا نشان دهد که اراده جدی برای برخورد با این موضوع در دستور کار مجموعه مدیریت شهری قرار دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet