هدر موبایل
1398/04/19 10:12:29
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی تشریح کرد:

چرا امارات، عربستان را در جنگ با یمن تنها می‌گذارد؟

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دلایل عدم تمایل امارات به تداوم جنگ در یمن را تشریح کرد.
چرا امارات، عربستان را در جنگ با یمن تنها می‌گذارد؟ نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دلایل عدم تمایل امارات به تداوم جنگ در یمن را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902100958072341.jpg چرا,امارات،,عربستان,را,در,جنگ,با,یمن,تنها,می‌گذارد؟ Icana

محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر خروج امارات از جنگ یمن و تنها ماندن عربستان در این باتلاق، اظهار داشت: کشورهایی که عربستان سعودی را در جنگ با یمن همراهی کردند، فریب تسلیحات خود و عربستان را خوردند، همچنین حمایت‌های آمریکا، فرانسه و انگلیس از این ائتلاف علیه مردم یمن نیز آن‌ها را فریب داد.

ائتلاف ایجاد شده برای جنگ با یمن، در برآورد شرایط دچار اشتباه شد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشورهایی که برای جنگ با یمن ائتلاف کرده بودند، احساس می‌کردند یمن کشور کوچکی است که با توجه به پایین بودن ظرفیت‌های اقتصادی آن، ظرف چند روز قضیه‌اش تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه عدم برآورد صحیح از شرایط، تاکنون چند بار در خاورمیانه رخ داده است، افزود: صدام در مورد جنگ با ایران و دشمنان دولت قانونی سوریه در ایجاد جنگ داخلی در این کشور نیز به دلیل عدم برآورد صحیح به نتیجه دلخواه متجاوزین، نرسید.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: صدام و دشمنان دولت قانونی سوریه بعد از شروع جنگ متوجه شدند که مقاومت فراتر از حد تصور آن‌هاست.

فشار اقتصادی ناشی از جنگ با یمن برای امارات مشکل ایجاد کرده است

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: چند سال است که اماراتی در جنگ با یمن حضور دارند و به دلایل مختلف دریافتند که باید از یمن خارج شوند، زیرا علیرغم زمان زیادی که گذشته، نتیجه قابل قبولی را در جنگ با یمن به دست نیارودند، علاوه بر آن بعضی از نیروهای اماراتی، از خانواده‌های سلطنتی هستند و همین امر باعث شده تا رغبتی برای ادامه حضور در جنگ با یمن نداشته باشند، زیرا در دهه‌های گذشته چنین اتفاقی رخ نداده و برای آن‌ها چنین موضوعی سنگین است.

وی افزود: در نهایت فشار اقتصادی ناشی از جنگ با یمن، در بودجه و شرایط اقتصادی امارات مشکل ایجاد کرده است به همین دلیل آن‌ها ادامه حضور در جنگ را به صلاح اقتصاد کشور خود نمی‌دانند.

عربستان سعودی به دنبال ایفای نقش پدرخواندگی برای کشورهای عرب

جمالی نوبندگانی با بیان اینکه عدم هماهنگی سعودی‌ها با سایر کشورهای ائتلاف، از جمله امارات نیز از جمله عواملی است که سبب شده تا امارات از جنگ با یمن خارج شود، اظهار داشت: سعودی‌ها در شورای همکاری خلیج فارس نیز خود را پدرخوانده می‌دانند و همین رویکرد آن‌ها منجر به خروج قطر از این شورا شد. در بین کشورهای عضو ائتلاف علیه یمن نیز همین رویکرد وجود دارد و فقط بعضی از کشورها تا حدودی می‌توانند در این ائتلاف، طاقت بیاورند و پدرخواندگی سعودی‌ها را تحمل کنند.

توان انصارالله، امارات را از ادامه جنگ با یمن منصرف کرده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح یکی دیگر از عوامل کناره‌گیری امارات از همراهی با عربستان در جنگ با یمن، بیان کرد: امارات از 7 امارت تشکیل شده است، برخی از امارت‌ها موافق با شرایطی که ابوظبی ایجاد کرده نیستند. گاها شازجه و دوبی مایل نیستند که این جنگ‌ها رخ دهد زیرا بیشترین درآمد آن‌ها از محل توریسم، صادرات مجدد کالا، خدمات فرودگاهی و پروازهای بین‌المللی است و هنگامی که دریافتند، انصارالله می‌تواند به شهرها و فرودگاه‌های آن‌ها آسیب بزند - که پاشنه آشیل آنهاست - از ادامه جنگ پشیمان شدند.

خروج چراغ خاموش نیروهای اماراتی از جنگ با یمن

وی افزود: گزارش‌های حقوق بشری و جنایت‌هایی که علیه مردم بی دفاع به ویژه زنان و کودکان یمنی رخ داده، تحرکاتی که در پارلمان های اروپایی و حتی آمریکا برای جلوگیری از ارسال سلاح به این کشورها صورت گرفته و فشارهایی که برخی جناح‌های سیاسی در این کشورها و حتی اتحادیه اروپا می‌آورند، در مجموع سبب اتخاذ تصمیم امارات برای خروج از جنگ یمن شده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: گرچه امارتی‌ها خروج از جنگ با یمن را اعلام نکرده‌اند، اما این خبرها نیز از سوی آن‌ها تکذیب نشده ‌و اطلاعاتی که در دست است، نشان می‌دهد تعداد نیروهای امارات در یمن کاهش یافته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet