هدر موبایل
1398/04/20 18:40:14
سرویس سیاسی
کریمی با اشاره به تأثیر تنقیح قوانین بر آرای صادره محاکم قضایی:

تنقیح قوانین امنیت قضایی و اجتماعی را به‌دنبال دارد

عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس معتقد است زمانی که مردم اطمینان داشته باشند رأی صادره در شعب قضایی به واسطه قوانین دقیق و منقح با یکدیگر یکسان است، با احساس امنیت به مراجع قضایی مراجعه می‌کنند.
تنقیح قوانین امنیت قضایی و اجتماعی را به‌دنبال دارد عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس معتقد است زمانی که مردم اطمینان داشته باشند رأی صادره در شعب قضایی به واسطه قوانین دقیق و منقح با یکدیگر یکسان است، با احساس امنیت به مراجع قضایی مراجعه می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201907103555430699.jpg تنقیح,قوانین,امنیت,قضایی,و,اجتماعی,را,به‌دنبال,دارد Icana

عباس کریمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهمیت تنقیح قوانین گفت: متأسفانه به این زودی بحث تنقیح به سرانجام نمی رسد و هنوز در مسیر صحیح حرکت نمی کنیم چرا که تنقیح قوانینی که در کشورهای مختلف انجام شده و به نتیجه رسیده اند از طریق چارچوب بندی قانونگذاری بوده است لذا تا زمانی که خود قانونگذار تنقیح را در زمان قانونگذاری اجرا نکند، تنقیح های بعد از آن چندان نتیجه بخش نخواهد بود.

هم افزایی در سه قوه برای تنقیح قوانین مانع از موازی کاری می‌شود

عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حدود 113 سال از قانونگذاری در کشورمان گذشته و تنقیح نیز همزمان با قانونگذاری صورت گرفته است، اظهار داشت: علت عدم موفقیت ما در تنقیح قوانین این است که هنوز روی نقطه صفر قرار داریم و تنقیح در چارچوب قانونگذاری انجام نشده است همچنین تمام قوانین پراکنده باید در قالب قانون جامع جمع آوری شود.

وی افزود: زمانی که سیاست های کلی قانونگذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب می شد، روی موضوع تنقیح قوانین نیز بسیار تأکید و مقرر شد به سمت قانون جامع نویسی پیش برویم و خود را ملزم به سیاست های کلی بدانیم.

 

بیشتر بخوانید:

کریمی عزم ملی و هماهنگی سه قوه را لازمه تنقیح قوانین دانست و افزود: در کنار این موضوع، مجامع دانشگاهی نیز باید با یکدیگر هماهنگ باشند و هم افزایی صورت گیرد تا کار تکراری در سه قوه انجام نشود.

این حقوقدان در ادامه با بیان اینکه قوانین کشور از مسیر مجلس، دولت مجمع تشخیص، شورایعالی انقلاب فرهنگی و شورایعالی امنیت ملی به تصویب می رسد که البته باید اساس آن از طریق مجلس و هیأت وزیران باشد، عنوان کرد: لازم است روش علمی در این خصوص اجرا شود و اگر بتوانیم قوانین را تنقیح کنیم بعد از آن امکان تنقیح مقررات و آیین نامه ها نیز ساده تر می شود.

آثار تنقیح قوانین بر آرای صادره محاکم قضایی و افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی

وی درباره تأثیر تنقیح قوانین بر رأی محاکم قضایی ابراز داشت: اگر بپذیریم که امنیت قضایی سنگ زیربنای یک نظام سالم اجتماعی است باید بدانیم که این امنیت به صدور آرای کاملا حساب شده در دستگاه قضایی وابسته است؛ اگر در محاکم آرای پراکنده صادر شود، امنیت قضایی و به دنبال آن امنیت اجتماعی مردم به خطر افتاده و احساس ناامنی جامعه را در بر می گیرد.

کریمی با بیان اینکه مردم باید بدانند صدور رأی در یک شعبه و توسط یک قاضی تفاوتی با شعب دیگر قضایی ندارد، خاطرنشان کرد: اگر تنقیح قوانین صورت گیرد، تمام قضات بر اساس یک قانون واحد رأی صادر می کنند.

عضو هیأت مشاورین معاونت قوانین مجلس در پایان درباره تأثیر تنقیح قوانین بر اقتصاد کشور اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی نیز با ملاحظه قوانین منقح و محکم احساس امنیت کرده و به راحتی در کشورمان اقدام به سرمایه گذاری می کنند لذا باید بدانیم که احساس ناامنی و سرمایه و اندیشه رابطه گرگ و گوسفند هستند و باید با تنقیح قوانین و شناسایی خلاءهای قانونی باعث شویم آرای قضایی نیز کاملا مشخص و دقیق باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet