هدر موبایل
1398/04/19 17:58:27
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی:

دولت نیجریه امکان معالجه شیخ زکزاکی را در کشورهای دیگر فراهم کند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وضعیت جسمی و بینایی شیخ زکزاکی در زندان نگران کننده است و دولت نیجریه باید زمینه را برای مداوای وی در خارج از این کشور فراهم کند.
دولت نیجریه امکان معالجه شیخ زکزاکی را در کشورهای دیگر فراهم کند نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وضعیت جسمی و بینایی شیخ زکزاکی در زندان نگران کننده است و دولت نیجریه باید زمینه را برای مداوای وی در خارج از این کشور فراهم کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201905102926434521.jpg دولت,نیجریه,امکان,معالجه,شیخ,زکزاکی,را,در,کشورهای,دیگر,فراهم,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد جمالی نوبندگانی در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیرامون بررسی وضعیت جسمی شیخ ابراهیم زکزاکی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آقای شیخ ابراهیم زکزاکی در سال 2015 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از آن به بعد نیز در زندان است. در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی دستگاه های ذیربط حضور داشتند که آخرین وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی مورد بررسی قرار گرفت. پزشکان و خانواده شیخ زکزاکی با ایشان دیدارهایی داشتند و با توجه به شرایط وی حتی نسبت به ادامه حیات ایشان نیز ابراز نگرانی شده بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: گروهی از پزشکان بدون مرز از کشورهای اروپایی گزارشی را پیرامون وضعیت شیخ زکزاکی تهیه کرده بودند که من نیز آن گزارش را مشاهده کردم. برخی از بیماری هایی که وی قبلا داشته مانند مشکلات قلبی و آسیب هایی که به گردن وی وارد شده بود، در حال تشدید است.

وی افزود: فشارهای روانی که در زندان به شیخ زکزاکی وارد شده، نگران کننده است. همچنین با توجه به حضور همسر ایشان در زندان مشکلات جسمی وی نگران کننده شده است. بطن چپ قلب ایشان به دلیل فشار خون مزمنی که داشته و داروی مناسبی را دریافت نکرده موجب مشکلاتی شده است که به ایشان فشار وارد می کند.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: چشم چپ شیخ زکزاکی اصلا بینایی ندارد و چشم راست ایشان نیز دچار کاهش شدید بینایی شده است. یکی از نگران کننده ترین موضوعات مقدای سربی است که در خون ایشان مشاهده شده است و باید منشأ ایجاد این وضعیت بررسی شود تا پادزهرهای لازم تهیه شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: نگران کننده ترین شرایط این است که شیخ زکزاکی در زندان قرار دارد و دسترسی وی به پزشکان محدود است، با توجه به اینکه در زمینه های مختلفی مانند فشار خون، بحث عضلانی، گلوله ای که قبلا به وی اصابت کرده و مسائل چشم پزشکی، لازم است امکان معالجه برای وی فراهم شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: سیستم پزشکی در آفریقا و به خصوص در نیجریه آنگونه نیست که بتواند مشکلات شیخ زکزاکی را رفع کند.

وی افزود: درخواست ما این است که گروه پزشکان بدون مرز بتوانند ایشان را معاینه کرده و آزمایشات مورد نیاز را در مراکز مناسبی انجام دهند، همچنین لازم است شیخ زکزاکی برای معالجه به خارج از نیجریه انتقال یابد. زندانیان حقوقی دارند و مراجع رسمی نیجریه نیز باید شرایط مورد نیاز را برای شیخ زکزاکی فراهم کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: به عنوان یک پزشک و نماینده مردم در مجلس از دولت نیجریه تقاضا می کنم تا به طرق مختلف به درخواست های بشردوستانه ای که مبتنی بر حقوق بین الملل است، پاسخ مثبت دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet