شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/21 09:34:00
سرویس اقتصادی

آفریده: تنش در خلیج فارس تاثیرات منفی بسزایی در تامین انرژی کشورهای صنعتی دارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هرگونه تنش در خلیج فارس تاثیرات منفی بسزایی در تامین انرژی کشورهای صنعتی دنیا در پی خواهد داشت.

"دکتر حسین آفریده" در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مجلس شورای اسلامی(خانه ملت) اظهار داشت: از آنجا که اپک نقش بسیار اساسی در تامین انرژی دنیا دارد و اعضاء عمده و اصلی آن را کشورهای حوزه خلیج فارس تشکیل می دهند، لذا هر اخلالی در صادرات نفت تاثیر بی سابقه و مخربی در افزایش قیمت نفت به همراه خواهد داشت.

وی در خصوص دلایل افزایش قیمت نفت به رکورد یکصد دلار در هر بشکه گفت: تنش های بوجود آمده میان ترکیه و کردستان عراق (بحث صادرات کرکوک به ترکیه) و قطع صدور نفت به جیحان، مسایل تحریم هسته ای کشورمان، قطع نفت در برخی مناطق نفت خیز و نیز موضوعات و سیاست های پنهان آمریکا موجب شده تا قیمت نفت به شکل تصنعی به مرز یکصد دلار فعلی در دنیا برسد.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با قیمت نفت به مرز یکصد دلار و کاهش ارزش دلار اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش قیمت نفت را می توان مرتبط با تنزل ارزش دلار دانست.

وی خاطرنشان کرد: تا چندی پیش دلار آمریکا 4/1 دلار کانادا ارزش داشت اما اینکه چرا در شرایط کنونی این چنین ارزش دلار در برابر ارزهایی همانند پوند، یورو و ین ژاپن یکباره کاهش می یابد خود جای تامل دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته پر واضح است که ایالات متحده آمریکا با چنین سیاستی قصد دارد به واقع صادرات کالاهای خود را افزایش دهد و وارداتش را به شدت کاهش دهد تا به این شکل رقبای دیگر صنعتی را از میدان بدر کند.

"آفریده" تصریح کرد: باید توجه داشت نفت ایران براساس قیمت اپک عرضه می شود، به واقع این قیمت نفت هر چند آلان به مرز 90 دلار رسیده بلکه باید به یاد داشته باشیم به واقع نفت ما از لحاظ ارزشی کاهش یافته است.

وی در پاسخ به نقش تغییر سبد پولی و ارزی برای خروج از این موضوع گفت: اگر بتوانیم قیمت نفت را بر مبنای پول های غیر از دلار به فروش برسانیم خیلی موثر و مفید خواهد بود. اما در عین حال باید توجه داشته باشیم که بازار نفت براساس دلار معامله می شود.

این نماینده در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بانک مرکزی باید سیاست هایی را اتخاذ کند که ما بتوانیم با کشورهای دیگر قراردادهایی براساس یورو ببندیم، اجرای چنین استراتژی برای ما بسیار سازنده خواهد بود.

وی در ادامه افزود: تغییر سبد ارزی در خصوص فروش نفت از دلار به یورو موجب می شود تا اگر دلار کاهش یابد آنگاه ارزش قیمت نفت کاهش نیابد.

"آفریده" در عین حال یادآور شد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از بنزین مصرفی ما از خارج وارد می شود در نتیجه افزایش قیمت نفت تاثیر بسیار زیادی در گران شدن بنزین داشته که امیدواریم با مصرف درست بتوانیم از تبعات اقتصادی آن به سلامت و آسودگی عبور کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet