خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/07/19 11:11:00
سرویس صحن
مسعودی ریحان مخالف کلیات لایحه:

تورم بالا جشن اغنیا و عزای فقرا است

**نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: در صورتی حذف یارانه‌ها در قبال آن به مردم چه چیزی می‌دهید؟

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامحسین مسعودی ریحان" اظهار داشت: ما به مردم به غیر از یارانه‌ها چه می‌دهیم؟ وظیفه یک دولت دادن آموزش و پرورش با کیفیت و بهداشت و درمان و امنیت است.

مسعودی ریحان با اشاره به بخش آموزش و پرورش گفت: اقشار آسیب‌پذیر نمی‌توانند همانند افراد مرفه از آموزش و پرورش با کیفیت استفاده نمایند.

نماینده اهر و هریس در ادامه با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در بیمارستان‌ها بیمار باید تنها دغدغه بیماری خود را داشته باشد، گفت: امروزه بیمار در بیمارستان به هزینه بیمارستان‌ها فکر می‌کند و بسیاری از مردم نیز از درد بیماری رنج می‌کشند ولی به علت بالا بودن هزینه بهداشت و درمان به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

وی با اشاره به بخش امنیت گفت: امنیت تنها نگهداری از مرزهای کشور نیست بلکه امنیت شغلی بالاتر از حفظ مرزها و جان و مال مردم است.

وی افزود: اگر این یارانه‌ها را حذف نماییم در قبال این منابع به مردم چه چیزی را می‌خواهید بدهید؟ نمی‌گویم که یارانه‌ها را هدفمند نکنید بلکه باید در کنار آن به مساله مدیریت در کشور هم توجه کنیم. باید به امر ساماندهی مصرف نفت، برق و اب و کوچک کردن دولت توجه کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: چرا ما به هدفمند کردن استفاده از سرمایه‌های انسانی توجه نمی‌کنیم؟ به نظر می‌رسد قبل از اینکه به بحث هدفمند کردن یارانه‌ها بپردازیم باید به هدفمند کردن استفاده از نیروی انسانی توجه نماییم.

وی گفت: باید به این مساله توجه داشت برای افرادی که میلیون‌ها هزینه می‌کنیم و آموزش می‌دهیم و با یک انتخابات کنار می‌گذاریم آیا ضرر آن بیشتر است یا ضرر پرداخت یارانه‌ها؟

نماینده اهر و هریس با اشاره به مساله تورم تصریح کرد: تورم بالا جشن اغنیا و عزای فقرا است، تورم ضالمانه‌ترین مالیاتی است که یک دولت از فقرا به نفع اغنیا می‌گیرد. تاثیر تورم تنها در بعد اقتصادی نیست بلکه تاثیر در سلامتی انسان‌ها است. خصوصا سلامتی کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه هنگامی که قدرت خرید پایین می‌آید خانواده‌ها خصوصا خانواده‌های فقرا دیگر نمی‌توانند سبد غذایی داشته باشند و باعث سوء تغذیه در کودکان می‌شود، صدای این خسارت شاید امروز شنیده نشود اما پس از سی سال خواهیم دید که چه تاثیری خواهد گذاشت.

مسعودی افزود: ناهنجاری‌های اجتماعی از قبیل خودکشی و اعتیاد خود را به مرور نشان خواهد داد. با هدفمند کردن یارانه‌ها بنگاه‌ها ورشکست خواهند شد و افزایش تورم مستقیما بر نظام بانکی تاثیر خواهد گذاشت و دولت را بر سر دو راهی قرار می‌دهد افزایش تورم یا دولت باید نرخ بهره‌ را افزایش دهد و یا آنکه شاهد سقوط نظام بانکی باشد اگر نرخ بهره ثابت بماند و نرخ تورم به 40 درصد برسد مردم سپرده‌های خود را از بانک‌ها بیرون می‌کشند و در این صورت نظام بانکی سقوط می‌کند.

وی افزود: اگر دولت اجازه افزایش نرخ تورم را بدهد از اصول و شعارهای خودش باید عدول کند که در سال گذشته دولت همواره بر ثابت ماندن و کاهش نرخ و بهره اصرار می‌کند.

نماینده اهر با بیان اینکه در صورتی که این لایحه تصویب شود تعدادی از کارخانجات تعطیل خواهد شد گفت: تعداد زیادی از کارگران بیکار خواهند ماند چون امروزه با ارزان بودن انرژی در کشور تولید کنندگان نمی‌توانند با بازارهای خارجی رقابت کنند و اگر قیمت انرژی بالا برود دیگر رقابت معنایی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet