خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/07/19 12:17:00
سرویس صحن
وزیر اقتصاد:

هدفمند کردن یارانه‌ها ریشه تورم را می‌خشکاند

**وزیر امور اقتصادی و دارایی در دفاع از لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با بیان اینکه افزایش بهره وری منجر به کاهش تورم در جامعه می‌شود گفت: هدفمند کردن یارانه‌ها ریشه تورم را می‌خشکاند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سیدشمس الدین حسینی" که به عنوان نماینده دولت سخن می‌گفت، اظهار داشت: هدفمند کردن یارانه‌ها مهمترین تصمیم اقتصادی و اجتماعی است که دولت باید بگیرد.

وی با اشاره به آمار و ارقام وضعیت موجود گفت: در شرایط فعلی یک سوم کل درآمد کشور به صورت آشکار و پنهان یارانه پرداخت می‌شود.

حسینی گفت: آیا واقعا این منابع به شکل صحیح صرف می‌شود؟ در این راستا هیچ تردیدی وجود ندارد همه اقشار و صاحبنظران و مستضعفان و نمایندگان مجلس معتقدند که شیوه پرداخت و توزیع این منابع شیوه درستی نیست.

وی گفت: آیا این یارانه‌ای که به کالاها و خدمات پرداخت می‌کنیم خصوصا انرژی آیا درست انتخاب شده‌اند؟ در دنیا ضمن اینکه تلاش می‌شود از یارانه به عنوان یک نهاده تولیدی استفاده بشود در چگونگی بکارگیری و مصرف آن دقت شود به همین دلیل بر مصرف موارد متعددی از انرژی مالیات وضع می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: کشور ترکیه یک سوم مالیات خود را از انرژی می‌گیرد در صورتی که ما سه برابر مالیاتی را که اخذ می‌کنیم به انرژی یارانه می‌دهیم. حال این یارانه‌ای را که به انرژی می‌دهیم آیا واقعا به دست آن بخش‌ها و گروه‌هایی که مد نظرمان است می‌رسد؟

سیدشمس الدین حسینی تصریح کرد: قشر مرفه جامعه چند برابر از یارانه نفت و گاز و بنزین استفاده می‌کند دهک دهم چیزی در حدود 30 برابر دهک اول، مسلم است که این شیوه پرداخت یارانه ما را به مقصد منظور نمی‌رساند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که امسال سال اصلاح الگوی مصرف است گفت: آیا این گونه شیوه پرداخت یارانه به اصلاح الگوی مصرف منجر می‌شود یا الگوی مصرف را تخریب می‌کند؟ زمانی که ما بهای یک نهاده و کالایی را غیر واقعی می‌کنیم نشانی غلط به مردم و تولید کننده می‌دهیم نتیجه‌اش این می‌شود که الگوی تولید و مصرف خراب می‌شود.

وی افزود: بهره‌وری انرژی امروزه یک سوم بهره‌وری متوسط انرژی در دنیا است و اتلاف مصرف انرژی در کشورمان در بخش‌های مختلف بر همه مردم روشن است ولی چرا انگیزه اصلاح این الگوی مصرف وجود ندارد؟

حسینی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که ما باید انجام بدهیم اصلاح قیمت‌ها است برخی دوستان تصریح می‌کنند که بدرستی که ما باید اقدامات غیر قیمتی انجام دهیم، بنده و دولت عرض می‌کنیم که ما هم همچنان بر اصلاحات غیر قیمتی تاکید داریم اصلاح قیمتی که در این لایحه آمده است مکمل اصلاحات قبلی است.

سیدشمس الدین حسینی تصریح کرد: سوال این است که اگر بخواهیم زیرساخت‌ها را درست نماییم به عنوان مثال زیر ساخت‌های حمل و نقل را منابع آن را از کجا بیاوریم،‌ ما با کمبود منابع مواجه هستیم اگر قرار باشد که از اول پاسخ این باشد که برویم ارز بیشتری بفروشیم یعنی نقدینگی بیشتری در جامعه تزریق کنیم، تزریق نقدینگی در جامعه یعنی همان تورمی که طی چند دهه در اقتصاد ایران وجود دارد.

وی افزود: اساسا طرح هدفمندکردن یارانه‌ها ریشه تورم را می‌خشکاند طی این چند سال که یارانه‌ها را بی حد و حصر به انرژی و بخش‌های دیگر داده‌ایم تورم کنترل شده است؟ قطعا پاسخ منفی است آمار و ارقام آن را نشان می‌دهد. لذا احتمال بزرگواران به این نکته توجه نمایند که هدفمند کردن یارانه‌ها با اصلاح قیمت‌ها و افزایش بهره‌وری با کاهش هزینه‌ها منجر به کاهش تورم می‌شود. با کنترل نیاز و برداشت از حساب ذخیره ارزی سبب کنترل نقدینگی می‌شود.

حسینی در ادامه با اشاره به اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی گفت: در اجرای اصل 44 قانون اساسی بخش خصوصی باید فعالیت نماید و سرمایه گذاری نماید مادامی که ما قیمت‌ها را دستوری تعیین می‌کنیم قیمت‌ها را کنترل می‌کنیم انگیزه سرمایه گذار را کم می‌کنیم سرمایه گذار در این بخش‌ها ورود نمی‌کند.

وزیر اقتصاد گفت: ما بر هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید می‌کنیم، ضمن اینکه تصریح می‌کنیم که قیمت‌ها باید اصلاح شود خودمان همه پذیرفته‌ایم که اصلاح قیمت‌ها تبعاتی دارد و لذا باید جبران شود.

وزیر اقتصاد گفت: ما به هیچ وجه به دنبال طرح تعدیل اقتصادی نیستیم به هیچ وجه به دنبال حذف یارانه‌ها نیستم ما به دنبال هدفمند کردن یارانه‌ها هستیم ما به دنبال پرداخت عادلانه یارانه‌ها هستیم ما به دنبال پرداخت یارانه‌ها در جای خود هستیم ما به دنبال این هستیم که با پرداخت یارانه‌ها به تولید کمک کنیم لذا در لایحه به صراحت در اصلاحاتی هم که صورت گرفته است 30 درصد مستقیم به تولید کمک می‌شود 50 درصدی هم که به صورت هدفمند به خانواده‌ها و اقشار کم درآمد پرداخت می‌شود آن هم در جهت افزایش قدرت خرید و حمایت از تولید است و مخارج دولت را هم در نظر گرفته‌ایم باز نگاهمان به سمت کارهای عمران و زیربنایی است.

حسینی تصریح کرد: در شرایطی که برای اجرای یک پروژه زیربنایی 50 میلیارد تومان پول نداریم که هزینه نماییم چطور می‌توانیم سالانه حدود یکصد هزار میلیارد تومان یارانه را اینگونه خرج نماییم پس حتما باید به این سمت برویم.

وزیر اقتصاد گفت: تاکید می‌کنم ما به دنبال حذف یارانه نیستیم ما به دنبال اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ هستیم ما به دنبال حمایت از تولید و اقشار آسیب پذیر هستیم.

حسینی تصریح کرد: در تمام دولت‌ها و برنامه‌ها هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید شده است اما تنها موعد و دوره‌ای که این مقدار زمان صرف شده است همین دولت و مجلس بوده است.

وی گفت: در تیر ماه سال گذشته بحث این لایحه مطرح شد 56 جلسه کمیسیون ویژه که نمایندگان منتخب مجلس بودند بیشترین وقت را صرف کردند هیج دوره دیگری این مقدار وقت صرف نشده است.

وی افزود: ما طرح را از ایده تبدیل کرده‌ایم به برنامه‌، در این لایحه تمام جزییات پیش بینی شده و کمیسیون ویژه و دولت نهایت دقت را صرف کرده‌اند امروز به بهترین سطح تفاهم رسیده‌ایم و فکر می‌کنم که این تلاش را همه باید از آن حمایت نمایند.

حسینی گفت: از نمایندگان مجلس استدعا دارم که به این گام که در جهت اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری در راستای احکام برنامه در راستای سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه پنجم توسعه توسط مقام رهبری است توجه بفرمایید مقام معظم رهبری هم تاکید فرمودند که شتاب نکنید و شتاب هم نکردیم و با همدلی و تلاش پیش رفته‌ایم و انتظار داریم که به این لایحه رای مثبت بدهید و با رای خود از این اقدام مثبت مجلس و دولت حمایت نمایید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet