هدر موبایل
1398/04/25 12:42:41
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی با اشاره به طرح ضدایرانی پمپئو؛

القاء ناامنی در تنگه هرمز بازی دو سر باخت برای واشنگتن است

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد القاء ناامنی در خلیج فارس و طرح ایجاد ائتلافی جهانی در راستای تضمین عبور و مرور در تنگه هرمز بازی دو سر باخت برای واشنگتن است.
القاء ناامنی در تنگه هرمز بازی دو سر باخت برای واشنگتن است رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد القاء ناامنی در خلیج فارس و طرح ایجاد ائتلافی جهانی در راستای تضمین عبور و مرور در تنگه هرمز بازی دو سر باخت برای واشنگتن است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712101455292825.jpg القاء,ناامنی,در,تنگه,هرمز,بازی,دو,سر,باخت,برای,واشنگتن,است Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی  در گفت‌ و گو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تلاش ایالات متحده برای ایجاد ائتلافی جهانی در راستای تضمین عبور و مرور در تنگه هرمز، گفت: بر اساس قوانین مربوط به دریاها سه نوع تنگه وجود دارد که ابتدا تنگه هایی هستند که دارای مقررات خاص بوده و تنگه پاناما از جمله آنها است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دوم تنگه هایی هستند که در آب های داخلی برخی کشورها قرار دارد و سوم تنگه های بین المللی مانند تنگه هرمز هستند که در آب های آزاد بین المللی بوده و عبور و مرور از آنها تابع رژیم عبور ترانزیت است.

آب های سرزمینی ایران  تابع رژیم عبور بی ضرر است

وی در این راستا، ادامه داد: موضوع مذکور تضمین می کند هر کشتی که جنبه نظامی و تجاری دارد از این منطقه عبور کند اما باید توجه داشت در این تنگه منطقه ای محدود به آب های سرزمینی ایران است که تابع رژیم عبور بی ضرر است.

تنگه هرمز

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی افزود: در واقع تنگه هرمز 28 مایل عرض دارد که 12 مایل آن مربوط به آب های سرزمینی ایران بوده که کشتی های تجاری از آن تردد می کنند؛ 12 مایل آن نیز متعلق به عمان بوده و چهار مایل دیگر آب های آزاد است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: با توجه به عمق آب در تنگه هرمز و وزن کشتی ها، چاره ای برای عبور از آب های سرزمینی ایران نیست لذا کشورمان می تواند این محدوده را مدیریت کند اما نباید مشکلی برای تردد ایجاد شود.

ایران هیچ وقت مانع تردد در تنگه هرمز و مانع اجرای قوانین بین المللی نشده است

رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه کشورمان هیچ وقت عنوان نکرده مانع تردد در تنگه هرمز و مانع اجرای قوانین بین المللی می شود اما این موارد زمانی رعایت می شود که منافع ایران تهدید نشود، گفت: در واقع ایران این حق را دارد به همان میزان که منافع و امنیتش تهدید می شود، بر آب های سرزمینی خودش اعمال حاکمیت کند

جلیل رحیمی جهان آبادی

وی ادامه داد: این مهم در حالیست که کشورهای غربی عنوان می کنند هر رفتاری با ایران انجام می دهیم اما اگر جمهوری اسلامی بخواهد اقدام متقابل کند بر اساس قوانین بین المللی با آن رفتار می شود.

آمریکایی ها می خواهند ایران را عامل ناامنی در منطقه مطرح کنند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند تنشی که به دلیل بی خردی به راه انداخته اند را به گردن ایران بیندازند لذا درصدد ایجاد ائتلاف هستند اما باید عنوان کرد که ایالات متحده توان مقابله با ایران را ندارد لذا تلاش می کند از انگلیس و ناتو کمک بگیرد.

وی ادامه داد: همچنین از طریق تبلیغات ضدایرانی می خواهند ناامنی را در خلیج فارس و دریای عمان القاء کنند و ایران را عامل این ناامنی مطرح کنند.

القاء ناامنی در تنگه هرمز موجب افزایش قیمت نفت می شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید اذعان کرد جنگ روانی که آمریکایی ها به راه انداخته اند به ضرر خودشان تمام خواهد شد زیرا القاء ناامنی مربوط به تنگه هرمز موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد و این موضوع به معنای بازی دوسر باخت برای آنها است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعاهای نخ نما و خصمانه خود علیه کشورمان اعلام کرد ما در حال تشکیل ائتلافی جهانی برای تضمین عبور و مرور آزاد از تنگه هرمز هستیم اما این کار زمان می‌برد.

همچنین جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که کشورش در حال بررسی طرحی است که به ادعای او "آزادی دریانوردی آب‌های بین المللی اطراف ایران و یمن" را با ایجاد یک ائتلاف نظامی تامین کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet