هدر موبایل
1398/04/25 16:26:21
سرویس اجتماعی
صبح امروز صورت گرفت؛

معرفی حقوقدانان منتخب قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان در فراکسیون زنان

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور حقوقدانان منتخب قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان برگزار شد.
معرفی حقوقدانان منتخب قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان در فراکسیون زنان نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور حقوقدانان منتخب قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201907108374772961.jpg معرفی,حقوقدانان,منتخب,قوه,قضائیه,برای,عضویت,در,شورای,نگهبان,در,فراکسیون,زنان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست امروز(سه شنبه 25 تیرماه) فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور حقوقدانان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان برگزار شد.

فراکسیون زنان در مسیر برابری حقوق زن و مرد حرکت می‌کند

فریده اولادقباد  رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، در این نشست گفت: فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون اساسی و دین مبین اسلام در جهت برابری حقوق زن و مرد و تحقق مطالبات به حق زنان حرکت می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  طرح‌هایی نیز که از سوی این فراکسیون ارائه می‌شود در جهت تحکیم بنیان خانواده است، ضمن اینکه اسلام دین کاملی است که امیدواریم سرلوحه قوانین دنیا قرار گیرد.

 

فراکسیون زنان خواستار تعامل بیشتر مجلس و شورای نگهبان است

 در ادامه سیده حمیده زرآبادی افزود: دغدغه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی وضعیت طرح‌ها و لوایحی است که با موضوع زنان، خانواده و کودکان از مجلس به شورای نگهبان ارسال می‌شود و مدت زمان طولانی برای بررسی آنها به طول می‌انجامد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در این گونه موارد یک بخش مربوط به حقوقدانان است که انتظار داریم مصوبات مجلس در این مرحله مسکوت نماند و به سرعت بررسی و تایید شود.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شورای نگهبان جایگاه مقدسی است و نمی‌خواهیم نگرش مردم نسبت به عملکرد آن مثبت نباشد، در شرایط کنونی مطالبه فراکسیون زنان تعامل بین مجلس و شورای نگهبان است، ضمن اینکه بیشتر قوانین مرتبط با حوزه زنان و خانواده به فقها مربوط می‌شود و ما می‌خواهیم که در این مورد فقه پویا مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم همگام با دنیا و به‌روز حرکت کنیم.

دیدگاه علما با شورای نگهبان اختلاف زیادی دارد

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با اشاره به دیدگاه عمومی نسبت به روابط بین مجلس و شورای نگهبان، گفت: در جامعه این طور تصور می‌شود که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختلاف وجود دارد و تغییر این دیدگاه نیز در گروی این است که از طریق تعامل و برطرف شدن شکاف‌ها بتوانیم به همدلی برسیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دین اسلام چنان زیبا و رفعت‌آمیز است که باید سر منشأ همه قوانین دنیا قرار گیرد، ادامه داد: امیدوارم تعامل سازنده در رابطه با بررسی طرح‌ها و لوایح حوزه زنان ایجاد شود، ضمن اینکه انتظار داریم که مباحث مربوط به حوزه زنان و خانواده بر اساس قانون اساسی و دین اسلام پیش برود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه نظر امام خمینی (ره) در خصوص شورای نگهبان این بود که باید فقه پویا اجرا شود، تصریح کرد: فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی مباحثی را از قم پیگیری کرده و نظر علما را در نظر می‌گیرد، ولی متأسفانه دیدگاه علما با شورای نگهبان خیلی اختلاف دارد. شما می‌توانید نظرات را منتقل کنید و با فقه پویا پیش بروید.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در خصوص احراز صلاحیت‌ها در شورای نگهبان باید تفکیکی بین کسی که مشکل سیاسی داشته یا مشکل فساد مالی و اخلاقی دارد، قائل شوند.

قانون مرتبط با حوزه زنان نیاز به اصلاح دارد

عبدالحمید مرتضوی بریجانی افزود: نگاه من به زنان و خانواده، نگاهی انسانی است نه مردسالارانه؛ قانونی که سال‌های گذشته فقها نوشته‌اند، می‌تواند دارای اشتباهاتی باشد که با توجه به آیات قرآن قابل اصلاح است.

وی تصریح کرد: اقدامات ما باید بر اساس تقویت و تحکیم بنیان خانواده باشد، ضمن اینکه قانون برای گسستن نیامده، بلکه برای تداوم بخشیدن آمده است.

این حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان اظهار کرد: ارتقاء جایگاه زنان از موارد مهم است، ضمن اینکه مطالبه حقوق زنان باید یقینی باشد و با توجه به سختی‌هایی که برای اصلاح قوانین در خصوص زنان وجود دارد، می‌توان کارهایی را انجام داد به این صورت که اولا موضوعات مورد نظر را مطرح کنیم و اگر با کلیات آن موافق بودیم، زمان بیشتری را برای کارشناسی جزییات طرح یا لایحه قرار خواهیم داد.

مباحث حقوقی سیاسی نیست

در ادامه محمد دهقانی نقندر افزود: راجع به مسائل خانواده کارهای مهمی شده، قانون حمایت خانواده، قانون ارث زن که با تلاش خانم‌های نماینده از سوی مقام معظم رهبری انجام شد و ... در بخش‌هایی که می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم باید همراه با کارشناسی دقیق باشد. مباحث حقوقی کارشناسی است و سیاسی نیست.

نماینده مردم چناران، طرقبه، شاندیز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه ما از قانون اساسی فاصله گرفته‌ایم و قانون اساسی دارای یک در هم تنیدگی بین مجلس و شورای نگهبان است، از سوی دیگر اگر مجلس نباشد، شورای نگهبان معنی پیدا نمی‌کند، بنابراین این دو مکمل هم هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: اعضای شورای نگهبان باید اطلاع داشته باشند که برای تدوین هر طرح و لایحه زحمات کارشناسی زیادی کشیده می‌شود، بنابراین نباید این زحمات را با بررسی 2 یا 3  ساعت روی هر کدام از آنها به هدر داد، بنابراین شورای نگهبان باید وقت کافی بگذارد.

ذهنیت جامعه در خصوص شورای نگهبان باید به سوی مثبت تغییر کند

در ادامه هادی طحان نظیف که مدت 7 سال فعالیت در هیأت تطبیق مصوبات مجلس را در کارنامه خود دارد، افزود: در مباحث حقوقی موضوع خلاف شرعی وجود ندارد، کما اینکه در اصل 20 قانون اساسی  بر برابری حقوق زن و مرد تأکید شده است.

این حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان تاکید کرد: ذهنیت جامعه در خصوص شورای نگهبان باید به شکل مثبت تغییر کند، چرا که دیدگاه موجود در بین مردم نسبت به این نهاد بیانگر این است که یا شورای نگهبان درست عمل نکرده که این ذهنیت منفی در جامعه ایجاد شده یا درست عمل کرده، ولی نتوانسته است جامعه را اقناع کند.

قوانین حوزه زنان نیازمند تحول است

در ادامه علی غلامی افزود: حدود 13 سال در حوزه زنان کار کردم 2 جلد کتاب در خصوص حجاب و پوشش را تألیف کردم.قانون نیت‌های خالصی در احقاق حقوق زنان وجود داشته از سال 1369 در قباله‌های ازدواج شرایطی را برای طلاق زنان گذاشته‌اند.

این حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان تصریح کرد: تاکنون نگاه‌ها به مباحث زنان قانونی بوده است، اما احقاق حقوق زنان را نداشته‌ایم و باید با ترکیب حقوقی – اخلاقی در جهت برابری حقوق زنان کوشید، ضمن اینکه من برای این آمدم که چون فکر می‌کنم باید تحولی در این زمینه صورت گیرد، چرا که ما ظرفیت‌های فقهی خوبی داریم که برای استفاده از آنها آماده شویم.

ما باید مدعی حقوق بشر و حقوق زنان در دنیا باشیم

در ادامه محمدحسن صادقی مقدم با بیان اینکه لازم است تعامل بین مجلس و شورای نگهبان در سطح حداکثری صورت گیرد، گفت: از 80 مقاله‌ای که به رشته تحریر درآوردم، بخش زیادی از آن در خصوص مسائل مرتبط با حوزه زنان از جمله تحول در ارث، نفقه، تجلی عدالت در تقسیم ارث بین زنان در اسلام و ... بوده است.

این حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان یادآورشد: ما باید مدعی حقوق بشر و حقوق زنان در دنیا باشیم و اگر بیان ما در این زمینه به خوبی تبیین شود، می‌توانیم حقوق را نشر دهیم، بنابراین اشکال از کم‌کاری ما بوده و هر چند در طول مدت این 40 سال تحولات چشمگیری در حوزه زنان داشته‌ایم، اما کافی نبوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet