هدر موبایل
1388/07/19 12:51:00
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم:

با هدفمند کردن یارانه‌ها عامل ساختاری تورم از بین می‌رود

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها عامل ساختاری تورم در کشور ماست که آن عامل اتکاء به درآمدهای نفتی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامرضا مصباحی مقدم" روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اظهار خشنودی از تصویب کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر ضرورت تصویب جزئیات آن تاکید کرد.

وی گفت: این ضرورت ما را وادار می‌کند که وارد این کار شویم اگرچنین کاری اتفاق نیفتد ما در سال 1404 همه تولیدات انرژی نفت و گاز خود را باید در داخل کشور مصرف کنیم و اقدام به واردات آن نماییم.

وی با بیان این که این لایحه سه هدف عمده را دنبال می‌کند، افزود: یکی از آن مدیریت مصرف انرژی و تغییر الگوی مصرف انرژی است.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: هدف دیگر اصلاح ساختارهای تولیدی کشور و دیگری عدالت در توزیع یارانه‌ها می‌باشد.

وی تصریح کرد: از آثاری که اجرای این لایحه دارد یکی از بین رفتن عامل ساختاری تورم در کشور ماست که آن عامل اتکاء به درآمدهای نفتی است.

مصباحی‌مقدم گفت: اجرایی شدن این قانون اتکاء منابع دولت بردرآمدهای نفتی کاهش پیدا می‌کند لذا ناگزیر نخواهیم بود برای واردات بنزین، گازوئیل و سایر فرآورده‌ها از حساب ذخیره‌ارزی برداشت کنیم و آن را از دلار به ریال تبدیل کنیم

وی با بیان این که این امر عامل اصلی تورم در کشور بود، اضافه کرد: به دنبال اجرایی شدن این لایحه تورم ساختاری از بین خواهد رفت.

نماینده تهران ادامه داد: این لایحه اقتضا می‌کند قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد و ممکن است برخی از این جهت نگران باشند.

وی گفت: این کار باید به مثابه یک طرحی در مورد یک بیماری مزمن انجام گیرد که اگر این اقدام صورت نگیرد آن بیمار دائماً رنج خواهد کشید و اگر این جراحی به موقع انجام گیرد بیمار بهبود یافته و مشکل مزمن آن حل می‌شود.

نماینده تهران ادامه داد: مزایای این قانون بسیار فراتر از مشکلاتی خواهد بود که در کوتاه مدت ممکن است ما را رنج دهد.

وی افزود: البته چون اصل کار ضرورت دارد ما امور را باید به‌گونه‌ای سامان می‌دادیم که این قانون با کمترین ایجاد مسئله و مشکل وبیشترین منافع تعقیب می‌شود به اجرا در می‌آمد.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: این مسئله با ملایم کردن شیب تغییر قیمت‌ها و افزایش طول مدت از سه سال به بیش از پنج سال رعایت شده است و علاوه بر آن مسئله باز توزیع درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت‌هاست که سهم دهک‌های هدف را پنجاه درصد قرار دادیم و پنج دهک را مشمول پرداخت نقدی و غیر نقدی کردیم.

وی گفت: همچنین تاکید کردیم که این پرداخت نقدی باید در پایان دوره به نظام جامع تامین اجتماعی منجر شود. یعنی شروع دوره با پرداخت نقدی است و در پایان دوره این پرداخت نقدی نخواهد بود بلکه استقرار نظام جامع تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.

وی گفت: در این نظام جامع تامین اجتماعی تامین هزینه‌های دارد و درمان با بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی، بیمه بیکاری و از کارافتادگی، سهمی از هزینه تحصیل فرزندان خانواده‌های هدف و بخشی از هزینه‌ اجاره مسکن آنها و ساخت مسکن‌های کم هزینه و تعمیرات آنها پیش‌بینی شده است.

مصباحی‌مقدم گفت: کلیات این لایحه را همه قبول دارند و مرکز پژوهش‌ها نیز قدم به قدم در بررسی این لایحه همکاری و دیدگاهایش را بیان کرده و نتایج کمیسیون مربوطه را پذیرفته است.

مصباحی‌مقدم در مورد نحوه رای گیری پیشنهادات این لایحه گفت: همه پیشنهادات به رای دو سوم نمایندگان نیاز ندارند اما بعضی از مواد این لایحه که در مورد تغییر قیمت‌ها می‌باشد نیاز به دو سوم رای نمایندگان دارد.

وی اظهار داشت: اگر پیشنهادات بخواهد زیاد ومتنوع مطرح شود ممکن است رای نیاورد. ما هم این لایحه را به صورت یک بسته کاملاً دقیق قرار دادیم و معتقدیم شیرازه این بسته نباید به هم بریزد.

مصباحی‌مقدم گفت: اگر نمایندگان به کل بسته رای دهند نتایج خوبی به بار می‌آورد اما اگر تغییراتی در آن پدید آید، ساختار این لایحه را به هم بریزد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet