هدر موبایل
1398/04/31 16:25:16
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی:

کسانی که مسئولیت می‌گیرند، زیر ذره‌بین منصفانه قرار گیرند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مردم باید بدانند که در رابطه با بودجه‌های کشور، اختلاس اندک و غیر قابل بیان داریم و این اتفاقاتی که افتاده در رابطه با تسهیلات بانکی بوده است.
کسانی که مسئولیت می‌گیرند، زیر ذره‌بین منصفانه قرار گیرند نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مردم باید بدانند که در رابطه با بودجه‌های کشور، اختلاس اندک و غیر قابل بیان داریم و این اتفاقاتی که افتاده در رابطه با تسهیلات بانکی بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201906104789290377.jpg کسانی,که,مسئولیت,می‌گیرند،,زیر,ذره‌بین,منصفانه,قرار,گیرند Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به چگونگی ایجاد رانت در جامعه گفت: معنی فارسی اصیل رانت، ویژه‌خواری می‌شود البته در ماه رمضان چند سال پیش نیز سریالی در این رابطه ساخته شد. رانت در عمل به اقدامی می‌گویند که فردی به واسطه شغل، جایگاه و ارتباط یا نسب و خویشاوندی با فرد ذی‌نفوذ بتواند اطلاعاتی بدست بیاورد که مهم است و می‌تواند رقبا را کنار بزند. مثل بورس که در دنیا اطلاعاتی کسب می‌کنند و می‌فهمند که چه شرکتی می‌تواند در آینده سود یا زیان بدهد و یا اطلاعاتی از ذی‌نفوذان بدست می‌آورند که چگونه در مناقصه یا مزایده‌ها شرکت می‌کنند.

مردم باید بدانند که در رابطه با بودجه‌های کشور، اختلاس اندک و غیر قابل بیان داریم

رانت در همه جا می‌تواند وجود داشته باشد

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی رانت این است که از وزیر یا مسئول اقتصادی مطلع شوند که چه چیزی قرار است گران شود و یا صادرات آزاد و واردات محصولی ممنوع شود. در برخی از جاها مثل شورای شهر یا شهرداری‌ها اعلام می‌کنند که مثلا قرار است جایی در طرح تفصیلی شهر بیاید و فرد می‌تواند زمین‌ها را ارزان بخرد و بعد که وارد بافت شهری شد، گران بفروشد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاهی فرد به واسطه قرابت و نزدیکی بتواند مسئولیتی بگیرد و بابت آن مسئولیت، خود و خانواده‌اش سفرهای مخصوص، استفاده از ماشین، راننده، حقوق مکفی و سفرهای داخلی و خارجی کسب کند. گاهی در بانک‌ها بسیاری از افراد طرف مقابل را مرعوب می‌کنند که سفارش شده از طرف کسی هستم.

در رابطه با بودجه‌های کشور، اختلاس اندک و غیر قابل بیان داریم

وی با بیان اینکه مردم باید بدانند که در رابطه با بودجه‌های کشور، اختلاس اندک و غیر قابل بیان داریم، تصریح کرد: این اتفاقاتی که افتاده در رابطه با تسهیلات بانکی بوده است. در حال حاضر بانک سرمایه و سایر جاها همین قضیه است و اینها کسانی هستند که وام گرفتند و یا وثیقه را درست نگذاشتند و یا موضوعی که درباره آن باید وام می‌گرفتند، چیز دیگری بوده و یا سندهای جعلی گذاشتند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رانت همیشه اقتصادی نیست بلکه گاهی اجتماعی نیز هست و یا رانت سیاسی داریم که در آن مسئولیتی به کسی در داخل یا خارج از کشورمی‌دهند که جزء باند، جناح یا حزب فرد مورد نظر است.

شفاف‌سازی را دیر شروع کردیم

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مورد اینکه از چه طریق می‌توان با رانت مقابله و مبارزه کرد، گفت: در ابتدا باید شفاف‌سازی صورت گیرد یعنی همین کاری که دیر شروع شده است؛ یعنی همه چیز باید معلوم باشد مثلا چنانچه در بانکی به کسی وام دادند، به دیوار شیشه‌ای زده و معلوم شود چقدر وام گرفته، برای کدام شرکت است، چه وثیقه‌هایی دارد و مربوط به چه کسی است. حقوق‌ها و پاداش‌ها نیز باید معلوم شود.

کسانی که مسئولیت می‌گیرند، شدیدا زیر ذره‌بین منصفانه قرار گیرند

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: کسانی که مسئولیت می‌گیرند، شدیدا زیر ذره بین منصفانه قرار گیرند البته کسی هم ممکن است که آشنا باشد اما از قابلیت‌های خودش استفاده می‌کند و این منافاتی ندارد و در دنیا نیز زیاد اتفاق می‌افتد حتی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد مثلا پسر بوش نیز رئیس جمهور شد یا کلینتون رئیس جمهور بود و همسرش وزیر امور خارجه شد. نمی‌توان گفت که همگی به واسطه رانت بوده بلکه مسائل دیگری نیز وجود دارد که در کشورهای دیگر نیز اتفاق می‌افتد.

شفاف‌سازی و برخورد قاطع با رانت‌خواران صورت گیرد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: رانت به معنی استفاده غیر قانونی، غیر مشروع و غیر رقابتی برای بهره برداری از موضوعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است بنابراین باید شفاف سازی شود و بر خورد قاطع، سریع و صریح صورت گیرد و اسم بیاورند و از حروف مقطعه استفاده نکنند و صدا و سیما مردم را توجیه کند که فلان فرد متهم است البته متهم به معنی محکوم نیست اگر محکوم شد اعلام کنند و در غیر این صورت برائت را نیز بگویند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet