خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/07/19 13:37:00
سرویس صحن

تذکر نماینده اسفراین نسبت به وضعیت اجرای طرح آمایش سرزمینی

**نماینده اسفراین در خانه ملت نسبت به وضعیت اجرای طرح آمایش سرزمینی در بسیاری از استان‌ها از جمله خراسان شمالی تذکر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،" هادی قوامی" در تذکر شفاهی با استناد به بند 6 اصل  43 اظهارداشت: در این اصل اسراف و تبذیر را در همه شوون اعم از مصرف ، سرمایه گذاری، تولید، توزیع منع کرده است.

وی افزود:در ماده 77 قانون برنامه چهارم توسعه با مشخص کردن جایگاه سازمان مدیریت این سازمان را مکلف کرده که با همکاری سایر دستگاه های اجرایی برای بهره گیری از قابلیت ها و مزیت ها در راستای ارتقای نقش و جایگاه بین المللی کشور و تعامل موثر در اقتصاد بین الملل، راهبردها و اولویت ها را از ابتدای برنامه چهارم توسعه در قالب برنامه های اجرایی به اجرا در آورد که یکی از این بحث های مهم طرح آمایش سرزمینی است.

قوامی خاطر نشان کرد: متاسفانه این طرح تاکنون در خیلی از استانها از جمله خراسان شمالی انجام نشده است و اولویت ها و مزیت‌های سرمایه گذاری توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز مشخص نشده است به گونه ای که با وجود ساخته شدن مدرسه درمناطقی از خراسان شمالی دانش آموز وجود ندارد و یا در مناطقی دیگر دانش آموزان در خانه های قدیمی و گلی درس می خوانند.

وی افزود: این موارد نشان می دهد که اگر به آمایش  سرزمین درست توجه می شد، امروز با اتلاف و اسراف در سرمایه گذاری ها مواجه نبودیم.

نماینده اسفراین گفت: اگر توجیه اقتصادی فنی و اجتماعی در قالب برنامه آمایشی انجام شود، شاهد بروز مواردی همچون وجود سدی در استان خراسان شمالی که آب پشت آن جمع نمی شود، نخواهیم بود.

وی با استناد به بند 49 قانون بودجه متذکر شد: در بند الف این قانون دولت مکلف شده است که هر 6 ماه یک بار گزارشی مکتوبی ازوضعیت طرح های تملکی دارای سرمایه ملی را انجام دهد که تاکنون این کار انجام نشده است.

قوامی ادامه داد: در بند (ب) این قانون نیز دولت موظف شده است که گزارش نظارتی طرح های تملک دارای سرمایه را ارایه دهد که این کار نیز انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: هم چنین در بند(ج) این قانون شورای برنامه ریزی و توسعه استان موظف است هر 6 ماه یک بار گزارشی مکتوبی ازوضعیت طرح های تملک دارای سرمایه استانی را به تفکیک اعتبار دستگاه اجرایی و برنامه مجلس ارایه دهد تا نمایندگان بررسی کنند که فصول هر شهرستان براساس نیازها و قابلیت ها مورد توجه قرار گرفته است یا خیر؟ که متاسفانه این کار نیز انجام نشده است و شورای برنامه ریزی استان نیز در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet