انتخابات ریاست جمهوری
1398/04/31 16:54:39
سرویس سیاسی
عباسی:

راهکار مقابله با رانت، عدالت اجتماعی است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: راهکار مقابله با رانت عدالت اجتماعی است  و باید به همه جامعه توجه کرد نه اینکه فقط گروه خاصی مورد توجه باشند.
راهکار مقابله با رانت، عدالت اجتماعی است سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: راهکار مقابله با رانت عدالت اجتماعی است  و باید به همه جامعه توجه کرد نه اینکه فقط گروه خاصی مورد توجه باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201906107106950351.jpg راهکار,مقابله,با,رانت،,عدالت,اجتماعی,است Icana

اسدالله عباسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به شکل‌گیری رانت در جامعه گفت: گاهی اوقات برخی افراد از قدرت‌ها سوءاستفاده می‌کنند و از طریق قدرت‌های حاکم در جامعه یعنی جایگاه حقوقی فرد در جامعه مثل استاندار بودن، فرماندار بودن و یا مدیر بانک، وزیر، رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه بودن و یا وابسته بودن به هر کدام، دستوراتی می‌گیرند و این دستورات باعث می‌شود که در جامعه حق برخی از افراد ضایع شود؛ یعنی کسانی که حق و حقوقی طلب دارند، قادر نباشند که با برخی افراد دیگر رقابت کنند و این باعث می‌شود که از این طریق امتیازاتی دریافت می‌کنند.

دستگاه‌های قانونی، نظارتی، وزارت ارشاد و قوه قضائیه باید محکم در برابر رانت بایستند

برخی از افراد رسانه‌ها را در اختیار خود می‌گیرند

نماینده مردم املش و رودسر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امتیازات می‌تواند تسهیلات بانکی و یا واگذاری سهام شرکت‌ها و امثال آن باشد. در بُعد فرهنگی گاهی امکان دارد که بخشی از رسانه‌ها را گروهی در انحصار خود بگیرند و این باعث شود که از این طریق بخواهند باج‌گیری کنند.

رانت‌خواران باج خواهی می‌کنند

وی افزود: در برخی از مناطق یک گروه، رسانه یا سایتی تشکیل دادند و پشت پرده با حمایت و اسپانسرهای مالی و با تهدید از افراد دیگر باج خواهی و باج‌گیری می‌کنند یا برخی از مسئولان نیز چنین کاری می‌کنند و همین امر رانت تلقی می‌شود یعنی مسئول مافوق تحت تاثیر اغوائات و القاعات رسانه‌ای قرار می‌گیرد و تسلیم می‌شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه دستگاه‌های قانونی، نظارتی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قوه قضائیه باید محکم در برابر رانت بایستند، تصریح کرد: دستگاه‌ها نباید اجازه دهند تا هرج و مرج رسانه‌ای و خبری صورت گیرد.هر چیزی باید در مسیر درست خود قرار گیرد. گاهی شیوه‌ای را در جامعه جا می‌اندازند و از طریق سر و صدا راه انداختن، آن رفتار و مورد را در جامعه القا می‌کنند و رانت صورت می‌گیرد.

رانت‌خواران باید بدانند که با آنها برخورد جدی می‌شود

عباسی با تاکید بر اینکه راهکار مقابله با رانت عدالت اجتماعی است، اظهار داشت: باید به همه جامعه توجه کرد نه اینکه فقط گروه خاصی مورد توجه باشند. کسانی که به دنبال سوء استفاده، مفاسد اقتصادی و مفاسد اجتماعی هستند، بدانند که با آنها برخورد جدی می‌شود یعنی قانون اجازه نمی‌دهد که رانت صورت گیرد در غیر این صورت تبعات و پیامدها را دارد بنابراین جرم و برخورد متناسب با آن می‌تواند تاثیرگذار باشد.

پاکسازی و نوسازی اداری، سازمان‌ها و نهادها در جلوگیری از رانت‌خواری ضروری است

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از رانت، باید پاکسازی و نوسازی اداری، سازمان‌ها، ادارات و نهادها و کنترل بیشتری صورت گیرد و باید با کسانی که رانت ایجاد می‌کنند برخورد و آنها را متلاشی کنند به‌طوری‌که برای دیگران درس عبرت باشد تا دیگر جرات انجام آن را نداشته باشند نه اینکه زمانی‌که با یک شرکتی برخورد می‌شود همان عوامل به گونه دیگری با تاسیس شرکت‌های سوری و اقماری موازی و از این طریق سوء استفاده بکنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet