هدر موبایل
1398/04/31 16:46:03
سرویس صحن

نماینده دهلران از پاسخ وزیر نیرو قانع شد

نماینده دهلران در مجلس از پاسخ‌های وزیر نیرو به سوال خود درباره علت عدم مهار آبهای مرزی قانع شد.
نماینده دهلران از پاسخ وزیر نیرو قانع شد نماینده دهلران در مجلس از پاسخ‌های وزیر نیرو به سوال خود درباره علت عدم مهار آبهای مرزی قانع شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201907101437524284.jpg نماینده,دهلران,از,پاسخ,وزیر,نیرو,قانع,شد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شادمهر کاظم زاده  در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان رسیدگی به سوال وی از رضا اردکانیان وزیر نیرو از پاسخ های وزیر قانع شد.

سکینه الماسی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در توضیح جریان رسیدگی این کمیسیون به سوال نماینده مجلس از وزیر نیرو، گفت: در اجرای ماده (۲۰۷) آیین نامه داخلی مجلس، ابتدائا سؤال فوق با حضور وزیر محترم و نماینده سؤال کننده، در جلسه مورخ 13 شهریورماه 97 این کمیسیون مطرح و پس از استماع توضیحات جناب آقای کاظم زاده نماینده دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره بعنوان نماینده سؤال کننده و پاسخ های جناب آقای اردکانیان وزیر محترم نیرو و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال کننده از پاسخ های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را منطقه ای تشخیص داده و مستند به بند (4) ماده (۲۰۷) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، راه حل پیشنهادی ذیل بموجب نامه شماره 65477 مورخ 6 آبان 97 جهت بررسی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم گردید.

الماسی در تشریح خلاصه سؤال کاظم زاده بیان کرد: علت عدم اراده جدی برای اجرای پروژه های ملی شامل سامانه گرمسیری و مهار آبهای مرزی و همچنین عدم اجرای پروژه تلمبه ذخیره ای سد سیمره و عدم اجرای سد تنظیمی پایین دست نیروگاه سیمره چیست؟.

وی در تشریح پیشنهاد کاظم زاده نیز افزود: قطعات یک تا سه سامانه گرمسیری با سرعت خوبی انجام شده است اما قطعه چهارم آن، به دلیل محدودیت منابع با کندی در حال انجام است که لازم است منابع بیشتری علاوه بر منابع صندوق توسعه ملی به آن اختصاص یابد. اجرای نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیمره متوقف شده اما با توجه به اختلاف شدید برق مصرفی کشور در ساعات پیک و غیر پیک، لزوم اجرای اینگونه طرح ها از منابع در اختیار وزارت نیرو بر کسی پوشیده نیست.

الماسی ادمه داد: اجرای سد تنظیمی سیمره نیز کاملا متوقف شده و حتی وزارت نیرو با استناد به نتایج مطالعات انجام شده، قصد لغو اجرای آن را دارد. با توجه به سیلاب های مخرب فصلی در این منطقه لازم است با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی مطالعات دقیق تری در این خصوص انجام شود. بر اساس بررسی های انجام شده توسط کمیسیون انرژی، از مبلغ ۸ میلیارد دلار تسهیلات مصوب سال ۱۳۹۳ از محل صندوق توسعه ملی برای طرح های مهار و تنظیم آب های مرزی و شبکه های اصلی و فرعی آنها، تا پایان سال ۱۳۹۷ معادل ۷۵ هزار میلیارد ریال (حدود ۳۷ درصد کل تسهیلات پرداختی به طرح های مهار آبهای مرزی غرب کشور (داریان، نوسود و گرمسیری اختصاص یافته است. از ۱6 شبکه اصلی آبیاری مربوط به سامانه گرمسیری در استان کرمانشاه ۲ شبکه اجرا نشده و از 16 شبکه اصلی آبیاری در استان ایلام تا تاریخ ابتدای مرداد ماه سال جاری هیچ کدام اجرا نشده است. در صورت تکمیل قطعه چهارم سامانه گرمسیری، شامل توسعه و بهبود شبکه های ایلام و مجاری انتقال غیر تونلی (۱۸۵ کیلومتر لوله و سازه ها) آب به آخرین مرحله طرح در استان ایلام دهلران) منتقل خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: متعاقب امر، نظر به عدم نتیجه بخشی مساعی هیئت رئیسه در حل و فصل موضوع و اعلام وصول سؤال منطقه ای در جلسه علنی مورخ 4 تیرماه 98 گزارش نهایی سؤال جهت طرح در صحن علنی تقدیم می گردد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet