هدر موبایل
1398/05/01 15:23:32
سرویس سیاسی
مصری:

مسئولان نباید رانت‌خواران را در تصمیم گیری ها دخالت دهند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که تصمیم می‌گیرند نباید رانت خواران را در روند تصمیم گیری هایشان دخالت دهند چراکه دوباره رانت و سلطان ایجاد می‌شود.
مسئولان نباید رانت‌خواران را در تصمیم گیری ها دخالت دهند نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که تصمیم می‌گیرند نباید رانت خواران را در روند تصمیم گیری هایشان دخالت دهند چراکه دوباره رانت و سلطان ایجاد می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201702106386795683.jpg مسئولان,نباید,رانت‌خواران,را,در,تصمیم,گیری,ها,دخالت,دهند Icana

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به شکل‌گیری رانت در جامعه گفت: بسیاری از رانت هایی که در کشور اتفاق می‌افتد، حاصل تصمیم ها است. باید پرسید که رانت سکه چگونه ایجاد می‌شود؟ یک تصمیمی گرفته و ابلاغ می‌شود و یک نفر یک شبه 36 هزار سکه می‌خرد یا رانت گوشت و ارز به همین شکل است. زمانی اعلام می‌شود که ارز 4200 تومانی می‌دهیم اما یک شب رئیس جمهور می‌گوید که برخی اشتباه کردند که این ارز را گرفتند اما پس ندادند.

واردات لاستیک با ارز 4200 تومانی، کارخانجات لاستیک‌سازی را تعطیل می‌کند

رانت 4200 تومانی با تصمیم ایجاد شد

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: رانت 4200 تومانی با تصمیم ایجاد شد؛ رانت سکه و گوشت با تصمیم ایجاد شد. همین الان که به کره ارز 4200 تومانی دادند، زمانی که می‌خواهند اعلام کنند که ارز نیمایی است و افرادی که آن را گرفتند و فردا با نیمایی وارد بازار می‌کنند، با تصمیم انجام می‌دهند بنابراین رانت‌ها یا با تصمیم و یا فساد درون دستگاهی شکل می‌گیرد چراکه رانت دست مردم بیچاره نیست بلکه رانت دست تصمیم مسئولان است.

به تولید کنندگان لاستیک در ایران ارز نیمایی می‌دهند

وی ادامه داد: سلطان‌ها مثل سلطان پوشک، سلطان شکر، سلطان مجلس چگونه درست شده است؟ تصمیم بوده که آن را ایجاد کرده است. آیا مجلس ارز 4200 تومانی داده؟ خیر حتی یک مورد از تخصیص ارزها در دست مجلس نیست ما که گفتیم کالای اساسی نه ارز 4200 تومانی. به واردات لاستیک برای رانت لاستیک، ارز 4200 تومان می‌دهند اما به تولید کنندگان لاستیک در ایران ارز نیمایی می‌دهند. خوب معلوم است که تا هفته آینده تمام کارخانجات لاستیک‌سازی ایران بسته خواهد شد.

وی اظهار داشت: مجلس گفته برای واردات ارز 4200 تومانی و برای تولید ارز نیمایی دهید؟ خیر. قول می‌دهم که هفته آینده کارخانجات لاستیک‌سازی ایران می‌خوابد. هر کدام از کارخانجات 1500 تا 1800 کارگر دارد؛ تصمیماتی که می‌گیرند رانت ایجاد می‌کند و ارزها را می‌دهند اما شب اعلام می‌کنند گوشت چگونه شد یعنی ارز 43200 تومانی می‌دهند و شب اعلام کردند از فردا ارز نیمایی است. بنده در صف ایستادم و گوشت کیلو 90 هزار تومان گرفتم و همانی که با ارز 37 هزار تومانی باید می‌خریدم و خودم گرفتم بردم تعزیرات؛ آیا رانت پالایشگاه یا پتروشیمی دست مردم بود؟ مردم بدبخت نیز گرفتار همین رانت‌ها هستند.

هر روز یک سلطان جدید ظهور می‌کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسانی که تصمیم می‌گیرند نباید رانت‌خوران را در تصمیمات راه دهند، تصریح کرد: ما یک سلطان داشتیم که با لگد بیرون انداختیم اما حالا هر روزی که بیدار می‌شویم با یک سلطان جدید رو به رو می‌شویم به طوری‌که اعلام کردند که سلطان مسکن نیز داریم که البته بنده اطلاع دقیقی ندارم اما این 12 سلطان معلوم است که از کجا بوده؛ یکی را بگویید که از مردم یا مجلس بوده است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با تاکید بر اینکه تصمیمات خوب بگیریم تا رانت ایجاد نشود، گفت: تنها کارخانه تولید مواد اولیه لاستیک تعطیل می‌شود چراکه واردات لاستیک با ارز 4200 تومانی است و نظارتی نیز بر توزیع وجود ندارد یعنی فرد با ارز 4200 تومان وارد می‌کند و با ارز آزاد می‌فروشد مثل گوشت، ارز و مواد اولیه.

مصری عنوان کرد: وزیر بهداشت در جلسه‌ای گفت قسمتی که ارز گرفتند و یک میلیارد و 300 میلیون دلار را نمی‌دانیم کجا رفته و اعلام کرده که اینجا دزد خانه است حالا اگر ما بگوییم اعدام می‌شویم. همین حرف‌ها را ما 6 ماه پیش می‌زدیم، اما الان خودشان به همان مسائلی می‌رسند که ما دلسوزانه می‌گفتیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بنده در صحن مجلس گفتم مدیر دولتی که خود مدیر شرکت خصوصی خودش است، مواد اولیه دارو را از چین از طریق شرکت خصوصی خود وارد کرده و خودش که مدیرعامل شرکت دولتی بوده هزار و پنجاه برابر قیمت از خودش خریده است یعنی از بخش خصوصی خودش برای بخش دولتی خود خریده و تمام اسناد آن موجود است. چه کسی باید جلوی آن را بگیرد؟

امیدوارم وزیر بهداشت غیر رانتی را بیچاره نکنند

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: خداروشکر که یک وزیر بهداشت متدین، شجاع و غیر رانتی پیدا شده و واقعا خدمت می‌کند البته اگر بگذارند و بیچاره‌اش نکنند. این وزیر بهداشت دزد نیست، به دنبال منافع خودش هم نیست بلکه انصافا برای اصلاح آمده و خدا نیز کمکش  می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet