روز مجلس
1398/05/02 12:02:26
سرویس فرهنگی
مازنی با اشاره به جلسه کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی:

بنیاد شهید صرفاً یک نهاد خدماتی نیست

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی معتقد است باید این امر در جامعه تبیین شود که بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً یک نهاد خدماتی نیست بلکه نهادی فرهنگی است.
بنیاد شهید صرفاً یک نهاد خدماتی نیست رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی معتقد است باید این امر در جامعه تبیین شود که بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً یک نهاد خدماتی نیست بلکه نهادی فرهنگی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201907109224022249.jpg بنیاد,شهید,صرفاً,یک,نهاد,خدماتی,نیست Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به جلسه کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی با اشاره به حضور معاونان و مدیران کل حوزه‌های مرتبط در بنیاد شهید برای بررسی ماموریت‌های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در این جلسه گزارشی از مأموریت‌ها و اقدامات انجام شده در ارتباط با فرهنگ ایثار و شهادت و خدمات فرهنگی بنیاد شهید ارائه شد و مروری بر قوانین و مقررات مربوط به این موضوع از جمله مواد مربوط به امور فرهنگی بنیاد در قانون جامع خدمات ایثارگران و مواد مربوط به ایثارگران در قانون برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: چند نکته در این جلسه حائز اهمیت است؛ نخست آن که شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران پیش‌بینی شده و باید زیر نظر رئیس جمهور و حداقل هر سال یک بار تشکیل شود، در حال حاضر تعداد جلسات و تصمیماتی متناسب با این قانون ندارد.

وی به رئیس جمهور و بنیاد شهید تذکر داد تشکیل این جلسات را جدی بگیرند زیرا به گفته وی در اجرا و نظارت بر قوانین این حوزه، پیش‌بینی شده که این شورا باید تشکیل شود.

موازی‌کاری در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی توضیح داد: همچنین در این جلسه بحث موازی‌کاری در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت مورد بحث قرار گرفت؛ نهادهای مختلف در امر جمع آوری و نگهداری آثار و یادگارهای شهدا و مسائل مختلف مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت و خانواده‌های ایثارگران ورود دارند اما گاهی به جای هم‌افزایی موازی‌کاری در این نهادها انجام می‌شود که مقرر شد جلسه مشترکی در کمیسیون فرهنگی با این نهادها برگزار شود تا فعالیت‌های آنها بر مبنای موازی‌کاری در جهت هم‌افزایی باشد.

وی ادامه داد: همچنین درباره سیاست‌هایی که باعث شده بنیاد شهید کمتر بتواند نسبت به ماموریت فرهنگی خودش بپردازد، بحث شد؛ این امر نیازمند اصلاح سیاست‌های اجرایی و قوانین است زیرا اعتبارات و امکانات پیش‌بینی شده در ارتباط با ماموریت‌های فرهنگی بنیاد شهید نسبت به سایر ماموریت ها حدود ۷ دهم درصد است.

بودجه خدمات فرهنگی مربوط به ایثار و شهادت در بنیاد شهید کمتر از یک درصد

مازنی بیان کرد: وقتی این موضوع یعنی خدمات فرهنگی مربوط به ایثار و شهادت اهمیت کمتر از یک درصد در بودجه دارد، انتظار عملکرد و کارآیی و اثربخشی نمی‌شود داشت لذا باید اهمیت بیشتری به این امر داده شود چرا که هر چقدر در حوزه فرهنگ هزینه شود، سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه کمتر شدن آسیب‌های اجتماعی در گرو افزایش برنامه‌های فرهنگی است، ادامه داد: همچنین در این جلسه در مورد برخی از سهمیه‌ها که در قانون به عنوان ادای حق شهدا و ادای وظیفه جامعه نسبت به ایثارگران پیش‌بینی شده صحبت شد.

این نماینده مجلس توضیح داد: به دلیل آنکه این موارد به خوبی تبیین نشده و بعضاً دشمنان انقلاب این قوانین و امتیازات را به نوعی مطرح کردند که دون شأن و کرامت ایثارگران است، بنا شد در جهت اصلاح این موارد اقداماتی انجام شود که قطعا رسانه ملی در این جهت می‌تواند نقش داشته باشد.

مازنی تاکید کرد: بنیاد شهید باید در این رابطه مدیریت کند تا خدماتی که در مقابل این فداکاران جانبازان انقلاب اسلامی اهمیت قابل توجهی ندارد، تبیین شود.

کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی گفت: از هدف‌های اصلی برگزاری این جلسه، توجه مسئولان و جامعه به این است که بنیاد شهید و امور ایثارگران صرفاً یک نهاد خدماتی نیست بلکه بر اساس آموزه‌های مکتب ما و آثار و بیانات امام خمینی و نکات مقام معظم رهبری و قانون و اساسنامه بنیاد شهید، یک نهاد فرهنگی است و البته رسانه‌ها در انعکاس این امر کمک موثری داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet