ایام محرم 1398
1398/05/07 11:11:27
سرویس اقتصادی
انارکی محمدی:

حقوق بگیران با مهار تورم 6سال دیگر به قدرت خرید سال 95 خواهند رسید

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: قشر حقوق بگیر در صورت کنترل تورم و کاهش آن پس از شش سال کار و تلاش مداوم به قدرت خرید سال ۹۵ خواهند رسید.
حقوق بگیران با مهار تورم 6سال دیگر به قدرت خرید سال 95 خواهند رسید نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: قشر حقوق بگیر در صورت کنترل تورم و کاهش آن پس از شش سال کار و تلاش مداوم به قدرت خرید سال 95 خواهند رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/201905109476409430.jpg حقوق,بگیران,با,مهار,تورم,6سال,دیگر,به,قدرت,خرید,سال,95,خواهند,رسید Icana

احمد انارکی محمدی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ، خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افزایش نرخ تورم در کشور، گفت: موضوع تورم و مشکلات ناشی از آن هر چند سال یکبار موجب غنی تر شدن اغنیا و کاهش قدرت خرید اقشار کم درآمد می شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، افزود: علت اصلی این تورم ها به ساختارهای اقتصادی کشور باز می گردد و شدت تورم با افزایش و عمیق تر شدن ابرچالش ها فزونی می یابد.

رشد اقتصادی تورم گرانی پس انداز

 

بخشی از بدهی دولت سالانه با ۷۰هزار میلیارد تومان اوراق هرسال به تعویق می افتد

وی با بیان اینکه ابرچالش نظام بانکی، صندوق های بازنشستگی، بیکاری، آب و غیره به عنوان عوامل تاثیرگذار ثابت در حوزه تورم هستند، ادامه داد: دولت با بدهی ۳۳۲هزار میلیارد تومانی به بانک ها، ۱۹۰هزار میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی و ده ها هزار میلیارد تومانی به شرکت ها و بخش خصوصی نزدیک به ۸۰۰هزار میلیارد تومان بدهکار است.

افزایش ۲۳ تا ۲۵درصدی نرخ نقدینگی درحالی اتفاق می افتد که نرخ رشد تولید تنها ۴درصد است

انارکی محمدی، تاکید کرد: بخشی از بدهی سالانه با ۷۰هزار میلیارد تومان اوراق هرسال به تعویق می افتد و بخش اعظم آن بدون تکلیف موجب تشدید تورم می شود.

فنر تورم با فشرده شدن کنترل قیمت ارز هر چندسال یکبار در بستر شرایط تحریمی رها می شود

وی با بیان اینکه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی می‌تواند یکی از عوامل مهم تشدید تورم باشد، افزود: فنر تورم با فشرده شدن کنترل قیمت ارز هر چندسال یکبار در بستر شرایط تحریمی رها شده و به شدت نظام اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه افزایش ۲۳ تا ۲۵درصدی نرخ نقدینگی درحالی اتفاق می افتد که نرخ رشد تولید تنها ۴درصد است، ادامه داد: متاسفانه به ازای حدود ۲۰درصد از افزایش نقدینگی کالایی تولید نشده است واین خود پس از کسر تورم جهانی می‌تواند به عنوان تورم سالانه باشد، اما سیاست های کنترل ارز سبب می شود تورم بالقوه پس از چند سال با یک فشار سیاسی و تحریمی بالفعل شده و شوک ایجاد کند.

مهم‌ترین راهکار کاهش تورم در حد معقول رونق تولید و افزایش صادرات است

وی با بیان اینکه مهم‌ترین راهکار کاهش تورم در حد معقول رونق تولید و افزایش صادرات است، تصریح کرد: جدایی از اقتصاد نفتی می‌تواند آسیب‌های سیستماتیک را کاهش دهد.

انارکی محمدی با اشاره به اینکه شوک های تورمی بی ثباتی را به عنوان عامل تزلزل بخش تولید دامن می زند، افزود: از سوی دیگر افزایش قیمت مواد اولیه زنجیره تامین مواد را دچار مشکلات حاد می کند.

وی ادامه داد: مساله دیگری که تولید را تضعیف می کند افزایش نقدینگی مورد نیاز است و این امر خود به تنهایی باعث کاهش ظرفیت مورد استفاده واحدهای تولیدی می شود.

قشر حقوق بگیر در صورت کنترل تورم و کاهش آن پس از شش سال کار و تلاش مداوم به قدرت خرید سال 95 خواهند رسید

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس دهم، با بیان اینکه افزایش سبب کاهش تولید شده و تشدید تورم را در پی خواهد داشت، گفت: اصلاح ساختار اقتصاد و کنترل ابرچالش ها ضرورتی است که با برنامه های کوتاه مدت میان مدت باید رفع شود.

بهترین راه برای حفظ قدرت خرید حقوق بگیران و اقشار کم درآمد کنترل تورم است

وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای حفظ قدرت خرید حقوق بگیران و اقشار کم درآمد کنترل تورم است، افزود: افزایش حقوق کارمندان و کارگران در‌کنار تدوین بسته های حمایتی برای اقشار کم درآمد با اتخاذ سیاستهای انقباضی در سایر بخش ها و کاهش هزینه های دولت نیز می‌تواند به عنوان یک برنامه عملیاتی مد نظر قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: بی تردید بازنده شرایط تورمی اقشار کم درآمد است، اما افرادی که دارایی های بیش‌تری دارند برنده نهایی تورم هستند.

تورم ۴۰درصدی کاستن از قدرت خرید ضعفا و افزودن بر نداری های آنها است

وی با بیان اینکه تورم پس از در تنگنا قرار دادن معیشت مردم ناهنجاری های اجتماعی را در پی خواهد داشت، تاکید کرد: تورم ۴۰درصدی در واقع کاستن از قدرت خرید ضعفا و افزودن بر نداری های آنها است.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: قشر حقوق بگیر در صورت کنترل تورم و کاهش آن پس از شش سال کار و تلاش مداوم به قدرت خرید سال 95 خواهند رسید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet