هدر موبایل
1398/05/07 10:40:43
سرویس صحن
عباسی در توضیح نشست غیرعلنی امروز مجلس:

هیچ افزایش قیمتی برای کود شیمیایی نخواهیم داشت

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به مباحث مرتبط با قیمت‌گذاری کالاهای اساسی بخش کشاورزی در نشست غیرعلنی گفت: هیچ افزایش قیمتی برای کود شیمیایی نخواهیم داشت.
هیچ افزایش قیمتی برای کود شیمیایی نخواهیم داشت سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به مباحث مرتبط با قیمت‌گذاری کالاهای اساسی بخش کشاورزی در نشست غیرعلنی گفت: هیچ افزایش قیمتی برای کود شیمیایی نخواهیم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100119257744.jpg هیچ,افزایش,قیمتی,برای,کود,شیمیایی,نخواهیم,داشت Icana

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملت،اسدالله عباسی  در حاشیه نشست علنی صبح امروز (دو‌شنبه، 7 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه روز گذشته هیأت رئیسه مجلس گفت: در این جلسه مصوب کردیم موضوع دستگاه‌های اجرایی مرتبط با تبصره ماده (36) آیین‌نامه داخلی مجلس درباره تعیین کمیسیون‌های نمایندگان مجلس در دوره آینده و نحوه امتیازبندی بر اساس تحصیلات، تخصص، سوابق اجرایی و تقنینی مشخص شود و بر همین اساس کمیسیون‌های تخصصی انتخاب شوند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این نشست با حضور وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان دستگاه‌های مرتبط و سازمان برنامه و بودجه پیرامون 3 محور برگزار شد.

وی در توضیح مهمترین اولویت مورد بحث در نشست غیرعلنی افزود: تولید، تأمین، توزیع و خودکفایی کالاهای اساسی و ذخایر استراتژیک کشور مورد بحث قرار گرفت، همچنین درباره کنترل و تعادل قیمت آنها مانند گندم، برنج، جو، ذرت، دانه‌های روغنی، شکر و حبوبات مباحثی مطرح شد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بر اساس مباحث مذکور مشخص شد حدود 10 میلیون و 900 هزار تن گندم مورد نیاز است اما تاکنون 6 میلیون و 300 هزار تن خریداری شده است. در مورد برنج نیاز ما حدود 3میلیون و 250 هزار تن بر اساس سرانه مصرف 40 کیلوگرم برای هر نفر است که حدود 65 درصد از این میزان تولید داخلی و مابقی بعد از تولید و عرضه کسری آن تأمین می‌شود.

عباسی در توضیح موضوع دیگر در این نشست گفت: بهره‌وری و تأمین آب مورد نیاز بخش کشاورزی مورد نظر و توجه نمایندگان قرار گرفت، وزارت نیرو باید تأمین آب را بر عهده گیرد البته در برخی از نقاط کشور به دلیل بارش‌های سال جاری مشکل کم آبی وجود ندارد اما برای خودکفایی برخی محصولات کشاورزی مانند ذرت و سویا به آب بیشتر نیاز است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه خاطر نشان کرد: در این نشست همچنین در ارتباط با تسهیلات و اشتغال مباحثی مطرح شد؛ بخشی از تسهیلاتی که در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد از منابع بانکی است به نوعی که 7 درصد سهم کشاورزی را شامل می‌شود اما تقاضا شد تا همانند سهم صنعت که 20 درصد است، سهم کشاورزی نیز افزایش یابد به خصوص برای اشتغال بخش گلخانه‌ای زیرا به افزایش کیفیت تولیدات کمک می‌کند.

وی افزود: بخش دیگر تسهیلات مربوط به اشتغال روستایی است از این رو مقرر شد سهم کشاورزی بیشتر شود زیرا در روستاها عمدتا به تولیدات کشاورزی، دامی و یا فرآورده‌های لبنی پرداخته می‌شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در توضیح چالش پیش روی بخش کشاورزی گفت: در این خصوص متذکر شدند به موضوع افزایش کود شیمیایی یا کود اوره. ما بیش از 6 میلیون تن تولید کود  اوره در کشور داریم که عمدتاً شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی مانند تأمین اجتماعی، بازنشستگان وزارت دفاع و ارتش و برخی از بخش‌های خصوصی را شامل می‌شود که در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند.

عباسی ادامه داد: بر اساس جزء (4) بند (الف) ماده (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1394مجلس قیمت بورس مبنای قیمت‌گذاری قرار گرفته، همچنین دولت باید یارانه مورد نیاز را در اختیار قرار دهد؛ بنابراین تأکید شد دولت به سیاست‌گذاری قیمت کود شیمیایی و تنظیم آن بپردازد لذا هیچ افزایش قیمتی در این خصوص نخواهیم داشت، قانونگذار دولت را مکلف کرده از طریق یارانه نیاز دستگاه‌ها را تأمین کند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: قیمت کود همان 612 تومان محاسبه می‌شود و افزایش قیمت به بخش کشاورزی ضرر و زیانی نخواهد داشت. مابه‌التفاوت قیمت را دولت پرداخت می‌کند، در کشت پاییز نیز با نرخ مصوب سال 1393 (یعنی همان 612 تومان محاسبه می‌شود).

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص قیمت گندم یادآور شد: نرخ قیمت گندم همان 1700 تومان است که قیمت‌گذاری شده است. برای سال زراعی آینده نیز حتماً تصمیم‌گیری خواهد شد تا قیمت واقعی به گندمکاران اعلام شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet