شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/21 12:29:28
سرویس کمیسیون ها

بررسی موانع اشتغالزایی در نشست مشترک اعضاء هیات نظارت مجلس با وزیر کار

نشست مشترک اعضای هیات نظارت مجلس شورای اسلامی با وزیر کار و امور اجتماعی و معاونان و مشاوران وی به منظور بررسی وضعیت اشتغال و موانع پیش روی صبح روز دوشنبه در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در این جلسه ابتدا نمایندگان عضو شورای اشتغال استان ها به ارائه آخرین گزارش ها در خصوص وضعیت اشتغال پیشرفت ها و مشکلات پیش رو پرداختند.

وزیر کار و امور اجتماعی در این نشست با اشاره به افزایش جمعیت جوان کشور در سال های اخیر از یکسو و تقاضای بانوان برای حضور در موقعیت های شغلی اظهار داشت: بر مبنای برآوردهای قبلی اگر ما سالیانه 900 هزار اشتغال در سال ایجاد کنیم به نرخ بیکاری 4/8 می رسیم اما به دلیل فوق میزان تقاضا برای بازار کار افزایش یافته لذا باید سالیانه یک میلیون و 200 هزار فرصت شغلی فراهم شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تدوین یک برنامه مشخص به منظور حل مشکل بیکاری اظهار داشت: از آنجایی که مدل ساماندهی در اشتغالزایی باید برآمده از سیستم موجود جامعه باشد و با توجه به اینکه 98 درصد بنگاه های موجود کشور زیر 50 نفر است و فقط 2 درصد بنگاه ها بالای 50 نفر می باشد، لذا با توجه به این مساله و بهره گیری از تجربیات سایر کشورها و عنایت به منابع موجود برای سرمایه گذاری به این نتیجه رسیدیم که تقویت و توسعه بنگاه های کوچک زود بازده می تواند مشکل اشتغال را تا اندازه زیادی مرتفع کند.

وزیر کار با اشاره به انتقاد برخی از نمایندگان در مورد نامفهوم بودن تعریف بنگاه های کوچک اظهار داشت: بنگاه های کوچک از نگاه ما به صورت شفاف تعریف شده است. بنگاه کوچک عبارتست از بنگاهی که زیر 50 نفر در آن فعالیت دارند و از مدت زمان ساخت این بنگاه 34 ماه زمان گذشته باشد.

"جهرمی" در دفاع از اقداماتی که برای توسعه بنگاه های زود بازده صورت گرفته گفت: آمارهای موجود نشان می دهد در مجموع با توجه به تقویت بنگاه های زود بازده سرجمع بیکاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته ولی مطمئنا این کاهش در بردارنده کاهش مورد انتظار نیست.

وی با اشاره به برآورد بانک ها برای میزان سرمایه گذاری برای هر اشتغال، اظهار داشت: بانک ها رقم 43 میلیون تومان را برای این منظور برآورد کرده اند.

"جهرمی" در خصوص میزان تسهیلات ارائه شده از سوی بانک ها برای اشتغالزایی گفت: سال گذشته بانک ها 68 هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی تسهیلات دادند اما سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که چرا با وجود تسهیلات خوبی که ارائه شده همچنان مشکل بیکاری پابرجاست.

وی در پاسخ به سوالی که خودش مطرح کرده بود اظهار داشت: بنظر می رسد منابع موجود در جای خود به کار گرفته نمی شود؛ به طور مثال سهم تهران از منابع موجود 49 درصد است اما بخشی از منابع سایر استان ها نیز به تهران سرازیر می شود.

وی با بیان اینکه یکهزار و 320 میلیارد تومان کل تسهیلات اعطایی بانک ها برای اشتغالزایی بوده است، از وجود نظارت دقیق وزارت کار بر توزیع این تسهیلات خبر داد و افزود: ما برای این منظور ناظرهای ویژه ای داریم، از جمله دستگاه اجرایی، کارگروه مربوطه و نظارت بانک به منظور توجیه فنی و اقتصادی طرح های زود بازده به اعمال نظارت می پردازند.

این گزارش می افزاید: "جهانبخش محبی نیا" رئیس هیات عالی نظارت در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی این هیات در بخش اشتغال اظهار داشت: در جلسه امروز نزدیک به 100 مورد از مواردی که اشتغال را تحت تاثیر قرار می دهد از سوی ناظرین شورای اشتغال اشاره و پیشنهادهای خوبی در این خصوص مطرح شد که می تواند به مهار بیکاری در سطح کشور منجر شود.

وی در پاسخ به این سوال که مشکلاتی که بانک ها برای پرداخت تسهیلات پیش روی متقاضیان می گذارند از جمله محوری ترین انتقادهای مطرح در جلسه مشترک مجلس با وزیر کار بود به نظر شما مجلس چه اقدامی برای حل این مساله می تواند انجام دهد؟ پاسخ داد: میزان تسهیلات ارائه شده ارقام درشتی است؛ 68 هزار میلیارد تومان از این ناحیه به اقتصاد کشور تزریق شده البته بانکها هم مسایل خاص خودشان را دارند که از جمله نگرانی که در بحث تورم مطرح است یکی از این نگرانی هاست.

این گزارش می افزاید: رفعت بیات، رسول پورزمان، موسی قربانی، محمود ابطحی، کریم غیاثی و حسین پاپی نمایندگان زنجان، نقده، قائنات، خمینی شهر، شبستر و درود و ازنا از جمله نمایندگانی بودند که به ارائه گزارش هایی در خصوص آخرین وضعیت اشتغال و موانع پیش روی در مناطق تحت نظارت خود پرداختند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet