هدر موبایل
1398/06/09 09:19:00
سرویس استان ها
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

افتراى به خداوند، انزواى دین و الحاد سه پدیده حاصل از  نگاه غیر عمیق به دین است

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: افترا نسبت به خداوند، به انزوا رفتن دین و  ظهور الحاد از آثار منفی نگاه غیر عمیق و دقیق نسبت به دین است.
افتراى به خداوند، انزواى دین و الحاد سه پدیده حاصل از  نگاه غیر عمیق به دین است رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: افترا نسبت به خداوند، به انزوا رفتن دین و  ظهور الحاد از آثار منفی نگاه غیر عمیق و دقیق نسبت به دین است. https://cdn.icana.ir/d/019/201901105497928253.jpg افتراى,به,خداوند،,انزواى,دین,و,الحاد,سه,پدیده,حاصل,از ,نگاه,غیر,عمیق,به,دین,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله احمد مبلغی در دیدار با جمعی از طلاب علوم دینی از کشور ترکیه که به ایران سفر کرده بودند، خاطرنشان کرد: اگر طلبه، دانشجو و یا هر مدعی علم و دین مداری، بدون تحقیق و شناخت عمیق و دقیق نسبت به دین، از دین سخن بگوید، آفت ها و خطراتی  را متوجه دین خواهد کرد؛ خطراتى که در نهایت در ظهور و بروز پدیده‌هایى مانند الحاد نسبت به خداوند و به انزوا رفتن دین در جامعه  منتهی خواهد شد.

   وی گفت: در منطقه کسانی مانند داعش  با تفکرات خطرناک و خشن، به تصور خود برای دین کار می کردند، ولی با عملکرد خود، جوانان، مردم و نسل ها، را نسبت به دین بدبین، چهره دین اسلام را مشوش و زمینه را برای ایجاد شرک، الحاد و دین گریزی فراهم کردند و این گناه نابخشودنی است.

  وی با اشاره به اینکه دین خداوند وسیع و بزرگ است و ما آن را کوچک نکنیم، گفت: دین اسلام قادر به پاسخگویی به همه نیازها و مسائل است ولی ما باید با به کار گرفتن ابزار درست تحقیق، در عمل کوشش کنیم تا به دین برسیم، اگر بدون تحقیق و شناخت، نسبت به دین حرف بزنیم مسئولیت اتفاقات حاصل در میان نسل های جدید بر عهده ما می باشد.

    استاد برجسته حوزه علمیه قم اظهار داشت: آموزش زمینه را برای تحقیق فراهم می کند، ولی با آموزش صرف، انسان فقیه نمی شود، اجتهاد به معنای یک تحقیق علمی و اساسی و انجام نهایت کوشش به صورت تحقیقی است.

آیت الله مبلغی گفت:  امروزه علما و فقها باید با ابزار تحقیق به این نیازها و مسائل مستحدثه پاسخ دهند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آفت های علم بدون تحقیق گفت: اگر ما طلبه یا دانشجو شدیم ولی تحقیق نداشته باشیم فعالیت های ما آسیب های زیادی را متوجه جامعه و دین خواهد کرد، بنابراین در هر سطحی که هستیم باید ابزار تحقیق و پژوهش را بویژه نسبت به دین جدی بگیریم.

  عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین تقریب بین مذاهب اسلامی را یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران برشمرد و گفت: امروز یکی از مهمترین و فوری ترین نیازهای جهان اسلام، برقراری و توسعه روابط تقریبی بین مذاهب اسلامی است و بدون استقرار تقریب فعال،  پویا و خودایستا، امت اسلام آسیب های جدی می بیند، بنابراین ایران و ترکیه همگرایی تأثیرگذاری در جهت تقویت بنیادهای تقریب مذاهب اسلامی در پیش بگیرند.

*نقش ایران و ترکیه در تقریب

آیت الله مبلغی با اشاره به مشترکات زیاد بین دو کشور ایران و ترکیه از نظر تاریخی و اجتماعی، گفت: باید تقریب میان دو کشور نسبت به کشورهای دیگر عمق، ابعاد و جلوه های بیشتری پیدا کند.

وی ادامه داد: ایران و ترکیه با وجود آن که یکی عمدتا شیعه و دیگری سنی مذهب است، اما از آنجا که هر دو به عنوان دو کشور بزرگ اسلامی، و دارای علایق اسلامی  هستند، باید تقریب بین خود را بیشتر از کشورهای دیگر مورد توجه قرار دهند و همگرایی تأثیرگذاری را در جهت تقویت بنیادهای تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی در پیش بگیرند.

آیت الله مبلغی گفت: علمای این دو کشور به ویژه می توانند در زمینه برجسته‌کردن مشترکات پایه ای اسلام نقشی اساسی را در ایجاد وحدت امت ایفا کنند.

 

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet