هدر موبایل
1388/07/20 11:27:00
سرویس صحن

تصویب یک‌فوریت طرح متوازن‌سازی بهره‌برداری از منابع گاز

**مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح متوازن سازی بهره‌برداری از منابع گاز کشور موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه به بررسی طرح یک فوریتی متوازن سازی بهره برداری از منابع گاز کشور پرداختند و یک فوریت طرح مذکور را با 40 رای موافق و 26 رای مخالف به تصویب رساندند.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است:

به منظور بهره برداری بهینه از منابع گاز طبیعی کشور، نخستین اقدام ضروری تدوین و تصویب سند تراز گاز کشور است که میزان تولیدات گاز را با مصارف مربوطه به صورت بهینه مرتبط می‌نماید.

فقدان تراز گاز به عنوان سند پایه برنامه‌ریزی در حوزه گاز، باعث بروز نابسامانی در بهره‌برداری از منابع گاز کشور شده است. به گونه‌ای که با وجود فرصت‌های مناسب و گزینه‌های متنوع پیش روی کشور که با رعایت پارامترهای استراتژیک از جمله سیاست‌های کلی نظام در بخش انرژی و توجه عمیق به مفهوم امنیت انرژی در دسترس و قابل اجرا می‌باشد، برنامه‌های صادرات گاز خام مورد توجه قرار گرفته که ضرورت دارد این موضوع سریعا مورد بازنگری و دقت قرار گیرد.

همچنین با توجه به اهمیت موضوع انرژی در دنیا و تاثیرگذاری شدید مسایل مربوط به نفت و گاز بر منافع ملی و همچنین تعهدات دراز مدت ناشی از قراردادهای نفتی، ضروری است عقد قراردادهای مهم و تاثیرگذار در حوزه نفت و گاز، با ملاحظه استقلال مجریان، قانونمند و در مراجع بالاتر تحت نظارت قرار گیرد و از اعمال سلیقه در آن ممانعت گردد.

در این راستا لازم است تعیین سبد بهینه مصرف گاز برای کشور با توجه به کلیه مولفه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در افقی دراز مدت در دستور کار نهادهای برنامه ریزی و تصمیم‌ساز قرار گیرد.

در اولین گام از سوی مجلس شورای اسلامی جهت تحقق سیاست‌های کلان نظام در بخش انرژی و به منظور صیانت و بهر‌ه‌برداری بهینه و اصلاح الگوی کلان مصرف منابع گازی طرح زیر بای قید یک فوریت تقدیم می‌گردد:

در صورت تصویب نهایی این طرح، به منظور تحقق سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی و جهت صیانت و بهره‌برداری بهینه و اصلاح الگوی کلان مصرف منابع گازی کشور، شورای اقتصاد موظف است با همکاری دستگاه‌های ذی ربط، حداکثر ظرف مدت چهار ماه پس از تصویب این قانون، موازنه تولید و مصرف سالیانه (تراز) گاز کشور را برای دوره بیست و پنج ساله آتی تهیه و تصویب و در آن قابلیت صدور گاز کشور را تعیین نماید.

براین اساس، تراز گاز باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

1- منابع و میزان تولید به تفکیک میدان و نوع گاز (غنی و سبک، ترش و شیرین،‌همراه و مستقل)

2- مبادی و میزان واردات و ذخیره سازی

3- موارد مصرف به تفکیک شامل تزریق به میادین نفتی، پتروشیمی، انواع تبدیلات گازی، صنعتی، نیروگاهی، تجاری، خانگی و غیره

4- مقاصد صادرات و تعهدات صادراتی

5- تبیین مبانی پیش بینی و مراجع مورد استفاده

6- ارائه سناریوهای مختلف موازنه گاز و تعیین سناریوی بهینه

در تبصره 2 ماده واحده این طرح نیز آمده است: تراز گاز باید هر سال توسط شورای اقتصاد، حداقل یک بار ارزیابی و در صورت لزوم مورد تجدید نظر قرار گیرد.

حمیدرضا کاتوزیان در دفاع از یک فوریت این لایحه اظهار داشت: ما در بحث استخراج، تولید و مصرف گاز در کشور دچار یک وضعیت نامناسبی هستیم.

وی افزود: به عنوان مثال ما در خیلی از موارد برای صادرات گاز قراردادی می‌بندیم ولی بعد به مشکلاتی برخورد می‌کنیم که این صادرات را نمی‌توانیم به درستی انجام دهیم و به طور کامل به تعهداتمان برسیم.

رئیس کمیسیون انرژی خاطرنشان کرد: اگر دلایل و ریشه‌های این وضعیت در کشور را مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم مشکل ما به یک موضوع ریشه‌ای‌تر یعنی مشخص نبودن تراز تولید و مصرف گاز در کشور مربوط می‌شود.

کاتوزیان گفت: این طرح که با مشورت حقوقدان‌ها و متخصصان صنعت گاز تهیه شده، اقدامی است قانونی یعنی قانونمندسازی موضوع توازن در بهره‌برداری از منابع گاز کشور.

نماینده تهران یادآور شد: در این طرح که در 6 ماده قانونی تهیه شده است، تلاش کردیم وضعیت تراز گاز کشور برای 25 سال آینده توسط شورای اقتصاد تبیین شود و بر مبنای این تراز گاز، دولت در موضوع صادرات یا مصارف گاز به ایجاد تعهدات برای خود اقدام کند.

وی افزود: با تصویب این طرح، موضوع گاز کشور یک وضعیت مشخص و شفافی پیدا خواهد کرد و این مساله کاملا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با نامگذاری امسال به نام سال اصلاح الگوی مصرف است.

کاتوزیان در خصوص علت فوریت این طرح اظهار داشت: در حال حاضر مذاکرات در ارتباط با بعضی از قراردادهای صادرات در حال انجام است و همچنین مطالعات و لازم است که حتما در ارتباط با این تعهدات یک اقدام فوری و عاجلی انجام دهیم که بعد در انجام این تعهدات دچار مشکل نشویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet