ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1398/05/18 13:41:34
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کاظمی تصریح کرد:

تجربه حذف صفر از پول ملی در کشورهای دنیا چگونه است

نماینده مجلس با اشاره به تصمیم دولت در حذف صفرها از پول ملی گفت: اگر صفرها را از پول ملی حذف کنیم و تورم کنترل نشود می‌تواند ضررهایی را به همراه خود بیاورد. نکته مهم در حذف صفرها از پول هر کشوری این است که پس از این اقدام تورم ایجاد نشود.
تجربه حذف صفر از پول ملی در کشورهای دنیا چگونه است نماینده مجلس با اشاره به تصمیم دولت در حذف صفرها از پول ملی گفت: اگر صفرها را از پول ملی حذف کنیم و تورم کنترل نشود می‌تواند ضررهایی را به همراه خود بیاورد. نکته مهم در حذف صفرها از پول هر کشوری این است که پس از این اقدام تورم ایجاد نشود. https://cdn.icana.ir/d/019/201801105189868874.jpg تجربه,حذف,صفر,از,پول,ملی,در,کشورهای,دنیا,چگونه,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی کاظمی باباحیدری  درباره مصوبه هیات دولت درمورد تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان اظهار کرد: حذف صفر از پول ملی سابقه زیادی در بسیاری از کشورها دارد. برخی کشورهای توسعه‌ یافته و درحال توسعه این کار را انجام داده‌اند. در بسیاری از کشورها حتی برای چندمین بار هم این کار را انجام دادند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: برخی کشورها در حذف صفر از پول‌شان موفق بودند، کشورهایی مثل آلمان، کره جنوبی، ترکیه، برزیل و... این اقدام را انجام دادند. برخی  کشورها در این کار موفق و برخی نیز ناموفق بودند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم اردل و فارسان اظهار داشت: در حال حاضر می‌توانیم بگوییم برای مصوبه دولت، هم محاسن و هم معایبی وجود دارد. به نظر من نقاط قوت این تصمیم بیش از نقاظ ضعف یا معایب آن است. اما هچنان نیاز داریم که بتوانیم محاسن این امر را تقویت کنیم و از معایب آن بکاهیم.

این عضو فراکسیون مناطق کمتر توسعه یافته مجلس گفت: حذف صفرها از پول ملی از بعد روانی مزایایی را به همراه دارد، نحوه انتقال و میزان چاپ اسکناس نیز از دیگر محاسن این اقدام است. اما نکته‌ای که برخی کشورها در این اقدام موفق نبوده‌اند این بوده که نتوانستند در کنار حذف صفر بر تورم غلبه و آن را کنترل کنند.

این عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: اگر صفرها را از پول ملی حذف کنیم و تورم کنترل نشود می‌تواند ضررهایی را به همراه خود بیاورد. نکته مهم در حذف صفرها از پول هر کشوری این است که پس از این اقدام تورم ایجاد نشود. اگر بتوان تورم را کنترل کرد، حذف صفر حتما می‌تواند مفید و ضروری باشد. شرایط زیرساختی و نظارتی باید برای این کار تامین شود. اگر همراه با حذف صفرها از پول ملی، تورم را کنترل کنیم این اقدام می‌تواند مثبت واقع شود.

کاظمی با اشاره به معایب حذف صفر از پول ملی گفت: نقطه ضعف این کار در قیمت‌گذاری‌ها است. اگر بخواهیم چهار صفر را حذف کنیم برای بعضی اجناس و قیمت‌ها به عددی می‌رسیم که ممکن است اعشاری باشد، اما همه نهادها باید همراهی کنند و به نظر من این نیاز جامعه ما است تا مقداری قدرت ملی پولمان افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه حذف صفرها از پول ملی از طریق لایحه دولت به مجلس می‌رسد، گفت: این موضوع در مجلس هم بررسی می‌شود و مرکز پژوهش‌ها هم گزارش‌های خود را ارائه می‌دهد و در نهایت هم شورای نگهبان باید تایید کند. یعنی هنوز دو یا سه پیچ دیگر تا اجرایی شدن این موضوع وجود دارد.

به گزارش ایلنا این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: حذف صفر از پول در بعضی از کشورها تا ده سال هم به طول انجامیده است، مدت زمان اجرایی شدن این اقدام بستگی به همراهی همه بخش‌ها برای عملیاتی کردن آن دارد. البته اینکه لایحه آن هم با فوریت یا به صورت عادی به مجلس بیاید در مدت زمان بررسی آن اثر دارد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet