خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1388/07/20 12:32:00
سرویس سیاسی

کوهکن: خدمت رسانی و پاسخگویی امری دو طرفه است

**"محسن کوهکن" تصریح کرد: اساسا خدمت رسانی و پاسخگویی در ارتباط با حاکمیت و مردم امری یک طرفه نیست بلکه امری کاملا دو طرفه است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست مطبوعاتی پنجمین جشنواره خدمت رسانی و پاسخگویی گفت: اساسا خدمت رسانی و پاسخگویی در ارتباط با حاکمیت و مردم امری یک طرفه نیست بلکه امری کاملا دو طرفه است.

وی افزود: اگر تعاریف صحیح و درستی از این مسئولیت و حقوق مطرح شود و در این زمینه نیز کار کنیم که این جشنواره‌ها می تواند یک سرفصلی باشد و کمک می‌کند که کلان جامعه را به سمت خدمت بیشتر و سالم تر و در منافع جمعی به فهم مشترک رسیدن که یکی از چالش‌های امروز ما نیز می‌باشد،هدایت کند.

کوهکن اظهار داشت:در منافع جمعی به فهم مشترک نرسیدن ممکن است موجب ایجاد ناهنجارهایی در کشور شود  و دلیل آن این است که گاهی اوقات آنها متوجه این مسئله نیستند که خبطی را که مرتکب می شوند که موجب می‌شود به منافع جمعی لطمه بزند در حالیکه منافع خودشان نیز جزو منافع جمع بوده و در اصل به خودشان لطمه می‌زنند.

وی ادامه داد: لذا روی منافع جمعی به فهم مشترکی رسیدن و رفتن به سمت و سوی خدمت خالصانه و پاسخگو بودن و سپس پرسشگر بودن کمک می‌کنند که اساسا چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی تراز جامعه را بالا ببرد.

کوهکن با اشاره به برخی کشورهای پیشرفته اظهار داشت: یکی از مولفه‌های اولیه‌ای که در فرهنگ این کشورها وجود دارد همین موضوع می‌باشد.

وی گفت: اولا مسئولین هر جا که احساس کنند پاسخگو هستند امکان دارد گاهی خلاف بگویند اما هیچگاه احساس منافع غیر مشترکی از این بحث‌ها ندارند و مردم نیز آنها را همراهی می‌کنند و بدنبال آن برای حفظ منافع مشترک  و منافع کلان و جامعه به عزمی رسیدند لذا این بستر را آماده کرده که نتایج تحقیقاتشان و کارهایی که در بخش‌های مختلف انجام می‌دهند اساسا وقتی در سطح جامعه مطرح می‌شوند با مانع روبرو نخواهند شد و به راحتی و روان در کشور به چرخش درآمده و منافع آن به مردم بر‌میگردد.

کوهکن ادامه داد«: مجلس سعی کرد بهای بیشتری را به این کار دهد و وقت بیشتری را در این جشنواره به خود اختصاص دهد به این خاطر است که اگر به 3 قوه توجه کنید اساسا ماهیتا یک چنین انتظاری را شاید از مجلس بیشتر داشته باشند.

وی افزود: شاید یکی از دلایلش این است که مجلس غیر از امر تقنین وظیفه نظارت بر حسن اجرای  امور را نیز بر عهده دارد.

کوهکن تصریح کرد: نظارت بر حسن اجرای امور یک عنوان کلان و کلی است که بسیاری از این موارد را شامل می‌شود.

کوهکن در خصوص دستاورد نشست های گذشته اظهار داشت: گاهی اوقات انجام کاری یک امر مجرد است یعنی مردم مشکلی را منتقل می‌کنند و رسانه نیز آن را دنبال  و پیگیری می‌کند که آن مشکل رفع شده است یا خیر.

وی ادامه داد: این مسئله یک موضوع اجتماعی فرهنگی است و اساسا این پروسه‌ای نیست که با یک یا چند همایش بتوان مشکلات را برطرف کرد.

کوهکن با بیان اینکه برای حل هر مشکلی مراحلی وجود دارد ،خاطر نشان کرد:اولین مطلب جلب توجه افراد اعم از مردم و مسئولین می‌باشد.اگر این همایش‌ها که تاکنون در این بخش موفق بوده بخاطر همان بحث‌ها و مباحثی که در شورای سیاست گذاری صورت می‌گیرد اگر در حد توان خودش بتواند جایگاه و اهمیت این موضوع را برای افراد جا بیندازد.

وی با اشاره به ایرادات در گذشته گفت: قبلا گفته می‌شد که در جامعه امر تشویق و تنبیه به دست فراموشی سپرده شده است . لذا یک همایشی برگزار می‌کنید و از تعدادی از مجموعه‌ها ارزیابی انجام می‌دهید و سپس از بین آنها به مولفه‌هایی که خود در نظر دارید، انتخاب می‌کنید و به آنها تقدیر کنید.دلیل تقدیری که از آنها صورت می‌گیرد را اعلام کنید.

کوهکن گفت: لذا این همایش‌ها بیشتر به این جنبه‌ها می‌پردازد و نهایتا نتایج کار تشویق کسانی است که در این مسیر بهتر کار می‌کنند و می‌تواند به یک نوعی تذکر برای کسانی باشد که کم کاری دارند و یا به این مسئله توجهی ندارند. بالاترین دستاورد آن گرداندن نگاه‌ها و توجه‌ها به این مسئله است که این مباحث یکساله گفته نشود و بعد از روی آن بگذرد .

وی گفت: این مسئله از جایی دوستان شروع کردند و کاملا متکی بر پیگیری‌های ngo و موسسات عمومی غیر دولتی است یعنی دولتی نیست و دلیل آن نیز این است که اگر این امر اگر دولتی شود اساسا نقد از خود در حال حاضر سخت است زیرا به آن عادت نداریم لذا باید از بیرون با یک نگاه مستقلی به این مسئله نگاه کنند و با یک ساز و کار مستقل خود یک ارزیابی را انجام دهند .

کوهکن با بیان اینکه در ابتدای راه هستیم اظهار داشت: در ابتدای راه هستیم اما چون آثار آن را اگر درست و صحیح به جلو برویم برای کلان کشور بسیار مفید می‌بینیم امیدوار هستیم و وقت صرف آن می‌کنیم و انشاالله با کمک رسانه آن را در جامعه عمومیت دهیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet