ایام محرم 1398
1398/05/26 15:10:38
سرویس صحن
در جلسه علنی امروز مجلس چه گذشت؛

سرانجام قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی تا طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی

امروز شنبه ۲۶مرداد ماه یکصد و نوزدهمین هفته مجلس دهم شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت.
سرانجام قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی تا طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی امروز شنبه 26مرداد ماه یکصد و نوزدهمین هفته مجلس دهم شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد و ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/201904102725603603.jpg سرانجام,قانون,تشکیل,وزارت,میراث,فرهنگی,تا,طرح,تشکیل,استان,آذربایجان,مرزی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، امروز گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه یک فوریتی موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا، گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک فوریتی ساماندهی خودرو،گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه نحوه استفاده نگهداری و نظارت برپایانه فروشگاهی صندوق مکانیزه فروش، انتخاب یکی از نمایندگان مجلس به پیشنهاد کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سوال‌های سیدعلی ادیانی  نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه وجویبار (یک فقره) و سید مصطفی ذوالقدر نماینده مردم میناب رود جاسک وسیریک(یک فقره) از وزیر محترم کشور در درستور کار  قرار داشت.

نطق پیش از دستور؛

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شوری اسلامی در ابتدای جلسه امروز با اشاره به رفع توقیف نفت کش حامل نفت ایران گفت: هیمنه ایران باعث عقب‌نشینی انگلیسی‌ها در اقدام ایذایی و دزدانه اخیر آنها شد و ایستادگی و صلابت ملت ایران جلوه ای از جلوات خود را نشان داد و انگلیسی ها فهمیدند شرایط امروزی ایران شرایط گذشته نیست که با دسیسه بتوانند قدرت نمایی کنند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سالگرد شکست صهیونیست ها در جنک 33روزه تاکید کرد: مقاومت جانانه ملت رشید لبنان و حزب الله قهرمان سیلی محکمی به صهیونیست ها و آمریکایی ها زد.

اصلاح شیوه معرفی وزرا؛

مجلس امروز تصویب کرد ،رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه ها را به مجلس تسلیم کند و رئیس مجلس این نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون های تخصصی مرتبط ارجاع دهد و کمیسیون های موظفند پس از بررسی صلاحیت، ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیأت رئیسه ارائه کنند.

اعلام وصول طرح تشکیل یک استان مرزی جدید؛

در ادامه جلسه علنی امروز و با اعلام هیئت رئیسه  طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی اعلام وصول شد تا مجلس این پیشنهاد را به صورت عادی و بدون قید فوریت در دستور قرار دهد.

پاسخ های وزیر کشور نماینده قائم شهر را قانع کرد؛

سیدعلی ادیانی در نشست علنی امروز (شنبه 26 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال خود از وزیر کشور مبنی بر علت عدم اجرای کامل مواد (۱۷۳) و (۱۷4) و بند ب ماده (۱۸۷) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران چیست؟، از توضیحات رحمانی فضلی به صورت مشروط قانع شد.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس توضیح داد: در صورتی که وزیر موعد اجرایی شدن طرح آزادسازی سواحل شمال کشور، نظام درآمد پایدار و ساماندهی مدیریت جامع شهری را مشخص و آنها را تا حصول نتیجه پیگیری کند، از توضیحات وی قانع می شوم.

ادیانی در تشریح سوال خود گفت: عدم اجرای نظام پایدار درآمد شهرداری‌ها موجب فروش تراکم و در نتیجه هرج و مرج در شهرها شده است، و در صورتی که درآمد پایدار در شهرداری‌ها وجود نداشته باشد، این سازمان ناچار است برای تامین منابع مالی به مردم فشار آورند.

وزیر کشور نیز در پاسخ به این سوال ازکمبود اعتبارات  ۹۰ درصد از شهرداری ها و مازاد نیروی  چهاربرابر نیاز واقعی در شهرداری های سراسر کشور خبر داد..

نطق میان دستور؛

اسماعیلی: نبود آموزش کاربردی در دانشگاه‌ها یک معضل است

جعفرزاده ایمن‌آبادی: حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ترکی: دولت گزارشی از هزینه کرد ۱۴ میلیارد دلاری ارائه کند

سالک: آمریکا و انگیس به زانو درآمده‌اند

ساری: همه جناح‌های سیاسی در ایران از وزیر امور خارجه حمایت می‌کنند

سر انجام نا معلوم مصوبه ی مجلس و معطلی اجرای آن توسط دولت؛

مجلس شورای اسلامی طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را بیش تر به تصویب رسانده بود تا باتوجه به اهمیت این بخش در توسه اقتصاد بدون نفت و کاهش وابستگی بودجه به نفت با تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت علاوه بر اختیارات بیشتر امکان نظارت مجلس نیز فراهم شود اما برخی شنیده ها حاکی از این موضوع است که دولت از اجرای آن سر باز زده است.

در حاشیه جلسه امروز سخنگوی مجلس از ابلاغ این مصوبه که پس از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده توسط رئیس مجلس خبر داد و گفت: پیشنهاد ما این است که رئیس جمهور نیمه اول شهریورماه وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی را به همراه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی کند تا همزمان صلاحیت دو وزیر مورد بررسی قرار گیرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تقویت روابط مجلس و دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر ارجاع قانون تشکیل میراث فرهنگی به هیأت عالی حل اختلاف قوا از سوی دولت گفت: به نظرم اگر دولت این کار را نکند به صلاح او است. نباید در برابر عزم و اراده مجلس همه امور را به شورای عالی حل اختلاف قوا ارجاع کرد. ما منتظریم که رئیس جمهور سریع‌تر برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی اقدام کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet