روز مجلس
1398/05/27 09:05:28
سرویس اجتماعی
دیدار اعضای فراکسیون جوانان مجلس با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر

مانع از ورود جوانان به حلقه مدیریتی نشویم

اعضای فراکسیون جوانان مجلس در جهت عینیت بخشی به گام دوم انقلاب با رویکرد جوان‌گرایی و مدیریت جهادی با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر دیدار کردند.
مانع از ورود جوانان به حلقه مدیریتی نشویم اعضای فراکسیون جوانان مجلس در جهت عینیت بخشی به گام دوم انقلاب با رویکرد جوان‌گرایی و مدیریت جهادی با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر دیدار کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608102991858718.jpg مانع,از,ورود,جوانان,به,حلقه,مدیریتی,نشویم Icana

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، اعضای فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی (فرید موسوی رئیس این فراکسیون، زهرا سعیدی مبارکه، هاجر چنارانی، سکینه الماسی، زهرا ساعی، احسان قاضی‌زاده هاشمی، عباس گودرزی، سید صادق طباطبایی نژاد و عباس پاپی زاده) در نشست عینیت‌بخشی به گام دوم انقلاب با رویکرد جوان گرایی و مدیریت جهادی که در محل سالن همایش شهید رسول‌زاده برگزار شده بود با مدیران جوان سازمان اقتصادی کوثر دیدار کردند.

در این نشست اسکندری و رحمتی رئیس و قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر، قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز حضور داشتند.

عینیت بخشی به گام دوم انقلاب در گرو اعتماد به مدیران جوان است

اسکندری رئیس سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه مسئولان این سازمان به دنبال نوآوری در جهت بی نیاز شدن از واردات به کشور هستند، افزود: جوان گرایی در این سازمان به گونه ای است که تنها 13 نفر مدیر بالای 50 سال داریم و متوسط سن مدیران به کمتر از 40 سال رسیده است که همه از افراد نخبه و تحصیلکرده با روحیه جهادی هستند.

وی یادآور شد: گام دوم انقلاب به معنای برگشت به 40 سال قبل بوده که از مدیران جوان برای فعالیت در پست های مهم کشور استفاده می شد و در واقع به معنای کنار رفتن مدیران پیر و شناخت ظرفیت نسل جوان و اعتماد به آن ها است که می تواند الگویی برای تمام کشور باشد.

اسکندری تاکید کرد: ما بعد از فعالیت 9 ساله توانستیم به این الگو برسیم ضمن اینکه در سال 97 به سمت بورس و فرابورس حرکت کردیم تا جایی که در شهریور سال 88 قیمت گذاری بر روی این سازمان 403 میلیارد بود که در شرایط کنونی به 2 هزار و 100 میلیارد تومان رسیده است ضمن اینکه این سازمان دارای 9 هزار نیرو بوده که اکثر آن ها از بین جوانان هستند و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند.

تجربیات مدیران جوان در قالب کتاب منتشر شود

زهرا سعیدی مبارکه  با بیان اینکه تقدیر از مدیرانی که جوان گرایی را در اولویت اقداماتشان قرار داده اند، در دستورکار فراکسیون جوانان قرار می گیرد، افزود: این جلسات نباید محدود باشد ضمن اینکه فراکسیون جوانان در تلاش است تا ارتباطات خود با اینگونه مدیران را تداوم بخشد، همچنین از این آمادگی نیز برخوردار بوده که از تمام ابعاد از مدیران جوان حمایت کند.

نایب رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس سازمان اقتصادی کوثر، اظهار کرد: شما باید تجربیات مدیران جوان خود را که فرآیند رسیدن به مدیریت در سطح ارشد را با تمام فراز و نشیب هایش طی کرده اند تا بتوانند به فرصتی که در اختیار آن ها گذاشته ایم دست یابند در قالب کتاب به نگارش درآورید.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجربیات خود در انتخابات که از جمله کاندیداهای جوان کشور بوده است، یادآور شد: هم اکنون جوان گرایی در کشور یک افتخار محسوب می شود بنابراین جای دارد از مدیرانی همچون مدیران سازمان اقتصادی کوثر که به مدیران جوان اعتماد کرده اند، قدردانی کرد ضمن اینکه به طور قطع اگر سایر مدیران زمانی نسبت به استفاده از ظرفیت جوانان بی توجه بودند ما در کنار آن ها خواهیم ماند.

جامعه را به سمت منع به کارگیری بازنشستگان سوق دهیم

هاجر چنارانی خطاب به رئیس سازمان اقتصادی کوثر، با یادآوری اینکه خودکفایی آن ها در تولید گندم در دوره اول فعالیت هایشان اقدامی درخور بوده است، از زحمات آن ها برای حمایت از مدیران جوانی که از فرزندان شهدا بوده اند قدردانی کرد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی افزود: شما از مدیران جهادی و سرداران اصلی اقتصاد مقاومتی هستید.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص سند آمایش سرزمین، اظهار کرد: ما به دنبال بی عدالتی نیستیم و افتخار می کنیم تمام فرزندان شهدا بتوانند در جهت رفع محرومیت فعالیت کنند و معتقدیم که باید همچون پدران شهیدمان خدمتگزار مردم و نظام باشیم.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نیشابور قطب پرورش شترمرغ بوده و از بزرگترین مزرعه در این خصوص برخوردار است ضمن اینکه در اینجا اعلام آمادگی می کنیم که می توانیم به عنوان دهکده دام چه سبک و چه سنگین در مسیر توسعه اقتصادی کمک کنیم.

وی تصریح کرد: مجلس دهم با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان گام بلندی در جهت جوان گرایی برداشت و لازم است مسیر فکری جامعه را نیز به آن سمت سوق دهیم تا در آینده بیشتر از ظرفیت مدیران جوان در کشور استفاده شود.

چنارانی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی نیز کمتر از ادارات در این بخش نیست بنابراین لازم است مشی جامعه را به سمت اجرای کامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان ببریم.

آمادگی فراکسیون جوانان برای حمایت از سازمان اقتصادی کوثر به عنوان بزرگترین مرکز اقتصادی کشور

زهرا ساعی اقدامات 10سال گذشته سازمان اقتصادی کوثر را درخور تحسین دانست و افزود: لازم است جوان گرایی تداوم یافته و از ظرفیت جوانان پاکدست در پست های مدیریتی به ویژه در حوزه بنگاه داری استفاده شود کما اینکه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بر تحقق این مهم صحه گذاشتند.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موفقیت در این زمینه به این مهم برمی گردد که جوانان با بهره مندی از این فرصت چه میزان شایستگی خود را به نمایش می گذارند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان اقتصادی کوثر موفقیت چشمگیری در حوزه کشاورزی، دامداری و گاوداری داشته است، خاطرنشان کرد: فراکسیون جوانان آماده حمایت از مدیران جوان این سازمان بوده که به عنوان یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی کشور در حال فعالیت است ضمن اینکه اجر معنوی بزرگی که در پی انجام این اقدام نصیب مدیران آن می شود به دلیل به کارگیری فرزندان خانواده های شهدا و ایثارگران است.

سنجش میزان بهره وری از سرمایه اجتماعی کوثر از اهمیت به سزایی برخوردار است

سیدصادق طباطبایی نژاد با یادآوری اینکه آغاز پیام امام خمینی (ره) در سال 42 اعتماد به جوانان بود، افزود: امام خمینی (ره) فرمود ما با استفاده از همین نوزادان در گهواره به موفقیت می رسیم کما اینکه مشاهده کردیم پیام ایشان در سال 57 با پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن حضور همین جوانان در جبهه ها محقق شد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعتماد امام حسین (ع) به جوانان در صحنه کربلا، ادامه داد: روحیه ریسک پذیری و لطافت جوانی به حرکت جهادی کمک می کند و اگر با متانت و تجربه نیز گره بخورد موفقیت و توسعه را به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مدیران سازمان اقتصادی کوثر برای استفاده از ظرفیت مدیران جوان، با بیان اینکه آنچه اهمیت دارد میزان استفاده صحیح از سرمایه مدیران جوان و تاثیر آن در توسعه اقتصادی است، تاکید کرد: میزان بهره وری از این سرمایه اجتماعی از اهمیت به سزایی برخوردار است آن هم در شرایطی که بتوان از ظرفیت جوانان متدین شایسته در سمت های مدیریتی استفاده کرد.

راه اندازی اردوی جهادی گره گشای واحدهای تولیدی غیرفعال است

عباس گودرزی با بیان اینکه تنها استفاده از ظرفیت جوانان مهم نیست بلکه هنر در نمایش صحیح به کارگیری آن ها در سمت های مختلف است، افزود: مسئولان اگر کارآمدی مدیران جوان را مشاهده کنند به طور قطع استفاده از این ظرفیت توسعه پیدا خواهد کرد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه برخی با سخن های بیهوده سعی در ایجاد ناامیدی در جامعه داشتند، تصریح کرد: وقتی برخی با این فکر موهوم که جمهوری اسلامی 40 سالگی خود را نخواهد دید این تردید را ایجاد کرده بودند که به بن بست رسیده ایم، مقام معظم رهبری رویکرد گام دوم انقلاب را در جهت بلوغ انقلاب با اعتماد به جوانان مومن، دانا و پرانگیزه اتخاذ فرمودند.  

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: هم اکنون که در جنگ اقتصادی قرار داریم و تعدادی از واحدهای تولیدی غیرفعال شده اند سازمان اقتصادی کوثر می تواند در این زمینه اردوی جهادی راه اندازی کرده و در جهت فعال سازی این واحدها گام بردارد.

وی افزود: این جلسات باید در فصل بودجه یا تدوین برنامه توسعه به منظور مطرح کردن مشکلات موجود در مسیر فعالیت جوانان برگزار شود ضمن اینکه سازمان اقتصادی کوثر می تواند با تشکیل کمیته ای به ارائه راهکار بپردازد.

گودرزی در پایان با اشاره به سخن شهید تهرانی مقدم مبنی بر اینکه فقط آدم های ضعیف به اندازه امکاناتشان کار می کنند، از مسئولان خواست تا امید بین جوانان را در سطح جامعه گسترش دهند.

وجود مدیران پیر عامل تکرارشونده مشکلات است

سیداحسان قاضی زاده هاشمی در تشریح فرآیند اقدامات مجلس دهم پیرامون موضوع جوانان، گفت: فراکسیون جوانان متشکل از 37 نفر از نمایندگانی است که بین 30 تا 45 سال سن دارند و تخصیص 27 صدم سهم ورزش، ایجاد اشتغال، افزایش وام ازدواج، انجام آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج، بررسی آسیب های اجتماعی و تلاش برای تشکیل سازمان اجتماعی در وزارت کشور و قانون منع به کارگیری بازنشستگان ماحصل فعالیت های اعضای این فراکسیون است.

عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه جوان گرایی مهم ترین شاخصه ای بوده که این فراکسیون پیوسته پیگیر آن بوده است، تاکید کرد: هم اکنون 50 میلیون از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند و نباید اجازه دهیم که تقابل بین نسل قدیم یعنی افراد دهه های 20، 30 و 40 و نسل جدید یعنی دهه های 50، 60، 70 و 80 شکل بگیرد بنابراین باید زمینه ای ایجاد شود که تجربیات آن ها به صورت آرام و در قالب اعتماد به جوانان به نسل جدید منتقل شود.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فلسفه تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان، تغییر بین نسلی بوده است، افزود: هدف از تصویب این قانون این بود که چرخه مدیریتی همچون مرداب با رکود همراه نشود چرا که نتیجه آن ایجاد فساد می شود از سوی دیگر منظور از جوان گرایی نیز استفاده از به کارگیری ژن خوب نیست که به صورت آسانسوری بالا کشیده شوند و از طریق رابطه وارد سیستم مدیریتی شوند بلکه هدف از بین بردن رانت و افراد دارای صلاحیت بوده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه معیار شایسته گزینی بر معنای طی مرتبه بوده که جوانان روی پای خود بایستند، خاطرنشان کرد: مدیران پیر عامل تکرار شونده مشکلات کشور هستند بنابراین لازم است که تغییر بین نسلی ایجاد شده و از ظرفیت جوانان پاکدست، پاکدامن، دارای روحیه انقلابی و تحول گرایی با تکیه بر تاکید مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب مبنی بر ما می توانیم در سیستم مدیریتی استفاده شود.

ارزش به کارگیری مدیران جوان در گرو پاسخگویی و شفافیت اقداماتشان است

سیدفرید موسوی رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به کارگیری مدیران جوان دهه 60 در سازمان اقتصادی کوثر، اقدامی مثبت و مبارک است، گفت: هم اکنون تنها تغییر نسل در خصوص جوان گرایی هدف نیست چراکه تحقق این مهم بخشی از مشکلات را رفع می کند بلکه آنچه از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است این است که ما باید با استفاده از ظرفیت جوانان برای تغییر رویکردها، سازوکارها و فرآیندها تلاش کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نسل جدید مدعی پاسخگویی و شفافیت است بنابراین شایسته سالاری در به کارگیری مدیران جوان به این معنا است که قادر به ایجاد چه نوع تغییرات در بخش های مختلف است ضمن اینکه چه اقداماتی انجام می دهد تا در پی آن بسترهای ایجاد فساد از بین برود.

وی یادآور شد: در پی قانونی که در مجلس مصوب شده و 2 هفته قبل نیز ابلاغ شد تمام نهادهای خصولتی موظف به انتشار صورت مالی خود هستند بنابراین باید همه مدیران به این سمت حرکت کنند ضمن اینکه نشان دهند برای نسل بعد از خود چه اقداماتی باید انجام دهند.

موسوی یادآور شد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان برای ایجاد گردش نسلی مصوب شد که در جهت توانمندسازی و استفاده صحیح از منابع انسانی گام برداشته شود ضمن اینکه از تجارب ارزنده مدیران قبلی نیز استفاده شود تا یک همخوانی ایجاد شود.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بیم می رود که فعالیت مدیران جزیره ای شود، افزود: آنچه مسلم است باید تجارب مدیران قبل به اشتراک گذاشته شود اما این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که تحقق این مهم در گذشته در حوزه بنگاه داری صورت نگرفت ضمن اینکه نباید فراموش کنیم تقویت سرمایه اجتماعی یک شبه حاصل نمی شود.

برخی با خساست مانع از ورود جوانان به حلقه مدیریتی شدند

عباس پاپی زاده بالنگان عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فعالیت فراکسیون جوانان مجلس نقش اثرگذاری در فرآیند قانونگذاری داشته است، افزود: این اقدام درخوری است که رئیس سازمان اقتصادی کوثر ریسک پذیری خوبی در جهت اعتماد به جوانان داشته است و سخاوتمندانه از ظرفیت آن ها استفاده می کند و این در حالی است که برخی از مدیران پیر در این مورد خسیس بوده و مانع از ورود جوانان به حلقه مدیریتی می شوند و یا فقط از آقازاده ها برای ورود به این عرصه استفاده می کنند که یک آفت است.

وی یادآور شد: شرایط امروز کشور ایجاب می کند که طیف های جوان پر انرژی وارد سیستم مدیریتی شوند چرا که بسیاری از مدیران با روابط ناسالم فساد اداری و اقتصادی را رقم زده اند که این موضوع می طلبد براساس تاکید مقام معظم رهبری نیروهای جوان دارای ایده نو وارد حلقه مدیریتی شوند تا با این معضل مبارزه کنند و حرکت پرشتابی را برای پیشرفت کشور در پیش بگیرند.

پاپی زاده تصریح کرد: فراکسیون جوانان مجلس این آمادگی را دارد که با تصویب قوانین از مدیران جوان کشور حمایت کند کمااینکه تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان اقدام درخوری بود که در این دوره از مجلس انجام شد.

برنامه های سازمان اقتصادی کوثر در جهت بی نیازی از واردات در زمان تحریم

مالک رحمتی قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر در ارائه گزارش از اقدامات این سازمان در جهت توسعه اقتصادی، افزود: نقدینگی سازمان اقتصادی کوثر از سال 88 تاکنون سه برابر شده است ضمن اینکه از سال 96 تاکنون فعالیت های دانش بنیان و نوآورانه در جهت توسعه اقتصادی در دستورکار آن قرار گرفته است همچنین این سازمان اولین پرونده بیوگاز را اخذ کرده است.

وی یادآور شد: پرورش ماهی در قفس از دیگر اقدامات این سازمان بوده است ضمن اینکه در سال 97 کمیته مقابله با تحریم را راه اندازی کردیم و پیشنهاد کشت دوم در شمال مطرح شد که در صورت تحقق آن به مدت 5 سال از واردات دانه ها بی نیاز می شویم.

رحمتی اظهار کرد: این سازمان 36 شرکت فعال با رویکرد اقتصاد مقاومتی دارد که ضمن فعالیت در مناطق محروم در حوزه کشاورزی موفقیت هایی به دست آورده است و با امتزاج مدیریت جهادی با جوان گرایی در حوزه اقتصادی به دولت کمک می کند.

ویژگی هویتی انقلاب اسلامی جوان گرایی است

محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از زحمات افرادی که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت به مردم می پردازند، افزود: شخصیت و هویت در خصوص فعالیت هایی که انجام می شود از اهمیت به سزایی برخوردار است ضمن اینکه هویت ایرانی اسلامی در سلوک اجتماعی در قالب حرکت اقتصادی جلوه می کند که متکی به اقتصاد مردمی و نه نفتی باشد چرا که این مهم ریشه در مکتب ما دارد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی ربطی به تحریم ندارد بلکه مدل اقتصاد ما اینگونه است که روشی متفاوت با فرهنگ رایج امروز دنیا است ضمن اینکه اقتصاد امروز کشور مردم سالار بوده و از دل نهج البلاغه آمده است.

قمی با اشاره به آنچه مقام معظم رهبری در تعبیر اقتصاد مقاومتی بیان کرده اند، یادآور شد: اقتصاد مقاومتی درون زا، برون گرا، مردم بنیاد، دانش بنیان و عدالت محور است.

وی اظهار کرد: ویژگی هویتی انقلاب اسلامی جوان گرایی است ضمن اینکه مقاوم سازی جامعه از مدیران جوان برمی آید که می توانند گره گشا باشند.

قمی تاکید کرد: مدل نگاه تمدن ایرانی اسلامی می گوید که جوانان پیشرو هستند ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی در تثبیت و تحکیم اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت مدیران جوان سرنوشت ساز است.

قمی در پایان یادآور شد: مقام معظم رهبری دستور داده اند که بدنه مدیریتی سازمان تبلیغات اسلامی جوان شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet