ایام محرم 1398
1398/05/27 13:56:15
سرویس سیاسی
ابوترابی با اشاره به اصلاح آیین نامه داخلی:

گزارش های تحقیق و تفحص در قوه قضاییه به سرانجام می رسد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس می گوید با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس گزارش های تحقیق و تفحص در قوه قضاییه به سرانجام می رسد.
گزارش های تحقیق و تفحص در قوه قضاییه به سرانجام می رسد عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس می گوید با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس گزارش های تحقیق و تفحص در قوه قضاییه به سرانجام می رسد. https://cdn.icana.ir/d/019/201802104219829541.jpg گزارش,های,تحقیق,و,تفحص,در,قوه,قضاییه,به,سرانجام,می,رسد Icana

ابوالفضل ابوترابی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اصلاح آیین نامه داخلی در خصوص رسیدگی به گزارش های تحقیق و تفحص مجلس در قوه قضاییه، گفت: بسیاری از گزارش های نظارتی مجلس که به قوه قضاییه می رسید منتج به صدور رأی نمی شد، در بررسی ها دلایل مختلفی برای این مسئله مشخص شد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مشکلات عدم مستندات دقیق و قانونی برای گزارش های تحقیق و تفحص بود از این رو در قوه قضاییه لازم بود مجدد تحقیقاتی بر روی پرونده ارسالی صورت گیرد و همین امر رسیدگی به گزارش های مجلس را زمان بر می کرد.

وی ادامه داد: عدم مستندات قانونی همراه گزارش های تحقیق و تفحص باعث شده بود که رسیدگی به چنین پرونده هایی در قوه قضایی مانند سایر پرونده ها باشد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به نشست اخیر روسای کمیسیون ها با رئیس قوه قضاییه، بیان داشت: در آن نشست به موضوع رسیدگی به پرونده ها و گزارش های تحقیق و تفحص مجلس پرداخته شد، روسای کمیسیون ها خواستار رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های تخلف ارجاعی از مجلس به قوه قضایی که بُعد ملی دارند بودند.

گزارش های تحقیق و تفحص غنی می شود

ابوترابی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه باید گزارش های مجلس بار قانونی بیشتری داشته باشد، گفت: در آن نشست قرار شد گزارش های مجلس حقوقی تر، کارشناسی تر و مستندات نیز ضمیمه آن باشد تا در قوه قضایی با اولویت مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر در آیین نامه داخلی مجلس اصلاحاتی صورت گرفت که گزارش های تحقیق و تفحص خارج از نوبت در قوه قضاییه مورد بررسی قرار گیرد، معاونت نظارت مجلس روند رسیدگی را پیگیری و هر سه ماه یکبار گزارشی از نحوه بررسی پرونده ها به مجلس ارائه کند.

وی گفت: با تقویت ابعاد حقوقی گزارش های تحقیق و تفحص و پیگیری رسیدگی به این گزارش ها در قوه قضاییه انتظار می رود که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس برش بیشتری پیدا کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تاکید کرد: تنها ابزار نظارتی مجلس تحقیق و تفحص نیست، سوال، استیضاح و رای به عدم کفایت از دیگر ابزار نظارتی است، اما با اصلاح آیین نامه داخلی گزارش های تحقیق و تفحص به سرانجام قابل قبولی می رسد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی روز شنبه، 26 مردادماه مجلس شورای اسلامی، با 147 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از 210 نماینده حاضر در جلسه با مفاد ماده 8 طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

در ماده 8 ماده الحاقی در نظر گرفته شد که تاکید دارد: ماده الحاقی - هر یک از کمیسیون ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد (45)، (۲۱۱)، (۲۱۶) و (۲۳۶) این قانون را در قالب گزارش قضائی تهیه و از طریق هیأت رئیسه به قوه قضائیه ارسال می کند تا به صورت خارج از نوبت در دادسرای عمومی تهران مورد رسیدگی قرار گیرد. معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده ها را هر سه ماه یکبار به اطلاع نمایندگان می رساند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet