ایام محرم 1398
1398/05/27 12:17:00
سرویس فرهنگی
گزارشی از وضعیت منابع کتابخانه مجلس که دارای 576 هزار جلد کتاب است؛

منابع یک کتابخانه 113 ساله

کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نخستین کتابخانه پارلمانی خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور با قدمت ۱۱۳ سال و با دارا بودن حدود ۵۷۶ هزار جلد کتاب است.
منابع یک کتابخانه 113 ساله کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نخستین کتابخانه پارلمانی خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور با قدمت 113 سال و با دارا بودن حدود 576 هزار جلد کتاب است. https://cdn.icana.ir/d/019/46932.jpg منابع,یک,کتابخانه,113,ساله Icana

به گزارش  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به عنوان نخستین کتابخانه پارلمانی خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور با قدمت 113 سال و با دارا بودن حدود 576 هزار جلد کتاب، پذیرای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و پژوهشگران، محققان و دانشجویان است. 

کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با دو کتابخانه مرکزی (شماره 1) و ایران‌شناسی (شماره 2)، پیوسته در حال به روز رسانی منابع و خرید کتب جدید است. 

سید مهدی قریشی؛ مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، در ارتباط با وضعیت منابع کتابخانه مجلس، گفت: واحد مجموعه‌سازی این مرکز تلاش می‌کند با توجه به مسئولیت و مأموریت‌های کتابخانه مجلس و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، پیوسته منابع خود را به روز کند. در اردیبهشت ماه سال 98 نیز با خرید حدود چهار هزار جلد کتاب از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، منابع کتابخانه مجلس به نحو مطلوبی ارتقاء یافت. 

قریشی افزود: واحد مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس پس از خرید این مجموعه از نمایشگاه کتاب تهران، این مجموعه را جهت ثبت در سیستم، به واحد سارمان‌دهی ارسال نمود و هم‌اکنون همه این حدود چهار هزار کتاب خریداری شده، در مخازن کتابخانه در دسترس نمایندگان و پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان این مرکز قرار دارد و در وب‌سایت کتابخانه مجلس نیز قابل جستجو است. 

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس  با اشاره به تلاش همکاران خود در واحد مجموعه‌سازی برای خرید منابع جدید، گفت: پس از نمایشگاه کتاب نیز تا کنون، حدود پانصد جلد خریداری شده و پیوسته بر این آمار افزوده خواهد شد. 

قریشی گفت: این منابع پس از ثبت، با توجه به موضوع در دو کتابخانه مرکزی (شماره 1) و ایران‌شناسی (شماره 2)، نگهداری می‌شوند. کتاب‌هایی با موضوعات ایران‌شناسی،‌اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی به کتابخانه ایران‌شناسی مجلس منتقل می‌شود و سایر کتاب‌ها که با توجه به مأموریت کتابخانه مجلس، در حوزه‌های علوم انسانی اعم از تاریخ، ادبیات، حقوق، علوم سیاسی، پارلمانی و... است، در کتابخانه مرکزی مجلس شورای اسلامی، در دسترس عموم قرار می‌گیرد. 

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس در مورد دیگر رو‌ش‌های کتابخانه مجلس برای افزودن منابع گفت: این مرکز جهت غنی‌سازی منابع خود و کتابخانه‌های دیگر، کتاب‌های تکراری و مازاد خود را از طریق مبادله و اهدا به کتابخانه‌هایی که با آنها در این مورد تفاهم‌نامه دارد، منتقل می‌کند. این مراکز، بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور اعم از کتابخانه ملی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، کتابخانه آیت‌الله مرعشی و... هستند. 

قریشی در مورد تلاش وب‌سایت کتابخانه مجلس برای معرفی منابع این مرکز گفت: وب‌سایت کتابخانه،‌ موزه  و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به آدرس  www.ical.ir همواره تلاش می‌کند منابع مختلف این مرکز اعم از منابع موزه، کتاب‌های خطی، چاپ سنگی و سربی، منابع موجود در مرکز اسناد اعم از سندهای این مرکز، منابع گزارش‌های دولتی و اسناد واسپاری سازمان ملل متحد، نشریات قدیمی و جدید موجود در مرکز نشریات،‌ منابع موجود در دو کتابخانه‌ ایران‌شناسی و انقلاب اسلامی و منابع تازه‌خریداری شده را معرفی و اطلاع‌رسانی کند. 

به گزارش خانه ملت، هم اکنون نیز منابع تازه‌خریداری شده کتابخانه مجلس از نمایشگاه کتاب امسال، به مرور و در بخش‌های مختلف به صورت هفتگی، روی وب‌سایت این مرکز معرفی می‌شوند.

تازه‌ترین کتاب‌های فارسی خریداری شده در سال 1398 و همچنین کتاب‌های فارسی و لاتین خریداری‌شده در حوزه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس شورای اسلامی نیز در اینجا قابل مشاهده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet