ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1398/05/29 10:46:14
سرویس اجتماعی
مازنی:

تحریم‌ها را باید در جهت خودکفایی به فرصت تبدیل کرد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: زیرساخت دل بریدن از بیگانگان باید اینگونه فراهم شود که اراده مردم و مسئولان به این تعلق گیرد که کشور را به گونه ای دیگر اداره کنند البته این به معنای قطع رابطه با دنیا و بستن دروازه‌های کشور به روی بیگانگان نیست.
تحریم‌ها را باید در جهت خودکفایی به فرصت تبدیل کرد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: زیرساخت دل بریدن از بیگانگان باید اینگونه فراهم شود که اراده مردم و مسئولان به این تعلق گیرد که کشور را به گونه ای دیگر اداره کنند البته این به معنای قطع رابطه با دنیا و بستن دروازه‌های کشور به روی بیگانگان نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201908104653971182.jpg تحریم‌ها,را,باید,در,جهت,خودکفایی,به,فرصت,تبدیل,کرد Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دل بریدن ملت و مسئولان از بیگانگان باعث جوشیدن کشور از درون شده است، گفت: یکی از شعارهای انقلاب اسلامی، استقلال بود. یکی از مفاهیم استقلال این است که باید در ابعاد مختلف مثل سیاست، فرهنگ و اقتصاد به خوداتکایی رسید. یکی از ابعاد دل بریدن از بیگانگان که مقام معظم رهبری فرمودند این است که زیرساخت‌های اقتصادی در شرایطی فراهم شود که با یک شوکی مثل تحریم‌ها که وارد می‌شود، پول ملی، بازار، کشاورزی، صنعت و کل اقتصاد تا این اندازه تحت تاثیر قرار نگیرد.

یکی از عوامل تاثیرگذار در نوسانات، بیماری مزمن و زمینه‌ای اقتصاد است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: سال گذشته که نوسانات قیمت ارز ایجاد شده بود، نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته و درخواست کمیته حقیقت یاب برای بررسی میزان تاثیر و سهم عوامل مختلف در جهت بروز این وضعیت را داشتم. ایشان به اسحاق جهانگیری ارجاع دادند و تاکنون نیز خبری نشده اما در گفتگویی که به صورت پراکنده با صاحب نظران داشتم، یکی از صاحب نظران مجلس می‌گفت: یکی از عوامل تاثیرگذار در این نوسانات، بیماری مزمن و زمینه‌ای اقتصاد است که به سال‌ها قبل بر می‌گردد یعنی از زمانی که نفت در ایران کشف شد، همیشه چنین مشکلی وجود داشته است.

تحریم‌ها ظالمانه است اما باید آن را در جهت خودکفایی به فرصت تبدیل کرد

وی ادامه داد: زمانی که اقتصاد متکی به نفت و بیگانه باشد، هر جایی که شوکی وارد شود و یا دری بسته شود، کل اقتصاد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هر چند که تحریم‌ها ظالمانه است و آن را به شدت رد می‌کنیم و تمام تلاش این است که تحریم‌ها برداشته شود اما جامعه، دولتمردان و مجلس باید شرایط تحریم را به فرصتی در جهت خودکفایی و خوداتکایی تلقی کنند.

نباید به نفت متکی بود

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه بسیاری از مسئولان باید به این نکته برسند که کشور را نباید اینگونه اداره کرد، تصریح کرد: مسئولان باید بدانند که کشور را می‌توان به گونه‌ای دیگر اداره کرد به عنوان مثال به جای متکی بودن به نفت، باید به کشاورزی، صنایع و گردشگری متکی بود چراکه ایران ظرفیت‌های مختلفی از جمله گردشگری دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: طبق مطالعات می‌توان فهمید کشورهایی که در دنیا پیشرفت کردند، نفت ندارند. کشور پرتغال نفت ندارد اما در شهر لیسبون جمعیتی شبیه راهپیمایی تردد می‌کردند که همگی توریست بودند. به طوری‌که این شهر 10 میلیون جمعیت و 10 میلیون توریست دارد؛ ایران 80 میلیون جمعیت دارد که چنانچه 40 میلیون توریست جذب شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

برخی از مسئولان می‌خواهند تنبلی‌ها را از طریق زیر سوال بردن ارزش‌های دینی و ملی رفع رجوع کنند

رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز تاسف از اینکه برخی تنبلی‌ها را از طریق زیر سوال بردن ارزش‌های دینی و ملی حل می‌کنند، گفت: مثلا برخی می‌گویند به دلیل اینکه مشروب فروشی آزاد یا مراکز فساد در ایران وجود ندارد و حجاب قانونی است به همین دلیل توریست وارد ایران نمی‌شود که اینها بحث‌های کاملا انحرافی و ناشی از تنبلی و ضعف برخی مدیران و مسئولان در حوزه‌ها است که یا مشخصا در حوزه گردشگری و دیگر حوزه‌ها کار می‌کنند و به هر حال می‌خواهند حرفی زده باشند و به دنبال ساده کردن صورت مسئله هستند.

ظرفیت‌های گردشگری ایران بسیار بالا است

مازنی افزود: یک میلیارد و چند صد میلیون مسلمان وجود دارد که با فرهنگ و آداب و رسوم آشنایی دارند اما سوال اینجاست: از این تعداد که همه به امام رضا (ع) عشق می‌ورزند، چند درصد را توانستیم جذب زیارت امام رضا(ع) و یا حضرت معصومه (س) و یا شاهچراغ کنیم که به نام زیارتگاه‌های مقدس اهل بیت به ایران بیایند و بعد شیراز، حافظ، سعدی، پاسارگاد و یا شمال ایران را ببینند چراکه ایران ظرفیت گردشگری بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه امنیت ایران در تمام کشورهای منطقه بی‌نظیر است، اظهار داشت: چنانچه با استناد به این امنیت، شرایطی را برای آمدن ملت‌های دیگر فراهم کنیم، اوضاع اقتصاد بهتر می‌شود؛ حتی در طرح زیارت که با برخی متخصصان بحث می‌کردیم گفتیم که زیارتگاه‌های غیر مسلمان مثل کلیسای ننه مریم در ارومیه وجود دارد که می‌توان شرایطی را فراهم کرد تا مسیحی‌ها از این کلیسا بازدید کنند. مردم ایران نیز مهمان‌نواز هستند.

کمتر فکر می‌شود که چطور می‌توان از وابستگی به نفت و خام فروشی عبور کرد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ادامه داد: صنعت سینما، صنایع دستی و انواع صنایع فرهنگی به اقتصاد فرهنگ کمک می‌کنند اما زمانی که با مسئولان در سطوح بالا صحبت می‌کنیم و برای تحریم‌ها تصمیم می‌گیرند، می‌گویند چطور می‌توان تحریم‌ها را دور زد که چند بشکه نفت را قاچاقی بفروشیم تا مشکلات حل شود؟ کمتر فکر می‌شود که چطور می‌توان از وابستگی به نفت و خام فروشی عبور کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: زیرساخت دل بریدن از بیگانگان باید اینگونه فراهم شود که اراده مردم و مسئولان به این تعلق گیرد که کشور را به گونه دیگر اداره کنند البته این به معنای قطع رابطه با دنیا و بستن دروازه‌های کشور به روی بیگانگان نیست.

تصمیم‌سازان باید با همدلی دست یکدیگر را بگیرند

وی با تاکید بر اینکه ایران باید به غیر از اسرائیل که نامشروع است، با تمام دنیا ارتباط برقرار کند، تصریح کرد: باید با همه مذاکره کرد چراکه ایران منطق و امکان ارتباط برقرار کردن دارد. چین به دلیل اینکه زیرساخت‌های اقتصادی را درست کرده، در برابر تحریم‌های آمریکا مانند کوه ایستاده است. روسیه بعد از ایران دچار انقلاب شد و سال 57 که ایران انقلاب کرد، شوروی همچنان وجود داشت اما روسیه نیز تحریم است اما تحریم‌ها چقدر بر روسیه تاثیر گذاشته؟ چرا باید ایران در برابر تحریم‌ها ضعیف باشد. درواقع دغدغه‌های رهبری همین مسائل است و دولت، کمیسیون‌های مختلف مجلس و کسانی که خارج و دولت و مجلس در عرصه‌های تصمیم‌سازی هستند باید به جای اینکه پای یکدیگر را بگیرند، با همدلی دست یکدیگر را بگیرند.

باید به بخش خصوصی، تعاونی‌ها و جوانان فرصت داد

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: باید به بخش خصوصی، تعاونی‌ها و جوانان فرصت داد. جوانان از طریق اینترنت و استارت‌آپ‌ها مشاغل و فرصت ایجاد کردند و این موارد منجر به مهاجرت معکوس شده است. بسیاری از جوانان به خاطر همین استارت‌آپ‌ها از آمریکا به ایران برگشتند چراکه فرصت شغلی ایجاد شده است. مسئولان باید موانع را از سر راه بردارند و چنانچه به رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل شود، ایران به کشوری توسعه یافته در منطقه تبدیل می‌شود و دیگر آمریکا و پدر جد آمریکا غلطی نمی‌تواند انجام دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet