شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1388/07/20 14:28:00
سرویس سیاسی
رئیس کمیسیون دفاعی مجلس ملی اتریش با لاریجانی:

اتریش به گسترش مناسبات و همکاری‌های خود با ایران می‌اندیشد

** پیتر فیشتن بائر رئیس کمیسیون دفاعی مجلس ملی اتریش بعد از ظهر امروز یکشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از اداره کل بین الملل مجلس شورای اسلامی در این دیدار ابتدا لاریجانی روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اتریش را دوستانه و برخوردار از سابقه‌ای طولانی دانست و اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران نسبت به افزایش همکاری‌ها ومناسبات فیمابین در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی و اقتصادی با اتریش اهتمام خاصی قائل است.

وی در ادامه بر حمایت مجلس شورای اسلامی از گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های فوق تاکید کرد و دورنمای این مناسبات را مثبت ارزیابی نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسایل و تحولات منطقه‌ای و بین المللی نقش جمهوری اسلامی ایران در این تحولات را در جهت کمک به استقرار ثبات و آرامش در منطقه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران با قرار داشتن در منطقه‌ای حساس، همواره ایفاگر نقشی مثبت در راستای ارامش آن بوده است.

وی در ادامه با انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای برخی کشورها در مبارزه با تروریسم، ابراز عقیده کرد: چالش‌ها و بحران‌های کشورهای منطقه باید بدست خود آنها حل و فصل گردد.

در ادامه این دیدار همچنین پیتر فیشتن بائر رئیس کمیسیون دفاعی مجلس ملی اتریش با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، هدف از این سفر را کمک به برداشتن گام‌های بلند در جهت گسترش بیشتر از پیش مناسبات دو کشور در زمینه‌های مختلف، عنوان کرد و گفت: ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است و اتریش به گسترش مناسبات و همکاری‌های خود با این کشور دوست اهمیت زیادی قائل است.

وی با اشاره به توافق‌های دو کشور برای افزایش حجم مبادلات اقتصادی و تجاری بویژه در زمینه گاز گفت: سطح تبادلات تجاری در راستای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود نیست و باید هر چه بیشتر گسترش یابد.

وی در مورد پروژه موسوم به نوباکو نیز اظهار نمود: اتریش در این خصوص موضع مستقلی دارد و بر این باور است که بدون حضور جمهوری اسلامی ایران، چنین پروژه‌ای نمی‌تواند اصالتا وجود داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به نقش مثبت کشورمان در تحولات عراق و افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه پرتنشی واقع شده و برای افغانستان بهره‌گیری از توانمندی همسایه‌ای مطمئن همچون ایران برای استقرار ثبات و آرامش در آن اهمیت فوق العاده و راهبردی دارد.

وی در پایان خواستار گسترش هر چه بیشتر روابط بین پارلمان‌های دو کشور شد.

گفتنی است در این دیدار دکتر لاریجانی نیز از همتای اتریشی خود برای سفر رسمی به کشورمان دعوت بعمل آورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet