ایام محرم 1398
1388/07/21 09:32:00
سرویس بین الملل
کاظم جلالی در گفت و گو با خانه ملت تشریح کرد:

جزییات سفر رییس مجلس به سوییس

**دبیرکل ایرانی اتحادیه بین المجالس جهانی از همراهی هفت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با علی لاریجانی در اجلاس زنو خبر داد.

کاظم جلالی  که خود از نمایندگانی است که علی لاریجانی را در این سفر همراهی می کند در گفتگو با خر نگار خانه ملت افزود: مرتضی آقاتهرانی فاطمه آلیا ، ،ناصر موسوی ، علیرضا سلیمی ، علیرضا دهقانی ، فاطمه آجورلو ، نمایندگان تهران، راهرمز، محلات و دلیجان، یذه و باغملک و کرج از نمایندگانی هستند که برای شرکت در اجلاس ژنو به این سفر می آیند.

لاریجانی در نخستین سفر خارجی خود به عنوان رییس مجلس هشتم علاوه بر سخنرانی در این اجلاس دیدارهایی را با روسای مجالس کشورهای مختلف شرکت کننده و نیز برخی مقامات کشور میزبان خواهد داشت و این اجلاس فرصت مناسبی خواهد بود که راهکارهای توسعه مناسبات و همکاریهای پارلمانی در سطح بین المللی مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: اجلاس ژنو در روزهای دوشنبه و سه شنبه 27 و28 مهر ماه در ژنو برگزار می شود و لاریجانی در حاشیه این دیدار با روسای پارلمانهای شرکت کننده در این اجلاس در مورد مسائل سیاسی و بین المللی روز مذاکره خواهد کرد.

جلالی همچنین در خصوص اهمیت سفر هیات پارلمانی ایران به ژنو به ریاست علی لاریجانی رییس مجلس برای شرکت در اجلاس پاییزه اتحادیه بین المجالس گفت: شرکت هیات پارلمانی ایران در این اجلاس فرصتی مغتنم و گامی به جلو برای بکارگیری دیپلماسی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران است.

وی تاکید کرد: اجلاس ژنو فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران است تا نظرات خود را برای پارلمان های دنیا تبیین کند بنابر این سفر هیات پارلمانی ایران به ژنو بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.

دبیرکل ایرانی اتحادیه بین المجالس با بیان اینکه معمولا روسای مجالس برخی کشورهای جهان و در مجموع هیات هایی از تمام پارلمان های سراسر جهان در این اجلاس شرکت می کنند، گفت: عمده کار رییس مجلس شورای اسلامی در این اجلاس به دو بخش سخنرانی اصلی در حضور روسا و نمایندگان مجالس شرکت کننده و دیدار های وی با روسای مجالس و یا روسای هیات های پارلمانی کشورها در حاشیه این نشست خواهد بود.

وی در مورد دستور کار جانبی هیات ایرانی در این اجلاس گفت: هیات پارلمانی ایران برای ماده اضطرای اجلاس اتحادیه بین المجالس دارای در خصوص مساله غزه، فلسطین و مسایل مربوط به مسجدالاقصی پیشنهادی را مطرح خواهد کرد.

وی افزود: در هر اجلاس اتحادیه بین المجالس موسوم به IPU، ماده ای با عنوان "ماده اضطراری" به رای گذاشته می شود که در صورت تصویب آن، قطعنامه ای هم در مورد آن صادر می شود.

این گزارش می افزاید:اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی هر سال دو نشست بهاره و پائیزه برگزار می‌کند که معمولا در ژنو برگزار می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet