ایام محرم 1398
1388/07/21 12:09:00
سرویس اقتصادی

توضیحات همتی درباره حل اختلاف حساب بین شرکت نفت و بانک مرکزی

**معاون پارلمانی دیوان محاسبات اظهار داشت: دیوان محاسبات از ابتدا اعلام کرده است که هیچ پولی گم نشده است

"فریدون همتی" در حاشیه جلسه علنی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در ارتباط با خبرهای متفاوت منتشر شده در روزهای اخیر در مورد حل اختلاف حساب یک میلیارد دلاری شرکت‌های تابعه وزارت نفت و مختومه شدن این پرونده در دیوان محاسبات گفت: دادستان دیوان محاسبات و روابط عمومی دیوان هر دو مکمل یکدیگر هستند و در یک مسیر حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه روابط عمومی و دادستان دیوان هر دو در بیان موضوع همگام هستند گفت: در گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات اختلاف حساب عنوان شده است اما در رسانه‌ها با عناوین مفقود شدن، گم شدن از این موضوع یاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات از ابتدا مرتبا اطلاعیه می‌داد و اعلام می‌کرد که هیچ پولی در کشور گم نشده و این موضوع صرفا اختلاف حساب بین شرکت نفت و بانک مرکزی است.

همتی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت اساسنامه ندارد گفت: رابطه نفت و دولت باید در قالب اساسنامه دقیق معرفی شود.

وی گفت: هر سال در قانون بودجه رابطه دولت با نفت تعیین می‌شود و بر این اساس که ارقامی از منابع درآمدی نفت که باید به حساب خزانه واریز شود نمی‌رود و این مساله حقوق بیت المال است.

همتی تصریح کرد: بعضی از این مساله برداشت غلط انجام دادند و دیوان محاسبات مسئول برداشت غلط دیگران نیست.

وی تاکید کرد: دیوان از ابتدا اعلام کرده است که هیچ پولی گم نشده است و اختلاف حسابی بین شرکت نفت و بانک مرکزی است.

معاون پارلمانی دیوان محاسبات در ادامه افزود: پس از آنکه گزارش در مجلس خوانده شد و این پرونده به دادسرای دیوان فرستاده شده دادسرا این موضوع را بررسی نمود.

همتی افزود: مسئولین بانک مرکزی توضیحاتی را همراه با اسناد ارائه دادند و دادسرا نتیجه گرفت که در بحث یک میلیارد و 58 میلیون دلار اشکالی متوجه بانک مرکزی نیست و موضوع در مورد بانک مرکزی مختومه شد و این مساله مورد تایید دیوان محاسبات است.

وی خاطرنشان کرد: در اختلاف حساب‌هایی که بین شرکت نفت با دولت و بانک مرکزی وجود دارد دیوان محاسبات به عنوان مرجع نهایی قانونی رسیدگی خواهد کرد.

همتی در ادامه از واریز نشدن منابع ریالی فروش نفت و گازوئیل تا حد 499 میلیارد تومان، 351 میلیون دلار مربوط به پرونده سیف، یک میلیارد و 607 میلیون دلار مربوط به صادرات گاز به عنوان سه پرونده‌ای نام برد که رسیدگی به آنها در دیوان محاسبات ادامه دارد.

وی افزود: هنوز این پرونده ها منجر به صدور حکم نشده و در صورت صدور حکم این مبالغ باید به خزانه داری واریز شود.

معاون پارلمانی دیوان محاسبات با تاکید مجدد بر اینکه حتی یک ریال هم در کشور گم نشده خاطرنشان کرد: کار دیوان محاسبات در ارائه گزارش کار درستی بود وقرائت گزارش نیز در صحن طبق قانون صورت گرفت.

وی ادامه داد: اما در نهایت نظر دادستان مبنی بر مختومه شدن پرونده ارائه شد و اکنون تنها اختلاف حساب‌هایی بین شرکت نفت و بانک مرکزی وجود دارد که در حال رسیدگی است.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet