شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1398/06/11 17:16:07
سرویس صحن
میرزاده خبر داد؛

طرح مجلس برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: مجلس طرحی را برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی به صحن مجلس ارائه خواهد کرد.
طرح مجلس برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: مجلس طرحی را برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی به صحن مجلس ارائه خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201908107017582483.jpg طرح,مجلس,برای,اصلاح,شیوه,سنجش,و,پذیرش,در,دانشگاه,آزاد,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدحمایت میرزاده در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 11 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، در قرائت گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پس از پذیرش دانشجویان در آزمون ورودی به دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1397، مشکلات بسیاری برای برخی از افرادی که اسامی آنها به عنوان پذیرفته شده اعلام شده بود، رخ داد. اسامی برخی افراد حذف شد و دانشگاه با اعلام اشتباه در روند پذیرش از ثبت‌نام آنها جلوگیری کرد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و کمیته آموزش عالی این کمیسیون، با تشکیل جلسات پیوسته و استعلام از نهادهای ذیربط به بررسی موضوع پرداخت که گزارش آن مستند به تبصره (1) ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس ارسال شد.

وی ادامه داد: پس از برگزاری آزمون ورود به دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 97- 98 و اعلام اسامی پذیرفته شدگان و پس از آن اسامی افراد ذخیره، و بعد از گذشت چند روز از سال تحصیلی در برخی رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد که پذیرش افراد به درستی صورت نگرفته و در پی اشتباه سیستمی افراد علیرغم ثبت‌نام، دریافت کارت دانشجویی یا حتی انتخاب واحد مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی نیستند. این موضوع سبب بلاتکلیفی و ایجاد مشکلات فراوانی برای افراد شد و اعتراض آنها را در پی داشت که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رصد موضوع خواستار پیگیری مجلس شدند و این موضوع فورا در دستور کار کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری قرار گرفت و کمیته آموزش عالی و دانشگاه‌های این کمیسیون ماموریت یافت تا پس از بررسی همه جانبه موضوع، گزارش خود را ارائه کرده و با همنشینی دستگاه‌های ذی ربط، موضوع را حل و فصل کند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این امر با تشکیل 5 جلسه مداوم و پی در پی و با حضور همه مسئولان امر اعم از رئیس و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران سازمان سنجش کشور، مدیران و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران و معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صورت گرفت و مشروح این جلسات طی گزارشی به کمیسیون اصل نودم قانون اساسی ارسال شده است.

میرزاده در مورد جمع بندی و ارائه پیشنهاد گفت: آمار قطعی و نهایی پذیرش امسال به همراه اسامی افرادی که دچار مشکل شده بودند (به تفکیک رشته محل) و مراحل وقوع تخلف را به طور رسمی به کمیسیون و کمیته، اعلام و مستندات آن واصل شد. موضوع توسط اعضای کمیسیون، کمیته ر دیگر نمایندگان و مسئولان اجرائی به بحث گذارده شد و افراد نقطه نظرات خود را بیان کردند که در نهایت اعلام شد که مجموع افرادی که پس از ایجاد ظرفیت های جدید، انتخاب رشته مجدد، جایابی مجدد و استفاده از تمامی راهکارهای قانونی، علی رغم دریافت کد دانشجویی، به دلیل عدم کسب تراز علمی، مجاز به تحصیل نیستند ۵۹۹ است. کف تراز علمی در رشته پزشکی ۹۵۱۲، در رشته دندانپزشکی ۹۵4۰ و در داروسازی ۹۳۰۳ است و این افراد تراز علمی را کسب نکرده‌اند و امکان هیچ نوع پذیرشی برای آنان وجود ندارد و در صورت اعلام پذیرش آنان برای حدود ده هزار نفر جدید که بین این افراد و آخرین نفر پذیرش شده هستند، حق جدید ایجاد خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متخلفان، فردی در مرکز کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسه‌ای آموزشی در ساری بوده‌اند، اعلام کرد که افرادی در این قضیه بازداشت شده اند. در نهایت موارد ذیل مورد توافق مسئولان قرار گرفت که بر این اساس به هیچ عنوان ارقام و آمار جدیدی توسط دانشگاه آزاد اسلامی یا نهادها و سازمان‌های دیگر اعلام نشود،  شهریه ها و هزینه های اخذ شده از افراد بازگردانده شود و در صورت تائید قوه قضائیه، به افراد خسارت نیز پرداخت شود،  با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه‌های دولتی با افرادی که در این دانشگاه‌ها پذیرفته شده بودند اما با اعلام قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی، در دانشگاه دولتی ثبت نام نکرده‌اند، همکاری کند و با ارائه مهلت جدید پذیرش، از آنان ثبت نام به عمل آور، با همکاری سازمان نظام وظیفه، مشکل حضور و غیبت در خدمت سربازی برای افرادی که به اشتباه اسامی آنان اعلام شده است، حل شود.

وی ادامه داد: همچنین کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری پیگیر نحوه برخورد با متخلفان این موضوع خواهد بود، از این پس شکایات افراد باید به صورت موردی و مکتوب و با مستندات به کمیسیون و نمایندگان ارائه شود، حق ثبت نام در پذیرش سال آینده دانشگاه دولتی و آزاد اسلامی برای این ۵۹۹ نفر که اسامی آنها به اشتباه به عنوان پذیرفته شدگان اعلام شده است، محفوظ باشد و همچنین کمیسیون متعاقبا طرحی را برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی به صحن مجلس ارائه خواهد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet