ایام محرم 1398
1398/06/12 15:24:36
سرویس صحن
مونسان در دفاع از برنامه های پیشنهادی خود جهت تصدی پست وزیر گردشگری

گردشگری؛ عاملی در ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی کشور

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی با اشاره به پتانسیل های فراوان گردشگری در کشور، آن را  عاملی در ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی دانست.
گردشگری؛ عاملی در ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی کشور وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی با اشاره به پتانسیل های فراوان گردشگری در کشور، آن را  عاملی در ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201909100098572087.jpg گردشگری؛,عاملی,در,ایجاد,اشتغال,پایدار,و,رونق,اقتصادی,کشور Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی اصغر مونسان در نشست علنی امروز (سه شنبه 12 شهریور) مجلس شورای اسلامی در جریان دفاع از برنامه های خود به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضمن تشکر از نمایندگان بابت ارتقای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به وزارتخانه با توجه به مسئولیت های وسیع و متنوع مسئولیت ها در آن گفت: امروز که با پیشنهاد رئیس جمهور محترم و طی مراحل قانونی در پیشگاه نمایندگان مردم حضور دارم، اعتقاد دارم تعامل دولت و مجلس بسیار خوب و کارگشا می باشد.

وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: اگر تقدیر الهی بر این باشد که این کمترین سرباز آرمان های مقدس جمهوری اسلامی ایران با دست منتخبان مردم به عنوان وزیر دولت دوازدهم انتخاب شوم، بنا دارم که بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیات دولت در عید غدیر حرکت جهادی و نیت الهی را سرلوحه کار خود قرار داده و در تعامل با وکلای ملت بتوانم یادگاری ماندگار در ارتقای اقتصاد و فرهنگ کشور با استفاده از پتانسیل های موجود در این وزارتخانه فرهنگی، صنعتی و اقتصادی داشته باشم.

وی افزود: باید بدانید در آینده نه چندان دور نرم افزارها و اطلاعات همه صنایع را خواهد بلعید، شرکت های خدماتی در آینده ای نزدیک تبدیل به نرم افزار خواهند شد. هم اکنون یکی از بزرگترین شرکت های سازنده هواپیما در دنیا، بزرگترین شرکت هتلداری در دنیا را داراست، در حالی که یک هتل ندارد و شرکت های فعال در زمینه الکترونیک با ارائه نرم افزارهای تشویقی خود و بادقت صددرصد به کمک پزشکان در تشخیص انواع سرطان خواهند آمد.

مونسان ادامه داد: انسان ها فعالیت های خود را به نرم افزارهای اطلاعاتی واگذار خواهند کرد و تاریخ، تفریح و گردشگری با معنای عام را برای خود نگه خواهند داشت. ماشین های بدون راننده در خدمت حمل و نقل خواهند آمد و فرزندان ما نیازی به گرفتن گواهینامه نخواهند داشت. چاپ سه بُعدی به زودی و با سرعت تمام به خدمت صنعتگران خواهد آمد و به سادگی تولید ساختمان از طریق فیلترهای سه بُعدی انجام خواهد گرفت، بنابراین 70 تا 80 درصد شغل ها تا 20 سال آینده وجود نخواهد داشت.

وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: شغل های جدید به وجود خواهد آمد و 40 درصد از شغل های امروزی از بین خواهند رفت و زمانی در سال 1950میلادی بیش از 25 میلیون گردشگر در دنیا به سفر می پرداختند اما این رقم در حال حاضر به عدد یک میلیارد و 400 میلیون نفری رسیده است که پیش بینی می شود تا یکصدسال آینده به قم 4.7 میلیارد گردشگر برسد که موضوعاتی از قبیل هواپیماهای بدون سرنشین، قطارهای سریع السیر و ماشین های متفکر برای سفرهای فضایی به وجود خواهد آمد که یک شرکت گردشگری هماهنگی کرده تا مردم را به مریخ بفرستد. این بدان معنا است که اوقات فراغت گسترش خواهد یافت و گردشگری عنوان بهترین شغل و کسب درآمد برای افراد خواهد شد.

وی گفت: امروز صحبت از وزارتخانه ای است که ابعاد فرهنگی، اقتصادی و فرهنگی دارد. در بُعد فرهنگی حفاظت و مرمت از بناهای مهم تاریخی و آداب و سنن یعنی میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس کشور عزیزمان ایران و انتقال به آینده از وظایف مهم این وزارتخانه است.

مونسان افزود: حفاظت و توسعه صنایع دستی کشور و احیای هنرهای در حال نابودی به عنوان میراث ناملموس کشور، معرفی فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی از طریق گردشگران خارجی و ورود به کشور و شناساندن چهره واقعی ملت ایران به دنیا که می توان از طریق گردشگران خارجی استفاده کرد.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی ادامه داد: توزیع عادلانه ثروت و درآمد از طریق توزیع یکنواخت گردشگر در کشور در ابعاد اقتصادی و گردشگری می تواند بسیار راهگشا باشد. باید گفت گردشگری در جایگاه سوم اقتصادی دنیا قرار دارد و به واسطه ویژگی های منحصر به فردش مانند نرخ بالای ایجاد اشتغال، ارزش افزوده بالا، ارز آوری بالا و زودبازده بودن، نرخ پایین سرمایه گذاری نسبت به شغل های دیگر می تواند باعث رونق اقتصادی شود که می توان با استفاده از این ظرفیت ها بسیاری از مشکلات اقتصادی و اشتغال کشور را حل کرد.

وی با بیان اینکه نقش محرک اقتصادی حوزه گردشگری برکسی پوشیده نیست، ادامه داد: به عنوان مثال در ایام عید نوروز به دنبال فعالیت‌های حوزه گردشگری، تمام بخش‌های اقتصاد کشور به حرکت درآمده و یک تحرک جدی در اقتصاد کشور ایجاد می­‌شود، همچنین بخش صنایع‌دستی علاوه بر ابعاد فرهنگی دارای ابعاد اقتصادی است.

مونسان با بیان اینکه ایران به‌واسطه ظرفیت­‌های بی‌نظیر تاریخی و فرهنگی، بناهای متعدد تاریخی، تماکن متعدد دینی، وجود بیش از 600موزه فعال، ظرفیت‌های طبیعی و تنوع آب و هوایی جزء 10 کشور پرظرفیت گردشگری جهان جای گرفته است، افزود: خوشبختانه گردشگری با رشد خوبی رو به جلو حرکت می‌کند و علیرغم مشکلات ایجاد شده در این مدت به واسطه تحریم­‌ها لازم است بگویم؛ اگرچه تفاوت نرخ ارز یکی از دلایل رشد درآمد گردشگری بوده اما دلیل عمده این رشد نیست چراکه پکیج­‌های سفر به ایران را در خارج از کشور به صورت دلاری فروخته، بنابراین سود آژانس‌های گردشگری بیشتر شده است، در گذشته پکیج‌­های گردشگری حدود و 1200 تا 2200 دلار فروخته می‌شد اکنون نیز به همین قیمت به فروش می رسد

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه به واسطه تحریم ها برای صنعت گردشگری، کاهش پرداخت­های مستقیم به عنوان یکی از اجزای مهم توسعه گردشگری خارجی محقق شده است، ضمن آنکه کوچکترین تنش منطقه‌ای بر گردشگری اثرات سوء گذاشته و تلاطم‌های ارزی گردشگران را سرگردان میکند اما به دلیل تدابیر میراث فرهنگی مانند لغو روادید با کشورهای هدف، تعیین کشورهای هدف، تمرکز بر کشورهای منطقه‌ای و تبلیغات وسیع در فضای مجازی اثرات مضر تحریم کاهش پیدا کرد.

8 هزار عمانی در 4 ماه گذشته به ایران سفر کرده اند

وی  اضافه کرد: به عنوان مثال حدود 8 هزار عمانی در 4 ماه گذشته به ایران سفر کرده اند که بخش عمده‌ای از گردشگران سلامت و درمانی ایران را تشکیل می‌دهند و امسال گردشگران کشور عمران پس از لغو روادید به 80 هزار نفر رسیده‌اند و اخیرا نیز با کشور چین لغو رواید کرده که حدود 150 میلیون گردشگر خروجی دارد، هدف‌گذاری ما برای جذب گردشگرهای  این کشور در فاز اول یک میلیون نفر و در فاز دوم 2 میلیون است.

مونسان یادآور شد: بنابر آمار بانک مرکزی در سال 97 سهم صنعت گردشگری در GDP کشور به 11.8 میلیارد دلار بوده که به نظر عدد خوبی است، البته این عدد باید ارتقاء پیدا کند، این عدد حدود 2.9 درصد GDP کشور را تشکیل می­دهد و به دنبال رساندن این سهم به 4.5 درصد هستیم که بالغ بر 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این حوزه را می­طلبد.

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حجم سرمایه گذاری در پروژه های حوزه گردشگری را اکنون بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با این میزان سرمایه‌گذاری تعداد 405 هتل و 154 هتل 4 و 5 ستاره ساخته شده است و تلاش خواهیم کرد 60 تا 70 درصد این پروژه ها را تا پایان سال جاری به بهره‌برداری رسانیم، تا این لحظه نیز بیش از 4500 موافقت اصولی صادر شده است و این آمار مرتبا رو به رشد است.

وی بیان کرد: همچنین 1.8 میلیارد دلار سرمایه خارجی در هیات سرمایه‌گذاران خارجی ثبتو علاوه‌بر آن مجموع فعالیت های هر سه حوزه در 2 سال گذشته موجب ایجاد 300 هزار شغل در کشور شده است.

تحقق عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت از طریق رونق گردشگری

مونسان همچنین اضافه کرد: بهره ‌برداری از 1425 واحد بومگردی در 2 سال گذشته علاوه‌بر تامین زیرساخت در حوزه طبیعت‌گر‌دی سبب ایجاد اشتغال، جلوگیری مهاجرت روستائیان به شهر و حتی معکوس شدن آن و رونق اقتصادی در روستاها شده است که این مسائل به معنای عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت.

300 میلیون دلار صادرات چمدانی

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه حوزه صنایع دستی نیز به اقتصاد کشور کمک کرده است، اضافه کرد: صادرات 289 میلیون دلاری از مبادی گمرکی محقق شده و با توجه به تعداد گردشگران خارجی در کشور حدود 300 میلیون دلار صادرات  چمدانی داشته‌ایم، درواقع بیش از 600 میلیون دلار از این طریق درآمد کسب شده است، همچنین با کسب رتبه نخست جهانی در سال گذشته، ثبت 8 شهر و 2 روستا در فهرست جهانی برای نخستین بار کشور چین را پشت سرگذاشته و به رتبه اول ثبت شهرهای جهانی در حوزه شهرهای صنایع جهانی در دنیا رسیدیم. همچنین 19 شهر و 8 روستا در فهرست ملی کشور ثبت شده اند.

بیمه هنرمندان صنایع دستی مجددا اجرا شد

وی با اشاره به دغدغه نمایندگان در رابطه با بیمه هنرمندان صنایع دستی، گفت: پس از 5 سال توقف بیمه با تلاش های بسیار مجددا از سال گذشته اجرا می‌شود و انشاءالله امسال نیز ادامه پیدا می‌کند، همچنین اخذ 8 نشان جغرافیای بین المللی در 8 رشته صنایع دستی که نشان از اوج نفوذ ایران در محافل بین المللی دارد و جایگاه ایران در این محافل بین المللی به شدت ارتقاء پیدا کرده است.

آغاز اجرای طرح تجاری‌سازی از اواخر سال 96

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی با بیان اینکه اجرای طرح تجاری‌سازی از اواخر سال 96 آغاز کرده، افزود: تلاش داشتیم فروش و مارکتینگ صنایع دستی را ارتقاء دهیم که براین اساس ارتقاء بسته‌بندی، برندسازی، طراحی مبتنی بر سلیقه مشتری، نیاز بازار و کاربردی کردن محصولات کشاورزی محقق شده و رشد بسیاری را در فروش صنایع دستی به دنبال داشت.

مونسان با بیان اینکه حوزه میراث فرهنگی با توجه به هویت عمرانی و ساختمانی علاوه بر نقش فرهنگی، نقش اقتصادی نیز ایفا کرده است، اضافه کرد: به واسطه ماهیت استادکارور و کارگرور در حوزه پروژه های عمرانی نیز برای کشور ایجاد اشتغال شده است، همچنین بیش از 4 هزار پروژه مرمت در 2 سال گذشته انجام شده، در حالی که تمام پولی که میراث فرهنگی در سال گذشته دریافت کرده فقط 150 میلیارد تومان بود و با این میزان پول نمی توانستیم چنین کاری را انجام دهیم مگر با استفاده از مشارکت مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده حداکثری از ماده 27 در لایحه بودجه.

ثبت 5 اثر در فهرست جهانی با رویکرد زنجیره‌­ای

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه ماده 27 قانون بودجه مرمت بناهای تاریخی و تبدیل این بناها به فضاهای کسب و  کار را محقق کرد، افزود: ثبت 5 اثر در فهرست جهانی با رویکرد زنجیره ­ای از اقدامات دیگری است ضمن آنکه ایران هر سال فقط یک سهمیه برای ثبت جهانی دارد اما همکاران بنده با یک حرکت نوآورانه از این سهمیه به صورت زنجیره­‌ای استفاده کردند، به عنوان مثال جنگل­های هیرگانی را ثبت کردیم که 850 کیلومتر معادل 5 استان را دربر می‌گیرد.

مونسان ادامه داد: ارتقای رتبه ایران از 11 به 9 در فهرست میراث جهانی یونسکو با اقدامات صورت گرفته محقق شد. واگذاری حق بهره برداری 69 بنای تاریخی به بخش غیردولتی در قالب ماده 27 قانون بودجه، تقویت دیپلماسی فرهنگی از طریق برگزاری نمایشگاه های مشترک و متقابل با کشورهای دنیا، بخشی از اقدامات صورت گرفته است. از طرف دیگر از سال گذشته نمایشگاه های مشترک را با کشورهای خارجی برگزار کردیم. به طور مثال در نوروز 97 با موزه لوور یک نمایشگاه مشترک در تهران برگزار کردیم که بالاترین آمار بازدید از موزه ملی 2500 نفر در روز بود که این عدد به 12400 نفر در روز رسید.

وی تصریح کرد: همچنین در کشور هلند نمایشگاهی برگزار شد که این نمایشگاه حدود 157 هزار نفر بازدیدکننده داشت که این مسئله بهترین نسخه برای معرفی و ارائه فرهنگ ناب ایرانی است، همچنین در کشور اسپانیا نمایشگاهی در حال برگزاری است و متقابلاً کشورهای خارجی این نمایشگاه ها را در  کشور ما برگزار می کنند و این نشان دهنده اعتماد و امنیت در کشور ما است. مجموع این اقدامات موجب کسب رتبه دستگاه برتر در جشنواره شهید رجایی در سال گذشته و امسال شد. همچنین سازمان میراث فرهنگی در حوزه مبارزه با فساد جزو 5 دستگاه برتر در کشور شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet