ایام محرم 1398
1398/06/12 16:04:19
سرویس سیاسی

اعتماد نمایندگان مجلس به دو وزیر تازه نفس دولت

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به منظور برسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش وپرورش و میراث فرهنگی و گردشگری راس ساعت ۸ و ۱۳ دقیقه و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.
اعتماد نمایندگان مجلس به دو وزیر تازه نفس دولت جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به منظور برسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش وپرورش و میراث فرهنگی و گردشگری راس ساعت 8 و 13 دقیقه و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201902107609057033.jpg اعتماد,نمایندگان,مجلس,به,دو,وزیر,تازه,نفس,دولت Icana

به گزارش خانه ملت امروز مجلس دهم شورای اسلامی وزراتخانه ای جدید برای دولت به میراث گذاشت تا شاید با اعمال نظارت وکلای مردم به یکی از پر در آمدترین صنایع دنیا آن هم در کشوری کم نظیر از نظر جاذبه های گردشگری و طبیعی افقی روشن پیش روی این بخش بازشود و مونسان به عنوان اولین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری جمهوری اسلامی ایران رای اعتماد گرفت، همچنین وزارتخانه پر چالش آموزش و پرورش نیز پس از حدود 72 روز صاحب وزیر شد وزیری که تا پیش از این دبیر هیئت دولت بود.

صحن علنی مجلس شورای اسلامی 12 شهریور ماه 1398

 

رئیس جمهور برای حمایت از وزرا به مجلس آمد

در ابتدای جلسه امروز حسن روحانی رئیس‌جمهور با همراهی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور،  محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیژن زنگنه وزیر نفت، سید محمود علوی وزیر اطلاعات، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور  وارد مجلس شد.

صحن علنی مجلس شورای اسلامی 12 شهریور ماه 1398

 

دفاع روحانی از عملکرد دولت در سیاست خارجی مقدم بر دفاع از وزرای پیشنهادی

رئیس جمهوری که به منظور دفاع از وزرای پیشنهادی خود در مجلس سخنرانی می کرد پیش از ورود به بحث دفاع از وزرا به موضوع سیاست خارجی پرداخت و در این باره گفت: شرایط امروز کشور، شرایط پیچیده ای است که نیازمند نقش آفرینی استثنایی از سوی همه ارکان کشور است. من به یاد ندارم که هیچ کشوری در دهه های گذشته همانند امروز ایران، در فشار اقتصادی حدکثری استکبار جهانی قرار گرفته باشد. مقاومت داخلی و به کارگیری دیپلماسی فعال دو استراتژی اصلی کشورمان در مواجهه با غربی‌ها است.

انتقاد رئیس جمهور از برخی رسانه ها

روحانی تاکید کرد: از برخی رسانه های جمعی می خواهم تضاد، تقابل و دوگانگی در کشور درست نکنند زیرا شرایط ما دوگانگی نیست بلکه وحدت و صدای واحد است. بدون اتحاد عبور از مشکل سخت است.

اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی،شاید دو روز آینده شاید هم وقتی دیگر

روحانی در ادامه صحت های خود تصریح کرد: هنوز با اروپایی ها به توافق نهایی نرسیدیم اما مذاکرات همچنان ادامه دارد،اگر مذاکرات تا روز پنجشنبه به نتیجه نهایی نرسد مرحله سوم را در کاهش تعهدات اعلام خواهیم کرد.

خیال راحت روحانی از رای حاجی میرزایی

رئیس جمهور در پایان صحبت هایش و پس تشریح طولانی وضع سیاست خارجی کشور از وزرای پیشنهادی هم کمی گفت امات دفاع کوتاه از وزیری که رای زیادی از مجلس گرفت نشان دهنده خیال راحت روحانی از سرنوشت رای اعتماد حاجی میرزایی بود.

 مرسی آقای قاضی پور

نادر قاضی پور نماینده خوش سخن ارومیه اولین مخالف وزیر پیشنهادی آموزش پرورش بود که در هنگام سخنرانی خود با کلامی نغز خطاب به یکی از نمایندگان برای دقایقی فضای مجلس را تغییر داد. در ادامه بنایی نماینده گناباد، ذوالقدر نماینده تهران، فرهنگی نماینده تبریز و منصوری نماینده ساوه به عنوان موافقان وزیر پیشنهادی آموزش پرورش از سابقه و برنامه های حاجی میرزایی دفاع کردند.

وعده وزیر پیشنهادی آموزش پرورش برای بکار گیری بیشتر توان زنان در وزرات خانه اش

محسن حاجی میرزایی با تاکید بر لزوم به کارگیری توان مدیریتی زنان گفت: 50درصد دانش آموزان، دختران هستند لذا باید نسبت مدیران زن به همین میزان افزایش یابد تا ظرافت‌های تعلیم و تربیت دختران را مادرانه در مدارس اجرایی کنند.

محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

 

رای اعتماد مجلس به مونسان راس ساعت 11و 15 دقیقه ، رای گیری حدود ساعت 13

در ادامه و پس از اظهارات موافقان ومخالفان وزیر پیشنهادی آموزش پرورش نوبت به برسی صلاحیت وزیر پیشنهادی میراث رسید و نکته جالب تعداد بالای نمایندگانی بود که برای موافقت با مونسان ثبت نام کرده بودند از همین رو یکی از نمایندگان موافق این موضوع را گواهی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس دانست و بت کلیا ضمن تبریک زودهنگام به مونسان گفت: 116نفر از نمایندگان برای موافقت با شما ثبت نام کردند و می توان گفت شما از همین حالا از مجلس رای اعتماد گرفته اید.

یوناتن بت کلیا درنطق میان دستور

 

منتقدان دیروز موافقان امروز ؛ دوستان دیروز مخالفان امروز

یکی از حواشی جلسه رای اعتماد به مونسان مخالفت تعدادی از نمایندگان عضو فراکسیون امید و موافقت تعدادی دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بود، پروانه سلحشوری از جمله مخالفان سر سخت مونسان بود و به برگ برنده ای که وی به عنوان نقطه درخشان عملکردش رو کرده بود اشکال گرفت.

مونسان پیش تر رشد تعداد گردشگران و منابع مالی حاصل از گردشگری را در دوره ی مسئولیت خود در سازمان میراث به عنوان یکی از شاخصه های عملکردی اش ذکر کرده بود و هم در جمع خبرنگاران و هم در متن برنامه پیشنهادی خودش به آن اشاره کرده بود اما سلحشوری آن را ناشی از ضعف عملکردی دولت در کنترل قیمت ارز و کاهش هزینه سفر به ایران برای گردشگران خارجی دانست نه عملکرد مثبت مونسان.

دفاع مونسان از عملکردش در سازمان میراث فرهنگی

مونسان که پیش از تبدیل شدن سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به وزارتخانه رئیس این سازمان بود در زمانی که برای تشریح برنامه های خود داشت پیش تر به دفاع از عملکرد گذشته خود پرداخت و گفت: توسعه صادرات در بخش صنایع دستی، افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور، مرمت یش از 4 هزار اثرو بنا تاریخی در 2 سال گذشته و جلب مشارکت بخش خصوصی در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی از اقداماتی بوده است که در دوسال گذشته انجام شده است.

علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

 

در نهایت مونسان پس از صحبت های موافقان و مخالفان با 163 رای به عنوان اولین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران از مجلس رای اعتماد گرفت و بر صندلی ای تکیه زد که پیش از این با عنوان دیگری به آن تکیه زده بود.

تقدیر مجلس از دولت با سه بیانیه

در پایان جلسه رای اعتماد نمایندگان در بیانیه هایی جداگانه از دولت برای مواضع رئیس جمهور در عدم مذاکره با آمریکا، برگزاری نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر تقدیر و تشکر کردند./

پایان پیام.

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet