هدر موبایل
1398/06/13 10:09:42
سرویس اجتماعی
کمالی پور با انتقاد از طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه:

90 درصد ماهیت سازمان زندان‌ها، قضایی است/ الحاق آن به وزارت کشور میسر نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد ماهیت کار زندان‌ها، قضایی است و انتزاعش از قوه قضائیه میسر نیست، گفت: هیچ کدام از امور زندانیان مرتبط با وزارت کشور نیست.
90 درصد ماهیت سازمان زندان‌ها، قضایی است/ الحاق آن به وزارت کشور میسر نیست نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه 90 درصد ماهیت کار زندان‌ها، قضایی است و انتزاعش از قوه قضائیه میسر نیست، گفت: هیچ کدام از امور زندانیان مرتبط با وزارت کشور نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/201905103013678247.jpg 90,درصد,ماهیت,سازمان,زندان‌ها،,قضایی,است/,الحاق,آن,به,وزارت,کشور,میسر,نیست Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مخالفت با طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه و الحاق آن به وزارت کشور، گفت: بر اساس این طرح سازمان زندان‌ها که وابسته به قوه قضائیه است باید از این دستگاه جدا و تحت نظر وزارت کشور به فعالیت خود ادامه دهد.

هیچ‌گونه سنخیتی میان وزارت کشور و سازمان زندان‌ها وجود ندارد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ‌گونه سنخیتی میان وزارت کشور و سازمان زندان‌ها وجود ندارد، افزود: زندانیان پای ثابت زندان‌ها هستند در این راستا کدام امور از زندانیانی که از دستگاه قضایی به زندان معرفی می‌شوند مرتبط با وزارت کشور است که برخی به دنبال این هستند که آن را از قوه قضائیه جدا و به وزارتخانه‌ای که با کار قضایی آشنایی ندارد واگذار کنند.

وی ادامه داد: چه سنخیتی میان امورات زندانیان مانند آزادی، ملاقات‌، رسیدگی به پرونده و مرخصی آنها با وزارت کشور وجود دارد؛ مشخص نیست افرادی که این طرح را تدوین کردند از چه منظری به این موضوع نگاه کرده‌اند زیرا 90 درصد ماهیت زندان‌ها قضایی بوده و کار سازمان زندان‌ها اجرایی و اداری نیست که به وزارت کشور الحاق شود.

انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه مغایر اصل تفیک قوا است

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، افزود: اگر سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه جدا شود در سلسله مراتب اداری، تبعیت سازمان زندان‌ها باید از وزارت کشور باشد در این زمان تکلیف سازمان با قوه قضائیه که باید تمامی امورات مربوطه را انجام دهد چه می‌شود به طور قطع تداخل قوا به وجود می‌آید و این مخالف قانون اساسی و مغایر اصل تفکیک قوا است.

کمالی پور یادآور شد: به  عنوان مثال اگر قوه قضائیه در نامه‌ای خواستار تحویل زندانی شود و سازمان زندان‌ها بگوید ما زیر نظر وزارت کشور هستیم و نمی‌توانیم از شما تبعیت کنیم در این رابطه تکلیف چیست؟ به طور قطع انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت که به هیچ وجه نباید تحقق یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet