هدر موبایل
1388/07/21 13:24:00
سرویس صحن
رجایی خبر داد:

تشکیل کارگروهی برای بررسی برنج‌های وارداتی

**"عباس رجایی" گفت: کار گروهی متشکل از چند دستگاه اجرایی برای بررسی برنج‌های وارداتی تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، عباس رجایی رییس کمیسیون کشاورزی در جمع خبرنگاران با اشاره به بیانیه مشترک وزارت بهداشت و موسسه استاندارد مبنی بر آلوده نبودن برنج‌های وارداتی گفت: وزارت بهداشت و موسسه استاندارد فقط 67 مورد از 100 مورد این برنج‌ها را بررسی کردند و نتیجه گرفتند که این برنج‌ها مشکلی نداشتند.

وی افزود: تصمیم‌ گرفتیم یک کار گروهی متشکل از چند دستگاه اجرایی این موضوع را مورد رسیدگی قرار داده و نتایج را به کمیسیون کشاورزی ارائه دهند.

نماینده اراک گفت: اگر در کمیسیون به این نتیجه رسیدیم که نتایج به دست آمده درست بوده است به صورت عمومی اعلام شود.

رجایی اظهار داشت: مقرر بود که حدود 100 نمونه برنج از مبادی ورودی و نیز سراسر کشور با مارک‌های مشخص جمع‌آوری شود و بر روی آنها آزمایشاتی انجام شود. نتایج این 100 مورد صورت جلسه شود و به کمیسیون ارائه شود.

وی گفت: آنچه که اعلام شده 67 نمونه بود که اعلام کردند در آزمایشات به نتیجه رسیدند و در مورد آن اعلام نظر نیز شده است.

رییس کمیسیون کشاورزی ادامه داد: البته هنوز به صورت رسمی نتایج این گزارشات را ندیدیم چون بایستی صورت جلسات آن به دست ما می‌رسید ولی آنچه مورد بحث ما است ما عملاً نسبت به نتایجی که اعلام شده است قانع نشدیم این است که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی طبق اظهارات خود در کمیسیون هیچگونه آزمایشی را روی آرسینک قبل از برنامه‌های اعلام استاندارد و همین جلسه کمیسیون انجام نداده است و در طیف آزمایشات آنها نبوده است.

وی گفت: اینکه بدون آزمایش برنج‌ها اعلام شود که این برنج‌ها فاقد آرسینگ است و مشکلی وجود ندارد از نظر ما جای سئوال دارد.

رجایی افزود: نکته دیگر آن که موسسه استاندارد هم رسماً اعلام کرده و هم در گزارش‌های مکتوبی که داریم به ما داده است که آلودگی را تایید کرده است و در کمیسیون نظر هم نظرات متفاوتی را بیان کردند که برای ما جای سئوال است که بالاخره حرف موسسه استاندارد چیست؟

وی تصریح کرد: از یک جهت بیان می‌شود برنج‌ها آلودگی ندارد و از طرف دیگر گزارش مکتوبی  رامی‌فرستند که آلودگی دارد و در جلسه نیز تایید ضمنی می‌کنند.

نماینده اراک ادامه داد: لذا فضا، فضای درستی نیست و فکر می‌کنیم کمیسیون در جلسات بعدی که خواهد داشت همه این عزیزان باید در جلسه حاضر شوند و اعضای کمیسیون را قانع کنند که اساساً چه روندی دنبال شده و چه نتایجی را گرفتند که ما هم به نتیجه‌ای که آنها رسیدند، برسیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در برنامه‌ها و بررسی‌های بعدی که انجام می‌شود به این نتیجه برسیم که در برنج‌ها آلودگی وجود ندارد و ماهم این نظریه را اعلام کنیم . ولی تا الان ما با این موضوع مواجه نشدیم که به صورت رسمی و قطعی اعلام کنیم که برنج‌ها فاقد آلودگی است.

رجایی در مورد 33 مورد آلودگی برنج‌ها که مورد آزمایش قرار نگرفت، گفت: بنای جلسه این بود که 100 نمونه از مبادی ورودی در مورد برنج‌هایی که نشاء وارداتشان از کشور هندوستان است مورد آزمایش قرار گیرد لذا 100 نمونه آزمایش نشده بلکه 67 مورد بررسی شد .

وی افزود: البته روی بعضی از بحث‌های آن همچنان سئوال داریم زیرا آزمایشگاههایی را که تعریف کرده بودیم قرار بود براساس قانون آزمایشگاه مرجع استاندارد باشد زیرا طبق قانون موسسه استاندارد آزمایشگاه مرجع استاندارد است، اما این موارد در آزمایشگاه دیگر بررسی شد .

نماینده اراک خاطر نشان کرد:صحبت‌هایی در مورد نوع آزمایش و رورش آزمایش بوده که بایستی در آینده در کمیسیون گزارشی ارائه دهند تا ما هم نسبت به این موضوع قانع شدیم .

رجایی در مورد زمان کسب نتایج نهایی نیز گفت: فکر می‌کنم بایستی بحث‌های جدی‌تر و جدیدتری دنبال شود این مسئله کمی زمان بر است و نمی‌توانم اعلام رسمی و قطعی کنم که چقدر زمان می‌برد زیرا بستگی به محتوای موضوعات دارد و انشاء ا.. در آینده آن را به اطلاع خبرنگاران و مردم می‌رسانیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet