شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1398/06/17 16:48:36
سرویس استان ها

نشست مشترک مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با روسای مراکز آموزش عالی استان

نشست مشترک مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و آموزش پرورش استان در سالن اجلاس پردیس دانشگاه گیلان در رشت برگزار شد.
نشست مشترک مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با روسای مراکز آموزش عالی استان نشست مشترک مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و آموزش پرورش استان در سالن اجلاس پردیس دانشگاه گیلان در رشت برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201909108740380663.jpg نشست,مشترک,مجمع,نمایندگان,گیلان,در,مجلس,با,روسای,مراکز,آموزش,عالی,استان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست مشترک مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و آموزش پرورش استان در سالن اجلاس پردیس دانشگاه گیلان در رشت برگزار شد و در این نشست عمده ترین الزامات، اولویت ها و چالش‌های آموزشی، پژوهشی و رفاهی دانشجویان و دانش آموزان مورد بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان قرار گرفت.

حضور روسای دانشگاه علمی کاربردی، پیام نور، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری، فنی حرفه‌ای،علوم پزشکی، دانشگاه گیلان،دانشگاه فرهنگیان و مدیرکل آموزش و پرورش استان برگزار گردید.

اهم موضوعات مطرح شده در جلسه مجمع نمایندگان گیلان با روسای دانشگاه‌های استان

دکتر محمدصادق حسنی، رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان نیز در این نشست بر ضرورت لحاظ رویکرد بومی فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی مراکز آموزش عالی استان تاکید کرد و از آمادگی اعضای مجمع برای پیگیری اولویت‌های آموزشی، تحقیقاتی و اعتباری گیلان در سطح ملی خبر داد.

دکتر حسنی با اشاره به ضرورت تقویت مراکز آموزش عالی و مدارس استان طبق نیاز و پراکنش جمعیتی گیلان افزود: مجموعه مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی استان می توانند با معرفی یک نماینده ی ویژه به مجمع، زمینه ی استمرار پیگیری‌های ملی و استانی در این حوزه را مهیا کنند.

 

نشست مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس با روسای دانشگاه ها


منوچهر جمالی سوسفی خواستار شناسایی و هم‌آمدن اعضای این گروه توسط مجموعه دانشگاهی گیلان شد و افزود: این جمع صاحب نظر، قطعا به حل مشکلات استان کمک می‌کنند.

 نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما فقط دانشجو به جامعه تحویل جامعه می‌دهند و هدف مشترک آن‌ها، افزایش تعداد دانشجو است، افزود: این در حالی است که مشکل اصلی ما اشتغال است.

 وی اذعان کرد: استراتژی همه مسئولین باید تلاش حداکثری برای ایجاد فضای شغلی فارغ ‌التحصیلان باشد.

 در ادامه جلسه، مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به اینکه در زمانی که کشور، فضای توسعه‌ای را دنبال می‌کرد، استان گیلان استفاده‌ای نکرد، گفت: امروز می‌بینیم که همه دنبال این هستند که چرا این همه واحد آموزشی ایجاد شده است.

 نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:اگر حضور نمایندگان در قانون بودجه سال 98 نبود، دولت به دنبال این بود که دانشگاه‌های اکثر شهرستان‌ها را تعطیل کند.

 وی با بیان اینکه صیانت از وضع موجود هم امری ضرروی است، خاطرنشان کرد: دولت حتی می‌خواست در حوزه آموزش و پرورش، نمایندگی‌های غیر مراکز شهرستان‌ها را حذف کند ولی نمایندگان نگذاشتند.

 

نشست مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس با روسای دانشگاه ها

 

 لاهوتی با اشاره به اینکه باید افکار توسعه خود را همراه با صیانت وضع موجود در نظر داشته باشیم، تاکید کرد: به زودی بعضی از دانشگاه‌های آزاد، غیر اقتصادی می شوند و باید کمک کنیم تا با درآمدهای جانبی این دانشگاه‌ها از این حالت خارج شوند.

جبار کوچکی نژاد گفت: وجود شورای مدیریت دانشگاه با حضور همه دانشگاه‌های استان برای هماهنگی‌های بیشتر ضروری است.

 نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جمعیت گیلان به سمت پیری می‌رود و جامعه نیاز به فارغ‌التحصیلان پزشکی دارد، تاکید کرد: باید به حوزه علوم پزشکی بیشتر توجه و کاستی‌ها در این زمینه رفع شود.

 وی با بیان اینکه منابع مختلفی برای آموزش و پرورش در قانون وجود دارد، افزود: طبق قانون باید مبالغی از قبوض گاز، مالیات و ... برای هزینه تجهیز و مدارس هزینه شود.

 کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور، تنها دانشگاهی است که می‌تواند واحد بین‌الملل تاسیس کند، افزود: امیدواریم با پیگیری‌های مدیران دانشگاه پیام نور گیلان، واحد بین‌الملل این دانشگاه در گیلان تاسیس شود.

 نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به تعهدات سازمان انرژی اتمی برای احداث پژوهشکده هسته‌ای در گیلان خبر داد و گفت: این سازمان چهار میلیارد تومان برای این موضوع اعتبار تخصیص داده است.

 وی به ضرورت پیگیری حوزه وزارت علوم در مورد احداث پژوهشکده هسته‌ای در گیلان اشاره و تاکید کرد: این مرکز هسته‌ای بعد از احداث در حوزه هسته‌ای کشاورزی و هسته‌ای محیط زیست فعالیت میکند

محمود شکری نماینده تالش رضوانشهر و ماسال گفت: دشمن در حوزه جنگ فرهنگی، قیام امام حسین(ع) را نشانه گرفته است.

 

نشست مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس با روسای دانشگاه ها

 

 نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر در مجلس با بیان اینکه لازم است دانشگاه‌ها در حوزه جنگ فرهنگی دشمن ورود کنند، تصریح کرد: دشمن برای مقابله با ارادت و عشق مردم به امام حسین(ع)، میلیاردها دلار هزینه کرده است.

 وی با اشاره به اینکه اساس حرکت انقلاب اسلامی احیای قیام امام حسین(ع) بوده است، گفت: دانشگاه‌ها باید در مقابل جنگ، برنامه و استراتژی دشمن ایستادگی کنند.

 شکری در ادامه به سیاست تمرکزگرایی وزارت علوم در توزیع مراکز علمی گیلان اشاره و تاکید کرد: این سیاست اشتباه است و هیچ شهرستانی اجازه نمی‌دهد، دانشگاهی که در آن منطقه تاسیس شده است، تعطیل شده و به مرکز استان بیاید.

 نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر در مجلس با بیان اینکه سیاست تمرکزگرایی دانشگاه‌ها غلط است، افزود: این سیاست، به معنی زمین زدن علم و تحصیل است و کاهش دانشجو را به دنبال دارد.

 وی تصریح کرد: توزیع شهرستانی دانشگاه از منظر مکان، هزینه دانشجویان و فاصله مکانی با دانشگاه، برای خانواده‌ها و دانشجویان به صرفه‌تر است.

 شکری در ادامه با اشاره به اینکه سرطان در گیلان جدی بوده ولی متاسفانه به فراموشی سپرده شده است، خاطرنشان کرد: طبق تحقیقاتی که انجام شده، مصرف داروهای شیمی درمانی در ایران چندین برابر آلمان است.

 نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر در مجلس با بیان اینکه وزارت بهداشت باید نسبت به صحت و سقم این آمار واکنش نشان دهد، افزود: اینکه فقط بودجه وزارت بهداشت را زیاد کنیم، درست نیست.

 

نشست مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس با روسای دانشگاه ها

 

 وی به وضعیت بد مالی وزارت بهداشت اشاره و بیان کرد: پزشکان در شهرستان‌ها به دلیل عدم پرداختی‌ها،اعلام کرده‌اند که دیگر به بیمارستان نمی‌روند.

 شکری با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور از لحاظ علمی یک فرصت است، تاکید کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر نسبت به این دانشگاه بسیار بی‌مهری شده است.

 نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر در مجلس به کاهش دانشجوی دانشگاه علمی و کاربردی اشاره کرد و گفت: این کاهش به این دلیل است که از هدف اصلی اساس‌نامه خودش فاصله گرفته است و کاربردی در دانشگاه علمی و کاربردی وجود ندارد.

اسدالله عباسی گفت: آموزش عالی کشور باید به سمت دانشگاه‌های نسل چهارم و پنجم که همراه با پیشرفت علم، توانمندی و تکنولوژی است، حرکت کنیم.

نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گیلان از لحاظ منابع انسانی همانند یک کشور توسعه یافته، توانمندی دارد، تاکید کرد: گیلان هم افراد سرشناس و هم نعمت‌های الهی و منابع گسترده دارد.

وی با تأسف به اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان نخبه، مبتکر و خلاق گیلانی، بیکار هستند، افزود: نیاز امروز جامعه ما، دانشگاه کارآفرین است.

عباسی با اشاره به اینکه راهکار مسائل و معضلاتی مانند زباله، پسماند و ... باید توسط مراکز تحقیقات دانشگاهی گیلان تدوین و ارائه شود، گفت: یکی از مشکلات گیلان، عدم توزیع عادلانه مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی در سراسر استان است.

نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی، استان گیلان را استان بسیار سیاسی دانست و گفت: برخورد سیاسی از استانداری گرفته تا همه دستگاه‌ها در گیلان سبب شده تا کارهای اجرایی، فرهنگی، اجتماعی و علوم و تحقیقاتی و... را فراموش کنیم.

وی اذعان کرد: تنش‌های سیاسی از نقاط ضعف گیلان است و همین باعث شده که نتوانیم به اهداف خود برسیم.

محمدحسین قربانی در این جلسه با بیان اینکه توسعه علمی استان گیلان مهم است، خاطرنشان کرد: استان گیلان با داشتن 97 درصد باسواد، یکی از استان‌های برخوردار از علم است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی به نبود زیرساخت‌های مناسب در حوزه توسعه علمی گیلان اشاره کرد و گفت: باید محوریت مراکز علمی استان را انسجام بدهیم.

وی دانشگاهیان را مشاوران نمایندگان و مسئولان اجرایی دانست و گفت: دانشگاهیان خروجی محوریت توسعه گیلان را بهتر می‌شناسند.

قربانی در ادامه با بیان اینکه گیلان در حوزه‌های بهداشت و درمان نمسبت به همه استان‌ها عقب است، اظهار کرد: دانشگاهیان باید کارهای توسعه محور همه جانبه گیلان را برای ما مشخص کنند.

نماینده مردم آستانه‌ اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مراکز علمی و دانشگاهی نباید سیاسی شود، اذعان کرد: وظیفه اصلی مراکز علمی و دانشگاهی، تولید علم است.

در ادامه جلسه، حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری با اشاره به اینکه دانشگاه گردشگری به زودی در فومن احداث می‌شود، تاکید کرد: آموزش و پرورش فومن در روستاهایی مدرسه ساخته که حتی یک دانش آموز هم ندارد.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سطح دانشگاهی و تحصیلاتی در دانشجویان، بسیار پایین است، خاطرنشان کرد: دو مدرسه در داخل شهر فومن در حال تخریب است و از آموزش و پرورش می‌خواهیم تا مشکلی ایجاد نشده، آن را بسازد./

پایان پیام          

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet