هدر موبایل
1398/06/25 11:55:01
سرویس سیاسی
میرزایی در آستانه برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه:

ترکیه نگران موج جدید مهاجرت تکفیری‌ها از سوریه به این کشور است

عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است نتیجه نشست سران آستانه باید تلفیقی از حفظ تمامیت ارضی سوریه و رفع نگرانی‌های ترکیه در قضیه مهاجرت احتمالی تروریست‌ها به این کشورباشد.
ترکیه نگران موج جدید مهاجرت تکفیری‌ها از سوریه به این کشور است عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است نتیجه نشست سران آستانه باید تلفیقی از حفظ تمامیت ارضی سوریه و رفع نگرانی‌های ترکیه در قضیه مهاجرت احتمالی تروریست‌ها به این کشورباشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201804105544666780.jpg ترکیه,نگران,موج,جدید,مهاجرت,تکفیری‌ها,از,سوریه,به,این,کشور,است Icana

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر روحانی به ترکیه برای حضور در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه گفت: ترکیه تأثیر زیادی روی تحولات سوریه دارد که البته در دوره ای در همراهی با برخی کشورهای عربی منطقه و اروپا و آمریکا به دنبال جایگزینی بشار اسد و کنار گذاشتن وی از قدرت بود.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: ابزار ترکیه برای رسیدن به هدف، استفاده از گروه هایی بود که هیچ ابایی از ارتکاب جرم و جنایت نداشته و مورد حمایت محافلی در ترکیه بودند و بسیار زمان برد تا ترکیه متوجه شد این روند به نفع آنها نبوده و دست از حمایت این گروه ها برداشت.

وی در ادامه با بیان اینکه هنوز برخی کشورهای عربی به دنبال کنار گذاشتن بشار اسد هستند، عنوان کرد: ترکیه نیز زمانی تحت تأثیر تفکرات و سیاست این کشورهای عربی بود و جلساتی هم تحت عنوان «دوستان سوریه» در عربستان و برخی کشورهای اروپایی برگزار می کردند و هدف غایی نیز سرنگونی بشار اسد بود.

جلال میرزایی در یازدهمین نشست کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۳۹۸ با حضور دکتر لاریجانی

میرزایی ادامه داد: اتفاقی که افتاد این بود که ترکیه بعد از مقاومتی که ارتش سوریه از خود نشان داد و حمایت هایی که از جانب ایران، حزب الله و روسیه به عمل آمد، به موقع متوجه شد ادامه سیاست کنارگذاری بشار اسد و همراهی با آمریکا و اروپا و کشورهای عربی تأثیر مثبتی در منافع آنها ندارد از این رو به سمت تعامل با ایران و روسیه حرکت کرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در حال حاضر نیز نباید فراموش کرد که ترکیه علیرغم تحت فشار بودن از سوی کشورهای اروپایی و عربی در مجموع نسبت به تعهدات خود در نشست های آستانه و چندجانبه خوب عمل کرده و گام به گام به سمت برقراری ثبات در سوریه حرکت می کند.

وی افزود: ترکیه نگران موج جدید مهاجرت تروریست‌ها به این کشور است و برگزاری این نشست ها که مرحله جدید آن با حضور سران سه کشور ترکیه، روسیه و ایران در استانبول صورت می گیرد به ثبات در سوریه کمک می کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ترکیه نگران است گروه های تروریستی ادلب در صورت برخورد ارتش سوریه به سمت ترکیه راهی شوند، خاطرنشان کرد: باید توافقی مسالمت آمیز میان این کشورها صورت گیرد تا هم از یکپارچگی، تمامیت ارضی و مذاکرات سوری-سوری حمایت شود و هم در کنار آن به واقعیات کشورهای دیگر نیز اهمیت داده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet