حلول ماه ربیع الاول
1388/07/23 10:29:00
سرویس بین الملل
رئیس و نایب رئیس سنای پاکستان در دیدار رحمانی فضلی تاکید کردند

تلاش مضاعف پاکستان برای آزادی دیپلمات ربوده شده ایرانی

**رییس و نایب رییس مجلس سنای پاکستان بر تلاش مضاعف این کشور برای آزادی دیپلمات ربوده شده ایرانی در پیشاور تاکید کردند.

رییس کل دیوان محاسبات کشورمان روز چهارشنبه با "فاروق ناییک" رییس و "جان محمد جمالی" نایب رییس مجلس سنای پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار دکتر "عبدالرضا رحمانی فضلی" بر نقش مهم پارلمانهای دو کشور در پیشبرد اهداف اقتصادی و توافقات صورت گرفته تاکید و دعوت آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را به رئیس مجلس سنای پاکستان ابلاغ نمودند.

وی با اشاره به همکاریهای دو کشور در بخش های سیاسی و اقتصادی گفت: مجلس سنای پاکستان نقش مهمی در گسترش این روابط دارد.

رییس دیوان محاسبات کشورمان با بیان ویژگی‌های قدرت پارلمان ملی و مجلس سنا، جدیت مقام‌های پاکستانی برای آزادی "حشمت الله عطار زاده" دیپلمات ربوده شده ایرانی در پیشاور را خواستار شد.

فاروق ناییک نیز قول مساعد داد موضوع را از طریق مجلس سنا پاکستان پیگیری و نتیجه به اطلاع سفارت ایران در پاکستان برساند.

وی تصریح کرد: نگرانی های ایران در مورد دیپلمات ربوده شده قابل درک است و در این زمینه تلاشها برای آزادی وی مضاعف خواهد شد.

فاروق ناییک با استقبال ازحضور هیات ایرانی در اسلام آباد گفت: ایران را کشوری با سابقه و با تمدن بزرگ می داند و روابط دو کشور نه تنها باید در سطح پارلمانها و دولت گسترش یابد؛ بلکه تبادل اقتصادی، فرهنگی و آموزشی نیز بسیار حائز اهمیت است و این روابط خوب و مثبت همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان گفت: ما برای روابط با پاکستان حدی قائل نیستیم و روابط با پاکستان روابط قلبی، اعتقادی، فرهنگی و ناشی از مشترکات بسیار زیادی است.

رحمانی فضلی افزود: دیگران می‌آیند و می‌روند و این ایران و پاکستان هستند که در منطقه باقی می‌مانند و دو کشور برادر و مسلمان باید با وحدت و همدلی در جهت تقویت روزافزون روابط بکوشند و مرزهای خود را همچنان، مرزهای صلح، امنیت و ثبات بدانند.

در این دیدار طرفین درخصوص تقویت روابط دیوان محاسبات دو کشور و همکاری‌های متقابل و انتقال تجربه و برقراری دوره‌های آموزشی مشترک تأکید کردند.

رییس مجلس سنای پاکستان در انتهای این دیدار از دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان برای سفر به پاکستان دعوت کرد.

همچنین عصر امروز رییس دیوان محاسبات کشورمان با "جان محمد جمالی" نایب رییس مجلس سنا و شماری از نمایندگان ایالت بلوچستان پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

نایب رییس مجلس سنا پاکستان دراین دیدار از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در منطقه تمجید کرد و اظهار داشت: ایران کشوری قدرتمند و بزرگ است که همه همسایگانش به داشتن روابط و مناسبات با این کشوراسلامی افتخار می کنند.

وی با اشاره به نقش تخریبی حضور بیگانگان در منطقه تاکید کرد: حضور کشورهای خارجی در منطقه تنها به ناامنی منجر می شود

جمالی نایب رییس مجلس سنای پاکستان با بیان اینکه اسلام آباد همواره مخالف دخالت خارجی ها از جمله آمریکا در امور داخلی خود بوده اظهار داشت: دولت اسلام آباد بارها تصریح کرده اجازه نمی دهد محدوده حاکمیتی پاکستان از سوی واشنگتن نقض شود.

وی تاکید کرد: تنها اتحاد و همدلی کشورهای منطقه می تواند صلح و امنیت درمنطقه را تضمین کند.

جمالی اظهار امیدواری کرد روابط تهران و اسلام آباد با همکاری مقام های دو کشور بیش از گذشته رشد و تعمیق مناسبات در همه ابعاد را شاهد باشد.

وی همچنین با اشاره به توسعه اقتصادی ایالبت بلوچستان پاکستان، همکاری‌های گسترده ایران با این ایالت را خواستار شد.

وی افزود: دو کشور می توانند در زمینه طرحهای انتقال برق، گاز ، راه آهن و نیز بازارچه‌های مرزی فعال باشند.

رحمانی فضلی هم بر اجرای توافقات صورت گرفته دو کشور در زمینه‌های مختلف همکاریها تاکید کرد.

در این دیدار رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان ضمن بااهمیت خواندن روابط دوکشور، از ریس مجلس ملی پاکستان و فیصل کندی برای سفربه تهران دعوت کرد.

وی همچنین تلاش بیشتر دولت پاکستان برای آزادی حشمت الله عطار زاده دیپلمات ربوده شده کشورمان را خواستار شد.

در این دیدارها طرفین بر همکاری‌های فی مابین در زمینه‌های مختلف از جمله انتقال تجربیات و آموزش نیروی انسانی در بخش دیوان محاسبات تاکید کردند.

گفتنی است رییس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران که در راس هیاتی برای شرکت در یازدهمین اجلاس سازمان موسسات عالی حسابرسی و دیوان محاسبات کشورهای آسیایی (آسوسای) در پاکستان به‌سر می‌برد، درحاشیه این اجلاس، به‌طور جداگانه با روسای دیوان محاسبات کویت، پاکستان، ژاپن، ویتنام، عراق و دبیرکل این سازمان نیز دیدار و گفت و گو کرده است.

آقایان "غفاراسماعیلی" نایب رییس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و "عبدالله صفایی نسب" معاون فنی و امورحسابرسی شرکت‌های دیوان محاسبات کشورمان، دکتر رحمانی فضلی را در این سفر همراهی می‌کنند.

سازمان آسیایی آسوسای Asian Organization of Supreme Audit Institutions با چهل پنج عضو درسال ‪۱۹۷۹میلادی تاسیس شده است .

جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، افغانستان، بحرین، هند، مالزی، میانمار، روسیه، تایلند، ویتنام، ارمنستان، کامبوج، بنگلادش، چین، اندونزی، ژاپن، کویت، مولداوی، ترکیه، نپال، عربستان سعودی ، یمن، قطر، امارات عربی متحده، عراق، اردن، عمان، نیوزلند، استرالیا، فیلیپین، سنگاپور، برونئی، سریلانکا، جمهوری آذربایجان و گرجستان از اعضای این سازمان هستند.

ساختار اصلی این سازمان را مجمع عمومی، دبیرخانه وکمیته حسابرسی تشکیل می دهد که هر سه سال یکبار اعضا با شرکت درکنفرانس و سمینار، به تبادل آرا و تجارب عمومی حسابرسی می‌پردازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet